Srečanje je bilo namenjeno vzpostavitvi in poglobitvi sodelovanja med Univerzo v Ljubljani in japonskimi institucijami, predvsem z Univerzo Fukui.

Univerza Fukui ima 4 fakultete, ki ponujajo različne programe s področja izobraževanja učiteljev, medicine, zdravstvene nege in inženirstva (strojništvo, elektrotehnika, računalništvo, gradbeništvo, biotehnologija, uporabna fizika). Univerza ima tri kampuse, Bunkyo kampus se nahaja v centralnem delu mesta Fukui, Matsouka kampus v severnem delu in Tsuruga kampus v jugozahodnem delu prefakture. 

Na Univerzi Fukui študira okoli 4000 študentk in študentov, od tega 214 mednarodnih študentk in študentov, ki prihajajo iz 26 različnih držav. Sodelujejo z več kot 140 tujimi partnerji, pretežno z univerzami iz Azije. Sklenjene imajo tudi sporazume z evropskimi univerzami, in sicer z univerzami iz Bolgarije, Češke, Nemčije, Madžarske, Italije, Litve, Poljske in Romunije. Letošnjo jesen bo Univerzo Fukui obiskala skupina študentov s Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani pod mentorstvom prof. dr. Marka Muniha. Pridružil se jim bo tudi izr. prof. dr. Vladimir Prebilič s Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani.

Srečanja na Univerzi v Ljubljani so se udeležili naslednji predstavniki:

  • Hiromichi Matsushima, veleposlanik, veleposlaništvo Japonske v Sloveniji
  • prof. Niro Nagai, PhD, prorektor za mednarodno sodelovanje na Univerzi Fukui
  • Tetsuji Shindo, častni konzul Slovenije v Fukui
  • Hirofumi Takinami, član predstavniškega doma na Japonskem  
  • Hiroaki Kawakami, veleposlaništvo Japonske v Sloveniji
  • prof. dr. Gregor Majdič, rektor Univerze v Ljubljani
  • prof. dr. Boštjan Markoli, prorektor Univerze v Ljubljani za internacionalizacijo in kakovost
  • prof. dr. Marko Munih, Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani
  • izr. prof. dr. Vladimir Prebilič, Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani

Univerza v Ljubljani ima sklenjen medinstitucionalni sporazum z 31 japonskimi univerzami in institucijami. Prav tako poteka sodelovanje v evropskem projektu, znotraj katerega se raziskovalci iz japonskega GEO raziskovalnega instituta (GRI), Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani in drugi partnerji v projektu ukvarjajo z ocenjevanjem seizmičnega tveganja. Vzpostavljeno je tudi aktivno sodelovanje na področju izmenjav študentov in osebja. V  okviru mednarodne kreditne mobilnosti je v prihodnjem obdobju predvidenih 17 izmenjav v sodelovanju z Univerzo v Tsukubi, Akita mednarodno univerzo, Univerzo Miyazaki, Osaka univerzo in Univerzo Yamanashi. Poleg tega potekajo izmenjave tudi v okviru drugih programov mobilnosti, kjer z različnimi članicami Univerze v Ljubljani sodeluje več japonskih univerz (Fukui, Fukushima, Gunma, Kagawa, Nishikyushu, Ochanomizu, Osakacity, Rikkyo, Tohoku Fukushi, Tokushima, Miyazaki, Yamanashi, Tsukuba, Waseda in druge univerze).