Univerza v Ljubljani ob mednarodnem dnevu žensk in deklet v znanosti odpira razstavo Dekleta v STEM

STA
Datum objave:
Univerza v Ljubljani v sredo, 7. februarja, na Kongresnem trgu v Ljubljani postavlja razstavo Dekleta v STEM, namenjeno spodbujanju deklet, da se odločijo za študij naravoslovja in tehnike, kadar imajo takšne želje in ozaveščanju družbe, kako pomembno je, da si mladi ljudje ne glede na spol v znanosti in raziskovanju najdejo priložnosti, da gojijo svojo ustvarjalnost, razvijajo svoje potenciale in prispevajo k družbenemu razvoju. Uradno odprtje razstave študentk in študentov Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani z nagovorom rektorja, prof. dr. Gregorja Majdiča, prorektorice za študijske in študentske zadeve, prof. dr. Ksenije Vidmar Horvat, in prorektorja za umetnost, prof. mag. Matjaža Drevenška, bo 12. februarja ob 11. uri.
V 21. stoletju je v znanosti še vedno skromno število žensk. V Evropski uniji (EU) je 52 odstotkov prebivalstva žensk, v znanstveni skupnosti pa so glede na moško populacijo udeležene z manj kot tretjinskim deležem. Bolj ko se bližamo višjim znanstvenim nazivom, manj jih je. V tehniških vedah in inženirstvu je le slabih 18 % profesoric z najvišjim nazivom. Razlogi za majhen odstotek so kompleksni, od zgodovinskih, socialnih, kulturnih do zasebnih. Zagotovo pa univerze zmoremo odpraviti glavnega med njimi – to je stereotipno predstavo, da so znanost, naravoslovje in tehnika dekletom nedostopni zaradi njihovega spola.
Ženske so se v preteklosti izkazale kot vrhunske raziskovalke in znanstvenice na področjih, na katerih jim je bila pot tlakovana z mnogimi ovirami. Univerza v Ljubljani se postavlja s prvim doktoratom, ki ga je z raziskovanjem na področju STEM (angl. Science, Technology, Engineering, Math) prejela dr. Ana Mayer Kansky. EU štipendira mlade znanstvenice in znanstvenike z mehanizmom, ki se imenuje po Marie Sklodowski Curie, nobelovki na področju STEM; prvi računalniški program je napisala ženska, ženska je razvila prvo krožno žago. Ženska imena so na seznamih svetovnih patentov in izumov. So inovatorke, glasne slave, pa tudi skromne in nevidne raziskovalke, ki v laboratorijih, predavalnicah in kabinetih ustvarjajo nova znanja in kopičijo spoznanja za boljši svet.
Akcija Dekleta v STEM je bila zasnovana v okviru Načrta za enakost spolov (NES) na Univerzi v Ljubljani, ideje so prispevali študenti in študentke na Katedri za informacijsko in grafično tehnologijo Oddelka za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Projekt je bil izveden v sklopu izbirnega predmeta Integracija oblikovanja in tehnologije magistrskega študija Grafične in interaktivne komunikacije v zimskem semestru študijskega leta 2023/24.
Z razstavo zaznamujemo 11. februar, ki ga je Generalna skupščina Organizacije združenih narodov (OZN) razglasila za mednarodni dan žensk in deklet v znanosti. Razstava bo na ogled do 4. marca 2024.
Koordinatorica projekta: prof. dr. Ksenija Vidmar Horvat, prorektorica
Mentorji: doc. dr. Nace Pušnik, asist. dr. Gregor Franken in prof. dr. Raša Urbas
Recenzijski odbor: doc. dr. Nace Pušnik, prof. dr. Raša Urbas, znan. svet. dr. Urša Opara Krašovec, prof. dr. Ksenija Vidmar Horvat
Izvedba razstave: prof. dr. Raša Urbas, asist. dr. Gregor Franken
Študenti in študentke – avtorji plakatov:
Hana Bajt, Ana Jakončič, Lovro Rebić in Ana Žnidaršič
Teja Gričar, Urša Jurečič in Sara Ana Kambič
Tina Černetič, Anuška Đogić, Pia Vinka Klaić in Tija Šadl Praprotnik
Vita Auguštin, Manca Rihar, Lana Šušteršič Jeršin in Pia Varošanec
Urška Klenovšek, Ana Kušar, Hana Ocvirk in Manca Žitnik
Ana Kompara, Špela Malc, Sandra Stanceska in Nika Trnovec
Eva Klemenčič, Pia Kovač, Ružič Tina in Julija Stolec
Lara Može, Mrkajić Jana, Valentina Teršek in Nina Udovčić