Sporočilo za javnost o sodelovanju fakultet UL z izraelskimi inštitucijami v raziskovalnih projektih in projektih Erasmus+

Datum objave:
Ljubljana, 16. maj 2024 – Na Univerzi v Ljubljani (UL) se odzivamo na vprašanja medijev, študentk, študentov in zaposlenih UL o sodelovanjih fakultet UL z izraelskimi inštitucijami.
Kot smo zapisali že v zadnjem sporočilu za javnost, nima UL na krovni ravni sklenjenega nobenega mednarodnega medinstitucionalnega sporazuma z izraelskimi inštitucijami. Nekatere članice imajo tovrstne sporazume z izraelskimi univerzami, ki so jih sklenile pred letom 2023, vendar v okviru teh sporazumov niso in tudi ne potekajo nobeni projekti, izmenjave in druge aktivnosti.
Poleg omenjenih sporazumov članice UL (posredno) sodelujejo z izraelskimi inštitucijami v okviru programov Erasmus+.
Prvo je že v zadnjem sporočilu za javnost omenjeno sodelovanje z Univerzo v Strasbourgu, kjer sta izraelska Univerza v Bar Ilanu in Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo UL (UL FKKT) članici konzorcija. Z Univerzo v Strasbourgu imamo sklenjen sporazum o podeljevanju dvojnih diplom. Poleg tega bi lahko študentke in študentje UL FKKT, ki so udeležene v programu, v Izraelu opravljali prakso, vendar se še nihče od naših študentk in študentov ni odločil za to. Če bi sodelovanje z Univerzo v Strasbourgu prekinili, bi preprečili študij študentkam in študentom, ki so vpisani na skupen študij UL FKKT in Univerze v Strasbourgu ter jim onemogočili dokončanje študija.
Sodelovanje Pedagoške fakultete UL (UL PEF) v projektu ERASMUS+ TECT (Training in Embodied Critical Thinking – šola oz. trening utelešenega kritičnega mišljenja in razumevanja), ki ga koordinira islandska univerza Háskóli Íslands, in pri katerem je kot eden od šestih partnerjev sodeloval tudi izraelski inštitut Technion, se je zaključilo 31. avgusta 2023. Pri projektu je sodelovala ena oseba iz izraelske inštitucije. Njen pogoj za sodelovanje pri projektu TECT je bil, da so v projektne aktivnosti vedno vključene osebe iz Palestine. UL PEF nam je včeraj sporočila, da je prijavila in prejela odobritev za nadaljevanje projekta. Pogodba za nadaljevanje projekta še ni podpisana, zato na UL nismo imeli informacij o nadaljevanju projekta. Kot so nam sporočili z UL PEF, bi z izstopom iz projekta vsaj ena palestinska oseba na leto izgubila možnost izhoda iz enklave, hkrati pa bi vrgli polena pod noge enemu najbolj humanih in inkluzivnih kolegov na projektu, ki se v Izraelu bori za spremembe.
Poleg tega fakultete UL samostojno sodelujejo z izraelskimi inštitucijami v dveh projektih programa Obzorje Evropa (Horizon Europe), programa Evropske unije za raziskave in inovacije (2021–2027), ki ga financira Evropska komisija.
Fakulteta za strojništvo UL (UL FS) je koordinatorica projekta SEAMAC (Strengthening the Exellence of Additive Manufactoring Capabilities), ki je bil odobren leta 2022 in se zaključi prihodnje leto. V projektu gre za prenos izraelskega in nemškega znanja v Slovenijo, konkretno, glede 3D-tiskanja kovinskih materialov in naknadno obdelavo tovrstnih komponent. Končni cilj projekta je usposabljanje raziskovalcev UL FS za prenos pridobljenega znanja s področja aditivnih tehnologij v slovensko orodjarsko industrijo.
Medicinska fakulteta UL (UL MF) sodeluje pri projektu programa Obzorje Evropa z naslovom INFRA EMERGENCY – Raziskovalne infrastrukturne storitve za hitre raziskovalne odzive na covid-19 in druge epidemije nalezljivih bolezni. Gre za sodelovanje v okviru mednarodnega projekta ISIDORe, infrastrukturnega projekta, ki ga koordinira organizacija ERINHA in združuje 17 ključnih evropskih raziskovalnih infrastruktur na področju znanosti o življenju in mrež za nalezljive bolezni. Vključenih je 155 raznolikih raziskovalnih organizacij, ki zagotavljajo storitve za napredek pri raziskavah bolezni. Izraelski Weizmann Institute of Science je del ene izmed t. i. infrastruktur INSTRUCT-ERIC z znanjem iz strukturne biologije. Končni cilj projekta je povečanje zmogljivosti Evrope za obvladovanje porajajočih in epidemičnih nalezljivih bolezni, začenši s pandemijo covida-19. Projekt se začel februarja 2022 in traja do 31. julija 2025.
Vodstvo UL bo konec tega tedna na kolegiju dekanov opravilo razpravo o morebitni prekinitvi posameznih sodelovanj članic UL z izraelskimi inštitucijami. Morebitne sklepe bo obravnaval Senat UL.