Obnova mokrišč in travniških ekosistemov

UL VF
Datum objave:
Travniški in mokriščni ekosistemi opravljajo različne funkcije, ki so pomembne za življenje različnih rastlinskih in živalskih vrst in človekovih dejavnosti. Omenjeni ekosistemi so zelo učinkoviti zbiralniki ogljika in življenjski prostor evropsko pomembnih živalskih in rastlinskih vrst Nature 2000. Zaradi podnebnih sprememb (suša, izhlapevanje, erozija, razpoke, poškodbe ruše ...) in spremenjene rabe ter vnašanja invazivnih tujerodnih vrst rastlin in živali jih zelo hitro izgubljamo. Kako mokrišča in travniške ekosisteme bolje upravljati in prispevati k blaženju podnebne krize in biotske raznovrstnosti?
S tem vprašanjem se je ukvarjala Veterinarska fakulteta v okviru projekta ReNature - Obnova mreže mokrišč in travišč, pomembnih za Natura 2000 in druge zavarovane vrste in habitatne tipe v Biosfernem območju Kras in porečje Reke ter Krajinskem parku Pivška presihajoča jezera.
V sklopu projekta ReNature so v sodelovanju z Agrarno skupnostjo Gabrče na območju Vremščice obnovili 39 ha zaraščenih travnikov, ki so pomembni za vrste Nature 2000 in habitatne tipe. Na travnikih želijo z izvedbo dobrih kmetijskih praks vzpostaviti botanično pestro travno rušo, ki bo odpornejša na ekstreme, ki jih prinašajo spremembe podnebja. Travnike bodo uporabljali kot pašnike in kot študijski poligon za prikaz dobrih praks v primeru ohranjanja prvotnih biotopov tipičnih kraških travnikov in pašnikov.
Pri projektu so sodelovali tudi z drugimi partnerji - Javni zavod Park Škocjanske jame kot vodilni partner, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem (FAMNIT), Občina Pivka in Norveški inštitut za raziskovanje narave (NINA). Projekt sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP 2014-2021 in pripadajoča slovenska udeležba.