Poglavitni cilj javnih slovenskih univerz v okviru Reforme visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0, pod katero spada tudi projekt ULTRA, je opolnomočenje javnih visokošolskih zavodov za hitro odzivanje na potrebe trga in družbe, da bi se lažje prilagodili izzivom prihodnosti s tako imenovanimi ‘poklici prihodnosti’. 

Pilotni projekti, ki so jih interdisciplinarno zasnovale članice UL, se osredotočajo na testiranje modelov vseživljenjskega učenja z mikrodokazili, njihovo umestitev v nacionalni sistem zagotavljanja kakovosti ter vzpostavitev podpornega okolja za vseživljenjsko učenje. Piloti so usmerjeni na potrebe trga in družbe preko oblikovanja dostopnih in kvalitetnih krajših izobraževanj in usposabljanj, ki bodo zapolnila vrzeli v kompetencah posameznika in družbe. Ne spodbujajo prehoda od celostnega formalnega izobraževanja h kratkotrajnemu učenju, temveč ga s svojimi inovativnimi vsebinami dopolnjujejo in nadgrajujejo, še posebej  na področju zelenega in digitalnega prehoda.

Konference se je udeležilo več kot 230 udeleženk in udeležencev, njen cilj pa je bil spodbuditi izmenjavo mnenj, perspektiv in izkušenj ter tako prispevati k izboljšanju projektov. Državni sekretar dr. Matjaž Krajnc je ob odprtju dogodka spomnil na ozadje formiranja pilotov, sledil pa je pregled napredka na področju pilotnih projektov po posameznih sodelujočih institucijah.

Na okrogli mizi so sodelujoči dr. Klavdija Kutnar, dr. Matej Makarovič, dr. Franci Pušavec, dr. Boštjan Vlaovič, dr. Janez Vogrinc, dr. Vovk in predsednik Študentske organizacije Slovenije Luka Mihalič spregovorili o številnih priložnostih, ki se odpirajo s pilotnimi projekti. Med drugim so naslovili potrebe študentk in študentov ter gospodarstva, beseda pa je tekla tudi o prihodnosti zelenega in digitalnega prehoda. Konferenco je zaključila vodja Sektorja za visoko šolstvo Duša Marjetič. 

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.

  • RS MVZI
  • UL
  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)