Rektor UL na 13. mednarodni konferenci Dan Afrike o spodbujanju zelenih inovacij in trajnostnem prehodu

Anže Malovrh/STA
Datum objave:
V mednarodni skupnosti se krepi zavedanje o pomenu podnebne krize – njenemu vplivu na svetovni mir in varnost ter oviranju trajnostnega razvoja. Na današnji konferenci so strokovnjakinje, strokovnjaki iz Evrope in Afrike na 13. mednarodni konferenci Dan Afrike spregovorili o izboljšanju politik v korist državljanov evropskih in afriških držav. Častna pokroviteljica dogodka je bila predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar. Univerza v Ljubljani je soorganizirala panel o slovenskem razvojnem sodelovanju z afriškimi univerzami.
Niz dogodkov je bil posvečen zelenemu prehodu, predvsem pa zavedanju pomembnosti prehoda na zeleno energijo kot povodu k trajnostnemu gospodarskemu razvoju in stabilnosti v svetu.
Na temo spodbujanja zelenih inovacij, izmenjave znanja in tehnologij za trajnostni prehod je na dogodku sodeloval tudi prof. dr. Gregor Majdič, rektor UL. "Sodelovanje z Afriko na visokošolskem in raziskovalnem področju bi imelo nedvomno pozitivne globalne posledice. Afrika potrebuje razvoj lastnega visokošolskega in raziskovalnega prostora, Evopa ter evropske univerze pa jim lahko pri tem pomagamo. Če del humanitarne pomoči namenimo programom sodelovanja na akademskem področju lahko dologorčno sprožimo velike in pomembne spremembe. Z razvojem visokošolskega in raziskovalnega prostora v Afriki bomo ne le pomagali afriškim državam pri njihovem razvoju, temveč bomo s tem lahko naslovili številne globalne težave od podnebnih sprememb do demografskih sprememb in perečih vedno večjih razlik med globalnim severom in jugom," pojasnjuje prof. dr. Majdič.
Organizatorji dogodka: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve RS / Slovenian Ministry of Foreign and European Affairs, Blejski strateški forumo, Evropska komisija v Sloveniji in Chatham House.