V sredo podelitev Rektorjeve nagrade za najboljšo inovacijo na Univerzi v Ljubljani

Datum objave:
Rektorjeva nagrada za najboljšo inovacijo na Univerzi v Ljubljani bo letos že 13. leto podelila nagrade v treh kategorijah, in sicer 1) študentke in študenti ter alumni, 2) raziskovalci in zaposleni na Univerzi v Ljubljani in 3) študenti z idejami, rešitvami in inovacijami za izzive družbe (HUD razpis - humanistika, umetnost in družba). Tekmovanje predstavlja odlično izhodišče za vstop v svet podjetništva in spodbuja tako študente kot zaposlene Univerze v Ljubljani, da svoje tehnološke in netehnološke inovacije komercializirajo in tako vstopijo na trg.
V sredini oktobra je potekalo polfinalno tekmovanje, na katerem so se tekmovalci predstavili pred strokovno komisijo. Imena letošnjih nagrajencev Rektorjeve nagrade bodo razkrita na slovesni podelitvi, ki bo potekala v okviru zaključka UNI.MINDS festivala 25. oktobra 2023, med 18. in 20. uro.
Dogodek si bo mogoče ogledati tudi prek spleta – za pridobitev povezave je potrebna registracija na tej povezavi.
V vsaki kategoriji bo rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Gregor Majdič podelil za 1. mesto – 3000 evrov, 2. mesto – 2000 evrov in 3. mesto 1000 evrov.
Kategorija študentke in študenti ter alumni
1. PriHRani
Člani podjetniške skupine: Luka Železnik (Fakulteta za Računalništvo in informatiko UL), Lara Tekavc (Biotehniška fakulteta UL)
PriHrani je aplikacija in platforma, ki neposredno povezuje kupce z okusno hrano, ki bi bila sicer zavržena. Ustvarjena je z namenom, da pomaga povečati trajnost in zmanjšati ogljični odtis na učinkovit in donosen način, ter hkrati premakniti podjetja k zero-waste cilju. Ponudniki kot so restavracije, pekarne in okoliške trgovine vsak dan objavijo okusne obroke in živila, ki bi drugače končala v smeteh, uporabniki pa lahko te obroke prevzamejo ob koncu dneva. PriHrani je več kot le aplikacija. Je platforma, ki povezuje, ozavešča in spodbuja potrošnike k bolj odgovornem nakupu hrane.
2. OnStage
Člani podjetniške skupine: Jernej Jezeršek (Fakulteta za matematiko in fiziko UL), Mihael Golob (Fakulteta za računalništvo in informatiko UL), Lovro Rakar (Inštitut in akademija za multimedije)
Onstage rešuje potrebo po dosegu impresivnega zvoka velikih tolkal in bobnov iz majhnih, priročnih inštrumentov, kot je naprimer Cajon. Bendom prinaša praktično in dostopno rešitev za igranje na manjših odrih, kjer ne morejo postaviti bobnov, ker bi preglasili ostale ali pa ker preprosto nimajo prostora. Naš izdelek vključuje personalizirani inteligentni zvočni procesor s kakovostnim mikrofonom in mobilno aplikacijo. Z uporabo strojnega učenja poudari in izboljša zvok inštrumenta, prepozna različne udarce (nižje, višje tone, dinamiko …) ter na podlagi teh vmeša vrhunske zvoke bobnov, tolkal, inštrumentov in zvočne efekte.
3. VH3D tiskalnik
Člani podjetniške skupine: Janko Tuta, Vid Nemec, David Kolšek, Tim Guzelj, Anže Jarc (Fakulteta za strojništvo UL)
Glavna slabost 3D tiskalnikov je nedvomno njihov dolg čas tiskanja. Reševanja tega problema se je naša ekipa lotila z lastno razvitim visokohitrostnim 3D tiskalnikom, ki je bil izdelan v odprtem laboratoriju Fakultete za strojništvo UL. Naš tiskalnik omenjeno problematiko naslovi z abnormalnimi pospeški in hitrostmi tiskanja, ki podirajo tradicionalne omejitve 3D tiskalnikov. Tiska namreč kar 5,5-krat hitreje od komercialnih tiskalnikov, kar 3-urni tisk izdelka skrajša na pičlih 30 minut. S takim časovnim prihrankom naš 3D tiskalnik uporabniku zagotovi hitrejše prototipiranje in krajši čas med posameznimi iteracijami izdelkov.
Kategorija raziskovalci
1. ReGrip
Člani podjetniške skupine: prof. dr. Roman Kamnik, Ana Mandeljc in Aleksander Rajhard (vsi s Fakultete za Elektrotehniko UL)
ReGRIP predstavlja inovativno robotsko napravo, zasnovano za rehabilitacijo gibanja prstov in zapestja po možganski kapi. Možganska kap je namreč najpogostejši vzrok trajne invalidnosti v razvitem svetu. Povrnitev motoričnih sposobnosti gornjega uda, še posebej prstov, je pomembna za izvajanje vsakodnevnih finomotoričnih opravil.
Ciljna vadba z napravo ReGRIP je sočasno upogibanje in iztegovanje prstov in zapestja v kombinaciji z interaktivnimi igrami v računalniškem okolju, ki motivirajo uporabnika pri vadbi. Naprava pri vadbi lahko deluje v več načinih delovanja. Uporabniku pri gibanju pomaga, ga le spremlja pri lastni aktivnosti, ali se mu pri gibanju upira. Uporabnik ima možnost sledenja uspešnosti terapije preko sprotnih poročil o izvedbi nalog. Pomembni lastnosti naprave sta tudi možnost enostavnega nadevanja z eno roko in zasnova za varno uporabo, ki sta ključni za samostojno vadbo. Naprava je prilagodljiva različnim dimenzijam dlani ter stopnjam prizadetosti uporabnikov, je prenosna in ima relativno nizke stroške izdelave.
Ključna prednost razvite naprave ReGRIP je možnost izvajanja robotske rehabilitacije izven klinik, potencialno tudi na uporabnikovem domu. Z napravo je konkretno naslovljen specifičen problem kronične skrčenosti dlani v pest in omejenega gibanja prstov ter zapestja, pogoste posledice možganske kapi. Naprava ReGRIP ima potencial, da bistveno pripomore k izboljšanju kvalitete življenja posameznikov, ki trpijo zaradi posledic možganske kapi.
2. GumGuardian - nanovlakna s probiotičnimi sevi za zdravljenje parodontalne bolezni
Člani podjetniške skupine: doc. dr. Špela Zupančič, mag. farm., zasl. prof. dr. Julijana Kristl, mag. farm., izr. prof. dr. Petra Kocbek, mag. farm., asist. Nina Katarina Grilc, mag. farm., asist. Anže Zidar, mag. farm., prof. dr. Matjaž Jeras, mag. farm., izr. prof. dr. Martina Gobec, mag. farm. (Fakulteta za farmacijo UL), doc. dr. Tomaž Rijavec, univ. dipl. biol., izr. prof. dr. Aleš Lapanje, univ. dipl. biol. (Inštitut Jožef Stefan)
Inovacija naše skupine je izdelek na osnovi nanovlaken z vgrajenimi bakterijami dveh različnih probiotičnih sevov, izoliranih z ustne votline zdravih prostovoljcev, za zdravljenje in preprečevanje zelo razširjene in težko ozdravljive parodontalne bolezni. Glede na izvedeno genetsko analizo ter in vitro teste na celičnih linijah smo dokazali, da sta seva varna s probiotičnim delovanjem, ki se kaže v delovanju proti patogenim bakterijam in uravnavanjem prekomernega vnetnega odziva, značilnega za parodontalno bolezen. Razvita nanovlakna iz biokompatibilnih in bioadhezivnih polimerov zadržijo takojšnje sproščanje bakterij, kar bi povečalo možnost kolonizacije obzobnega tkiva in upočasnilo njihovo spiranje iz ustne votline. Na osnovi in vitro rezultatov sklepamo, da bi nanovlakna s probiotiki pripomogla k vzpostavitvi normalne ustne mikrobiote, preprečitvi razrasti parodontalno patogenih bakterij in s tem posledično upočasnitvi ali preprečitvi ponovnega zagona bolezni.
Glavna prednost naše inovacije je univerzalnost z vidika prilagodljivosti platforme za izdelavo nanovlaken z različnimi novimi probiotičnimi sevi bakterij za različne poti vnosa in lajšanje različnih z mikrobioto povezanih patoloških stanj. Ideja se je razvijala tudi v sodelovanju s prof. dr. Sašo Baumgartner, mag. farm. in prof. dr. Milanom Petelinom, dr. dent. med.
3. Napredni digital twin za monitoring in diagnostiko baterij
Člani podjetniške skupine: prof. dr. Tomaž Katrašnik, univ. dipl. fiz., doc. dr. Chowdhury Haque Amer Amor, univ. dipl. inž. el., dr. Klemen Zelič, univ. dipl. fiz., Igor Mele, univ. dipl. fiz., Andraž Kravos, mag. inž. str., Ivo Pačnik, dipl. fiz. (Fakulteta za strojništvo UL)
Inovacija Napredni digital twin za monitoring in diagnostiko baterij odpira novo področje bistveno boljših možnosti nadzora ter upravljanja baterij in baterijskih sistemov v primerjavi s trenutnim in porajajočim se stanjem tehnike v svetovnem merilu. Te prebojne funkcionalnosti, ki omogočajo razvoj in implementacijo naslednje generacije sistemov za upravljanje z baterijami (Battery Management Systems - BMS) in so bistvene za zagotavljanje ustrezne življenjske dobe ter predvsem varnosti baterij, so osnovane na komplementarnem prepletu treh inovacij. Prva inovacija so fizikalno-kemijsko konsistentni modeli, ki presegajo stanje tehnike z ozirom na visoko natančnost in napovedovanost modelov zmogljivosti in staranja baterij ob sposobnosti izračunov v realnem času. V sklopitvi z inovativnimi diagnostičnimi, parametrizacijskimi in optimizacijskimi funkcionalnostmi ti modeli omogočajo bistveno bolj natančen virtualni in ne destruktivni vpogled v interna stanja baterije, saj delujejo kot virtualna zaznavala. Drugo inovacijo predstavlja patentno zaščitena metodologija za računalniško implementirano diagnostiko stanj baterije (US17/829,968 - Computer-implemented method for diagnosing states of a battery; Notice of allowance že pridobljen 26.7.2023), ki ščiti inovativno metodologijo za učinkovito diagnostiko baterij s poudarkom na stanju zdravja in varnosti baterij. Tretja inovacija je patentno zaščitena (US patent US-11480616-B2) topologija prvega fizikalno-kemijsko konsistentnega modela nadomestnega vezja. Ta patent je pomemben, ker omogoča širšo rabo inovacije, saj je velika večina razvojnih inženirjev na področju BMS mnogo bolj kompetentna za delo z modeli nadomestnih vezij kot z elektrokemijskimi modeli. Inovacija Napredni digital twin za monitoring in diagnostiko baterij bo torej omogočila demonstracijo najnaprednejših funkcionalnosti napovedovanja internih stanj v Li-ionski baterijah, ki temeljijo na znanstvenih prebojih in imajo velik tržni potencial. Odličnost avtorjev na enem izmed ključnih področij za doseganje zelenega in digitalnega prehoda pa potrjuje tudi sodelovanje v ključnih EU projektih na tem področju.
Kategorija Hud razpis
1. Seedko
Člani podjetniške skupine: Maša Kralj in Ana Topole (Akademija za likovno umetnost in oblikovanje UL)
Kam s kavno usedlino po jutranji skodelici kave? Letno v svetovnem merilu zavržemo kar 60 milijonov ton kavnega ostanka, čeprav je po pripravi kavnega napitka ta še vedno poln hranil. Zato kavni ostanek predstavlja osrčje razvoja trajnostnega biorazgradljivega lončka za sadike SEEDKO, izdelanega izključno iz sekundarnih surovin, ki prispevajo k učinkovitejši rasti sadik.
Lonček predstavlja trajnostno alternativo ljubiteljskim vrtnarjem in vrtnarijam. Slednje sadike vzgojijo v lastnih plastičnih lončkih, vendar pa jih prodajo v lončkih SEEDKO. Tako kupec domov odnese biorazgradljiv lonček, ki ga s sadiko posadi v zemljo. S tem prispevamo k zmanjšanju količine zavržene plastike, še posebno količine zavrženih plastičnih lončkov za sadike. Surovine, ki bi jih v nasprotnem primeru zavrgli, ponovno vstopijo v življenjski cikel uporabe za izdelavo lončka. SEEDKO lahko tudi raztopimo v vodi in tako dobimo tekoče gnojilo.
2. Whey'licious
Člani podjetniške skupine: Blaž Kuster, Jaka Murko Gajšek (Biotehniška fakulteta UL)
Whey'licious je liofilizirana mešanica lokalno pridobljenega sadnega soka, kombuče in sirotke - običajno zavrženega stranskega proizvoda mlečne industrije. Sirotko smo naredili ključno sestavino našega izdelka, kar potrjuje najino zaobljubo k svetu brez odpadkov. Whey'licious odlikuje edinstvena embalaža, ki predstavlja ustvarjalno in praktično rešitev, ki pooseblja našo zavezanost k trajnosti. Primarno embalažo sestavlja sirotkin biofilm, ki se skupaj z liofiliziranim napitkom raztopi v vodi in je užiten. To embalažo obdaja sekundarna embalaža iz bakterijske celuloze, ki nastaja ob fermentaciji kombuče in je prevlečena s čebeljim voskom, kar izdelek ščiti pred vlago. To daje popolnoma nov pomen našemu izdelku, saj pomen takšne embalaže ni le okolju prijazen ovitek, saj jo je možno hkrati tudi zaužiti, uporabiti za ponovno rast kombučinih kultur, obenem pa vseskozi prispeva k ničelni količini odpadkov.
3. ScAIentist
Člani podjetniške skupine: Luka Radičević, Natalija Tanić (Fakulteta za družbene vede UL), Isidora Stevanović (Fakulteta za elektrotehniko UL), Sara Radičević (Filozofska fakulteta UL)
V svetu, kjer umetna inteligenca značilno spreminja številne industrije in način dostopa ter obdelave informacij, se področje izobraževanja in akademije nahaja na pragu »revolucije«, katere pa se akademska skupnost vidno boji. ScAIentist si prizadeva za premostitev te ovire tako, da kompleksen znanstveni svet naredi bolj dostopnega in privlačnega, hkrati pa ponudi vpogled v to, kako lahko umetna inteligenca preoblikuje način, na katerega stopamo v stik s svetom akademije. Letno se na globalni ravni objavi čez 5 milijonov znanstvenih in strokovnih člankov, raziskave z Univerz v Oxfordu in Singapurju pa kažejo, da posamezen članek v celoti prebere le okrog 10 ljudi. Sedaj pa si predstavljajte to statistiko, če bi članek v ScAIentist spletni aplikaciji lahko »prevedli« v zanimivo infografiko ali kakšno drugo poljudno-znanstveno obliko. Širok družbeni in tržni potencial naše aplikacije, ki trenutno prehaja v fazo izdelave prototipa, obeta t. i. demokratizacijo znanosti, odprt dialog med raziskovalci in širšo javnostjo ter spodbujanje kritičnega razmišljanja. ScAIentist lahko pripomore k boljšemu razumevanju kompleksnih besedil, promociji raziskav z naše in drugih univerz ter bolj zanesljivemu novinarskemu poročanju o znanstvenih dosežkih. Poleg tega, da naša ideja bistveno izstopa iz obstoječih načinov promocije znanosti, njena inovativnost leži tudi v nadgradnji funkcij že obstoječih orodij z umetno inteligenco – z navzkrižnim preverjanjem informacij po ključnih besedah ter z vizualizacijo kompleksnih pojmov ScAIentist ne le zagovarja, temveč tudi zagotavlja etično uporabo umetne inteligence v izobraževalnem procesu. Kot prvo tovrstno orodje namenjeno temu, da širši skupnosti odpira vrata k akademskem svetu, bo ScAIentist Univerzi v Ljubljani pomagal postati pionir popularizacije znanosti in inovacij na družbenem nivoju s pomočjo umetne inteligence.