Na izobraževanju o načelih krožnega gospodarstva in različnih poslovnih modelih

Datum objave:
V okviru projekta ULTRA@AGRIFOOD, ki poteka znotraj projekta »UL za trajnostno družbo – ULTRA« se je konec aprila uspešno zaključili pilotni program za vseživljenjsko učenje in mikrodokazila z naslovom MD1 – Zeleni prehod in okoljska pismenost v prehranskem sistemu.
Krajšega izobraževanja in usposabljanja so se udeležili predstavniki panog, ki tvorijo širše poslovno okolje verige preskrbe s hrano (finančne storitve, avtomatizacija in digitalizacija proizvodnih in poslovnih procesov,…), načrtovalci in odločevalci v javnih politikah, ki se neposredno ali posredno nanašajo na verigo preskrbe s hrano, predstavniki civilne družbe, ki so zainteresirani oziroma vključeni v oblikovanje prehranskega sistema, študenti, ki želijo okrepiti profil znanj in veščin na področju trajnosti in krožnosti v panogah, ter sodelavci, zadolženi za vodenje in organizacijo poslovnih procesov v panogah (razvoj izdelkov, proizvodnja, trženje, organizacija). Program je uspešno zaključilo 20 udeležencev.
Udeleženci so pridobili znanja s področji konceptov in načel trajnostnih prehranskih sistemov, izzivov prehranskih sistemov na poti k trajnosti, načel krožnega gospodastva in poslovnih modelov in temeljnih načel trajnostne organiziranosti poslovnih procesov. Spoznali so tudi pristope za krepitev energetske in snovne učinkovitosti v verigi preskrbe s hrano, tehnologije za krepitev trajnosti prehranskih sistemov ter se seznalili s preučevanjem pomena hrane v družboslovju.
Udeleženci, ki so uspešno zaključili program, so prejeli s strani Univerze v Ljubljani potrdila, in sicer v ekvivalentu 3 ECTS, raven SOK (Slovensko ogrodje kvalifikacij) 5 in EOK (Evropsko ogrodje kvalifikacij) 4.
K izvedbi programa je prispevala deveterica predavateljev iz petih fakultet Univerze v Ljubljani, natančneje iz Biotehniške fakultete, Fakultete za strojništvo, Fakultete za elektrotehniko, Ekonomske fakultete in Fakultete za družbene vede.
Program je potekal med 6. 3. 2024 in 22. 4. 2024 in je bil organiziran v kombinirani izvedbi – z videokonferenčnimi predavanji in predavanji v živo, s seminarskim delom, ki je bilo s strani mentorjev ustrezno spremljano in usmerjano, ter s terenskimi ogledi dobrih praks. Celotna skupina aktivnih posameznikov je znotraj terenskega obiska, ki je bil izveden 17. 4. 2024, obiskala Centralno čistilno napravo Ljubljana (CČNL), kjer je ogled in terensko predavanje izvedla gospa Mojca Vrbančič iz JP VOKA SNAGA, d.o.o.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.