Med ključnimi razlogi za razvoj lastne metodologije je bila izpostavljena podpora znanstveni odličnosti in razvoju kadrov, povečanju mednarodne uspešnosti in mednarodnemu pretoku kadrov. Poleg tega je bila izpostavljena nujnost ocenjevanja programskih skupin, ki bo osnova za evalvacije celotnih področij ERC, ter institucionalne evalvacije, ki jih bo vsakih 6 let izvajal ARIS, obenem pa bo po izteku pilotnega obdobja ocenjevanje programskih skupin osnova za prerazporejanje sredstev (znotraj področij, med področji prerazporejanja ne bo) med programi oziroma za razpise za nove programe.  Med novimi mehanizmi stabilnega financiranja so bili izpostavljeni predvsem zagonski programi za perspektivne mlade ter veliki interdisciplinarni projekti na strateških področjih, namenjeni prebojnim dosežkom v mednarodnem prostoru.

Rektor UL prof. dr. Gregor Majdič je uvodoma predstavil temelje in strateške vidike novega sistema stabilnega financiranja, v nadaljevanju je prodekan za raziskovalno dejavnost FF UL in člane delovne skupine za pripravo metodologije izr. prof. dr. Sašo Jerše podrobneje predstavil sistem in kriterije ocenjevanja po posameznih mehanizmih. V drugem delu informativnega dneva so sodelavke iz strokovnih služb rektorata predstavile administrativne vidike stabilnega financiranja, poslovna navodila ZZrID 2024 ter mehanizme prenosa znanja in interne mehanizme financiranja na tem področju, kot so inovacijski sklad, HUD sklad in sklad Vesna.

Z ustanovitvijo Inovacijskega sklada UL leta 2020 je Univerza v Ljubljani odprla vrata prebojnim inovacijam svojih raziskovalcev. Sklad je namenjen financiranju projektov do 25.000 EUR, s potencialom za dodatnih 50.000 EUR po končanem projektu. Letos je Univerza v Ljubljani dodatno ustanovila tudi HUD sklad UL, ki podpira raziskovalce s humanističnih, umetniških in družboslovnih področij, s finančno podporo projektom v višini do 5.000 EUR, spodbujajoč ustvarjanje dodatnega pozitivnega družbenega vpliva. Za tiste, ki si prizadevajo iz svojih znanstvenih dosežkov oblikovati uspešno podjetje in potrebujejo višje finančne vložke, pa je na voljo Sklad Vesna, s katerim bo Univerza v kratkem podpisala pogodbo o sodelovanju. S Skladom Vesna lahko raziskovalci pridobijo do 1 milijon EUR investicij v zameno za lastniški delež.