V svoji tretji pesniški zbirki Tuskulum Denis Škofič nadaljuje samosvoje pesniško potovanje, ki ni povezano z nobeno izmed osrednjih slovenskih pesniških šol. Tuskulum, ki pomeni zavetišče, je predvsem njegov lastni jezik, ki se razpira v različne govorne registre, spaja se z govorico ljudi, ki jih je srečal in jih srečuje na svoji življenjski poti, predvsem pa se v povezavi z naravo rodnega Prekmurja razpira mitološkim svetovom, legendam in bajkam. Te Škofič razgrajuje in predeluje v nove mite in nove metaforične možnosti. Čutiti je, da je kot izkušen ribič natančen opazovalec narave. Različne plasti vodnih tokov, valovanje drevesnih krošenj ter pestro življenje živali pod vodo in na nabrežju se prelivajo v razgiban ritem njegovih verzov. A ta poezija ni eskapistična. V njenem središču je sodobni človek v postindustrijskem svetu, ki se ves čas spreminja. Domači miti se navezujejo tudi na številne sodobne literarne reference, tako domače kot tuje, in zavetišče ni nekaj, kar bi bilo dano samo po sebi, ampak si ga je treba s pesniškim delovanjem in trudom za boljše sobivanje vedno znova izboriti. Tisto, kar je avtorju v pomoč in kar ga vodi, je velika ljubezen do slovenskega jezika, ki jo začutimo v vsaki pesmi zbirke.

Nagrajenec za svoje pesniške zbirke pravi, da so konceptualne, a njihov namen ni vzbujati občutka domačnosti, temveč nas z vsako pesmijo izstreli v svet divjine, v kateri prevladuje prvinski strah in bolečina, so zapisali na MMC. "Tuskulum, ki pomeni zavetišče, je predvsem njegov lastni jezik, ki se razpira v različne govorne registre, spaja se z govorico ljudi, ki jih je srečeval in jih srečuje na svoji življenjski poti, predvsem pa se v povezavi z naravo rodnega Prekmurja razpira mitološkim svetovom, legendam in bajkam. Te Škofič razgrajuje in predeluje v nove mite in metaforične možnosti," je v utemeljitvi zapisala žirija.

Na podelitvi so nastopili Mešani pevski zbor Ivan Cankar Vrhnika in klavirski Trio Rupnik, dramski igralec Jernej Gašperin v dvojni vlogi, kot povezovalec in kot interpret Cankarjeve črtice Ob zori, z nominiranimi se je pogovarjala dr. Alojzija Zupan Sosič, zbrane je pozdravil vrhniški podžupan Mirko Antolović, nagovoril pa slavnostni govorec Dušan Šarotar. Dogodek sta prenašala Program Ars in video kanal ZRC SAZU.

Za nagrado so bili nominirani še Pia Prezelj za roman Težka voda (Goga), Anja Mugerli za roman Pričakovanja (Cankarjeva založba), Mateja Gomboc za roman Gorica (Miš) in Aleš Šteger za zbirko potopisov oziroma esejev Na kraju zapisano (Beletrina).

O prejemniku nagrade je odločala žirija: Mateja Pezdirc Bartol (predsednica), Alenka KoronSimona SemeničIgor Divjak in Tomaž Toporišič

Prejemniku nagrade, nominirankam in nominirancem iskreno čestitamo.