Srečanje vodstva UL, SMUL in Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu: UL bo spodbujala vračanje raziskovalcev in akademikov v Slovenijo

Datum objave:
Na Univerzi v Ljubljani so se srečali predstavniki vodstva Univerze v Ljubljani, Svetovne mreže Univerze v Ljubljani in Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Srečanje je bilo namenjeno pogovoru o možnostih za sodelovanje in povezovanje, izmenjavi informacij o obstoječih aktivnostih in iniciativah ter izzivih, s katerimi se soočajo slovenski raziskovalci in študenti, ki bi se želeli vrniti v domovino po tem, ko so nabirali izkušnje v tujini.
Državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar je poudarila, da je poslanstvo Urada predvsem povezovanje različnih organizacij, deležnikov in resorjev, ki izvajajo različne aktivnosti in projekte, ki so namenjeni Slovencem, ki živijo in delujejo v tujini. Na Uradu pozdravljajo in podpirajo predloge in iniciative, ki vključujejo tovrstno sodelovanje in povezovanje s Slovenci v tujini. Prav tako si prizadevajo identificirati ovire, na katere naletijo Slovenci v tujini ob vračanju v domovino. Predvidena je tudi analiza obstoječih študij na podlagi katere bodo, skupaj z različnimi deležniki, pripravili akcijski plan, ki bo predstavljal osnovo za morebitne spremembe zakonskih in podzakonskih aktov.
Rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Gregor Majdič je pojasnil, da si na Univerzi v Ljubljani na različne načine prizadevajo sodelovati in povezovati s Slovenci, ki delujejo v akademskem in raziskovalnem okolju v tujini. Tovrstno sodelovanje poteka predvsem v okviru Svetovne mreže Univerze v Ljubljani, kateri člani so vključeni v različne komisije Univerze v Ljubljani ter kontinuirano predstavljajo svoje dosežke in rezultate svojih raziskovalnih skupin v okviru predstavitev »Znanost za vse – predstavitve dosežkov članov SMUL«. Univerza bo v prihodnje spodbujala vračanje uglednih Slovenk in Slovencev iz tujine tudi z dodatnimi sredstvi iz Razvojnega sklada, pri čemer je rektor izpostavil pomen sistemske ureditve na nacionalni ravni za vračanje Slovencev iz tujine v domovino na podlagi za to posebej namenjenih sredstev.
Poleg tega je dr. Klementina Fon Tacer, predsednica Svetovne Univerze v Ljubljani (SMUL), predstavila predlog za izvedbo konference SMUL, ki je predvidena ob zaključku mandatnega obdobja trenutnega vodstva SMUL v jeseni 2024. Konferenca bo zajemala simbiozo vseh področij, na katerih deluje Univerza v Ljubljani, saj bi s konferenco želeli povezati celotno akademsko sfero Univerze v Ljubljani in drugih slovenskih univerz, člane in članice Svetovne mreže Univerze v Ljubljani ter druge deležnike.
V pogovoru je bila omenjena tudi stanovanjska in finančna problematika ob vračanju v Slovenijo ter pomanjkanje informacij, ki bi bile zbrane na enem mestu. Trenutno potekajo pogovori o predlogu za ustanovitev pisarne za vračanje Slovencev iz tujine, ki bi nudila pomoč in podporo pri vračanju Slovencev v domovino.
Prav tako je v popoldanskem času potekalo srečanje članov in članic SMUL, na katerem so potekali pogovori glede izvedenih in načrtovanih aktivnostih SMUL. Pomemben premik je bil narejen z možnostjo vpisa v COBISS za člane in članice SMUL, ki so aktivno vključeni v dejavnosti Univerze v Ljubljani.
O SMUL
Svetovna mreža Univerze v Ljubljani (SMUL) združuje predvsem z Univerzo v Ljubljani povezane slovenske znanstvenike, profesorje in druge ugledne osebnosti, ki delujejo v akademskem, raziskovalnem in razvojnem okolju v tujini. Nastala je kot ena od dejavnosti za dvigovanje kakovosti študijskih programov, utrjevanje mednarodnega sodelovanja ter ugleda Univerze v Ljubljani. V mrežo je trenutno vključenih več kot 200 članov. Na Univerzi v Ljubljani si prizadevajo za aktivno vključevanje in sodelovanje članov in članic SMUL ter vzpostavitev stikov in povezovanje med člani in članicami SMUL ter zaposlenimi in študenti in študentkami Univerze v Ljubljani. Člani in članice SMUL so vključeni v letna srečanja doktorske šole, različne komisije, prav tako tudi gostujejo na članicah Univerze v Ljubljani ter sodelujejo v različnih raziskovalnih projektih.