Farmakološki pristop z uporabo himernih molekul, ki delujejo po principu razgradnje tarčnih proteinov (PROTAC oz. proteolysis-targeting chimeras), je izjemno obetaven, saj se je v raziskavah že izkazal za bolj učinkovitega, kot so klasične terapije z zaviralci proteinov. Poleg tega so trenutno v 3. fazi kliničnih preizkušanj prva zdravila, ki delujejo s tovrstnim principom in z nestrpnostjo pričakujemo izsledke teh raziskav. Glavna prednost tovrstnega delovanja je, da z lahko z uporabo molekul v nizkih koncentracijah dosežemo visoko učinkovitost, saj ena molekula PROTAC razgrajevalca lahko sproži celično razgradnjo več molekul tarčnih proteinov in tako izzove močan farmakološki učinek, ki traja do vnovičnega celičnega izražanja tarčnega proteina. To je v nasprotju s klasičnim mehanizmom kompetitivne vezave molekul zdravilne učinkovine na tarčni protein, kjer je delovanje slednjega zavrto le toliko časa, kolikor zdravilna učinkovina zaseda vezavno mesto.

Ponazoritev principa projekta 

Raziskovalci na Katedri za farmacevtsko kemijo so v preteklih letih že uspešno razvili zaviralce galektina-8, vendar afiniteta tovrstnih klasičnih terapevtikov še ni zadostna za uporabo v terapevtske namene. Zaradi teh omejitev menimo, da bo tarčna znotrajcelična razgradnja tega proteina z uporabo inovativnih molekul PROTAC dosegla bolj učinkovito delovanje nanj, kar bo omogočilo tako študije delovanja galektina-8, kot tudi nadaljnji razvoj novih terapevtikov. Ta interdisciplinarni projekt bo potekal v tesnem sodelovanju z Univerzo v Lundu na Švedskem.

Raziskovalka

Dr. Nives Hribernik prihaja iz Slovenije in je opravila magistrski študij na Fakulteti za Farmacijo Univerze v Ljubljani. Kasneje je doktorirala v okviru European joint doctorate na Univerzi v Milanu in Univerzi v Utrechtu ter opravila še 2 leti podoktorskega izobraževanja na Max Planck inštitutu v Nemčiji. Je strokovnjakinja na področju kemije ogljikovih hidratov ter razvoja mimetikov teh molekul za uporabo v biomedicinske namene. 

Mentor

Marko Anderluh je redni profesor za farmacevtsko kemijo na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani s 23-letnimi izkušnjami na pedagoškem in raziskovalnem področju. Poleg pedagoškega in raziskovalnega dela, ki ga opravlja v okviru funkcije visokošolskega učitelja, je tudi predsednik Slovenskega farmacevtskega društva in aktivni član sveta Evropske federacije za farmacevtsko kemijo in kemijsko biologijo (European Federation for Medicinal Chemistry and Chemical Biology - EFMC). Vodil je in še vedno vodi številne raziskovalne projekte, med katerimi velja izpostaviti vodenje prestižnega EU projekta pridobljenega na razpisu H2020 MSCA-ITN-EJD z naslovom “Multidisciplinary European Joint Doctorate in the Design and Development of Glyco Drugs” (kratica: PhD4GlycoDrug).