Udarno na področju meroslovja tlaka

UL FS
Datum objave:
Točne meritve časovno spreminjajočega tlaka so pomembe za številne industrijske sektorje. Najstrožje zahteve po točnem merjenju visokofrekvenčnega tlaka prihajajo iz avtomobilske, vesoljske in balistične industrije, kjer je potrebno točno meriti tlak s frekvencami vse do nekaj sto kHz. Da bi lahko zagotavljali dinamične kalibracije merilnikov tlaka v zahtevanem frekvenčnem območju ter s tem omogočili točna merjenja v najbolj zahtevnih industrijskih panogah, številni nacionalni meroslovni inštituti po svetu razvijajo primarni dinamični merilni etalon za tlak na osnovi udarne cevi. V udarni cevi je kalibrirani merilnik tlaka namreč lahko vzbujen s skoraj idealno tlačno skočno spremembo, ki jo generira odboj udarnega vala od končne stene udarne cevi. Tako ekstremno hiter odboj udarnega vala pa poleg generiranja visokofrekvenčnega tlaka neizogibno generira tudi neželene mehanske vibracije, ki vzbudijo lažne signale merilnika tlaka, ki se ga kalibrira.
V okviru šestmesečnega raziskovalnega gostovanja doc. dr. Andreja Sveteta na švedskem nacionalnem meroslovnem inštitutu (RISE) so raziskovalci Fakultete za strojništvo, Laboratorija za meritve v procesnem strojništvu (LMPS), v sodelovanju z raziskovalci Nacionalnega laboratorija za tlak in vakuum na RISE kot prvi razvili metodo korekcije vibracijskih vplivov pri dinamični kalibraciji merilnikov tlaka z udarno cevjo. Metoda temelji na predhodno določenem frekvenčnem odzivu merilnika tlaka na pospeške in sočasnih meritvah pospeškov vibracij merilnika tlaka tekom njegove kalibracije v udarni cevi. Objavljeni rezultati potrjujejo, da razvita metoda zmanjša negotovost dobljenih občutljivostnih in faznih frekvenčnih odzivov merilnikov tlaka kar za nekaj deset odstotkov oziroma nekaj deset stopinj.
Trenutno se delo na razvoju primarnega merilnega etalona za časovno spreminjajoči tlak uspešno nadaljuje v okviru raziskovalnega projekta J2-3054 (Napredni sistem udarne cevi za visokofrekvenčno primarno dinamično tlačno umerjanje), ki je sofinanciran s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS). Nosilec projekta, doc. dr. Andrej Svete, je povedal: »Končni cilj tega projekta je razviti merilni etalon na osnovi udarne cevi, ki bi zagotavljal dinamične kalibracije merilnikov tlaka z amplitudno negotovostjo na nivoju 1 % ter fazno negotovostjo le nekaj stopinj. Kalibracije merilnikov tlaka s takšno točnostjo bi industriji in znanosti omogočile točnejše meritve številnih hitro spreminjajočih procesov ter s tem občutne izboljšave pri razumevanju le-teh.« «Občutno izboljšanje točnosti dinamične kalibracije merilnikov tlaka z novo razvito metodo je zagotovo eden pomembnejših korakov h končnemu cilju tega projekta,« je še dodal.
Članek je prosto dostopen na povezavi:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S088832702300153X
Povezava do spletne strani projekta: