EUTOPIA: predavatelj na pogovorih Univerze NOVA v Egiptu tudi prof. dr. Damijan Miklavčič z UL FE

Datum objave:
Kampus portugalske univerze NOVA v egiptovski prestolnici, njen prvi kampus zunaj portugalskih meja, bo v letu 2024 gostil vrsto predavanj oziroma pogovorov z vrhunskimi raziskovalci z univerz Zveze EUTOPIA. Na drugem pogovoru bo sodeloval prof. dr. Damijan Miklavčič s Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.
Pogovori, poimenovani »Mostovi med celinami skozi znanstvene dialoge«, bodo predstavili najnovejše znanstvene pristope različnih področij lokalnim študentom. Vabljeni so vsi člani skupnosti EUTOPIA, da se povežejo s kampusom NOVA v Kairu.
Cilj pogovorov je prenos znanja in metodologij študentom v Egiptu ter promocija Zveze EUTOPIA izven meja Evrope. Pogovorom bo sledila serija spletnih predavanj, prek katerih se bodo še bolj krepile povezave med raziskovalci v Zvezi EUTOPIA.
Prvi pogovor bo v nedeljo, 11. februarja 2024, od 11. do 13. ure (srednjeevropski čas), vodil pa ga bo prof. Antonio Luna Garcia z Univerze Pompeu Fabra v Barceloni. Prek pogovora z naslovom »Mesta na robu. Trajnostni izzivi sredozemskih mest. Zgodbe iz Barcelone.« bo prof. Luna Garcia predstavil izzive, s katerimi se soočajo mediteranska mesta, kot so stanovanjska vprašanja, mobilnost, upravljanje in urbani metabolizem. Na primeru Barcelone bo analiziral, kako so se sredozemska mesta s temi izzivi soočala v preteklosti.
Več informacij in povezava do prijave.
Drugi pogovor z naslovom »Elektroporacija: od laboratorijske tehnike do tehnološke platforme – kompleksnost in interdisciplinarni pristop« bo v nedeljo, 25. februarja 2024. Pogovor bo vodil redni profesor Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, Damijan Miklavčič.
Damijan Miklavčič je redni profesor na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Je vodilni svetovni strokovnjak na področju elektroporacije. V zadnjih 30 letih je prispeval k boljšemu razumevanju elektroporacije na membranski, celični in tkivni ravni. Sodeloval je pri temeljnih raziskavah, ki so na predklinični ravni dokazovale izboljšano učinkovitost izbranih zdravil za zdravljenje raka z elektroporacijo, razvijal elektrode in naprave ter zagotavljal numerično modeliranje za načrtovanje zdravljenja. Sodeloval je pri razvoju ireverzibilne elektroporacije za ablacijo srca, kar obeta velik napredek v elektrofiziologiji srca. Razvija tudi dostavo DNK v celice z elektroporacijo za celične in genske terapije. Po podatkih Google scholar so njegova dela prejela 33.273 citatov, h-index 100.
Na predavanju bo pojasnil kompleksnost in interdisciplinarnost uporabe te revolucionarne tehnologije ter kako se je elektroporacija razvila v tehnološko platformo z izjemnim potencialom na številnih področjih, od povečanja učinkovitosti zdravil pri zdravljenju raka do njenega potenciala pri ablaciji srca.
Več informacij in povezava do prijave kmalu.
Tretji pogovor, ki bo 10. marca 2024, se bo osredotočil na povezavo med umetno inteligenco in arheologijo. Prof. Marcello Pelillo z Univerze Ca'Foscari v Benetkah, ki deluje na področjih računalništva in umetne inteligence, bo predstavil projekt RePAIR, inovativno pobudo, ki združuje robotiko, računalniški vid in umetno inteligenco v arheoloških raziskavah. Cilj tega projekta je pospešiti postopek rekonstrukcije uničenih umetniških del in pokazati potencial inteligentnih robotskih sistemov v arheoloških raziskavah.
Več informacij in povezava do prijave kmalu.