Na Gospodarski zbornici Slovenije so se v okviru podkasta pogovarjali z dr. Darjo Ferčej Temeljotov, ki na Leku skrbi za svetovanje strateškim programom. Podjetje Lek je bilo namreč prvo podjetje v Sloveniji, ki je v sodelovanju z Univerzo v Ljubljani izvedlo pilotni projekt za svoje zaposlene. Mikrodokazila bodo lahko v prihodnosti zmanjšala vrzel med hitrim tehnološkim napredkom, ki zahteva vse hitrejše prilagajanje, ter klasičnim izobraževanjem, ki ni dovolj odzivno na potrebe trga in družbe.

Dr. Ferčej Temeljotov poudarja, da se potrebe po kompetencah ves čas spreminjajo, zato učinkovito medsebojno sodelovanje med gospodarstvom in izobraževalnimi institucijami postaja vse bolj pomembno. Kljub temu da v Leku delujejo visoko izobraženi kadri, potrebujejo ti tudi modularno, fleksibilno, specializirano izobraževanje, ki v kratkih modulih ponudi specifične veščine. "Seveda so lahko redni kurikuli še tako dobri, ampak so dolgotrajni in se ne morejo spreminjati iz leta v leto, kar je tudi prav, ker niso temu namenjeni. Hitri, dodatni, preverljivi in standardizirani moduli za specialna znanja in veščine pa so zato več kot dobrodošli," izpostavlja. Ob tem dodaja, da imajo že svojo mrežo razvojnih partnerjev med fakultetami, s katerimi se redno srečujejo in načrtujejo nove oblike sodelovanj in izobraževanj, ki jih potrebujejo.

V Leku so se z usposabljanji za mikrodokazila srečali že v zgodnji fazi ter po pregledu pilotnih projektov UL izbrali krajše izobraževanje in usposabljanje "Zagotavljanje sterilnosti". Čeprav gre za osnovno znanje za njihov segment industrije, ki jim je dobro poznano, bodo v prihodnjih letih iskali večje število novih sodelavcev, ki jim želijo v kratkem času ponuditi vsa temeljna znanja in pravila ter jim pri tem zagotoviti najvišjo kakovost. 

Kot še pojasnjuje dr. Ferčej Temeljotov je bil program zasnovan s strani BF UL, nato pa so Lekovi strokovnjaki tekom pogovorov dodali vsebine, ki so pomembne za njihovo konkretno delo. Usposabljanje je potekalo znotraj dveh delovnih tednov, prva polovica je bila namenjena predavanjem, druga pa eksperimentalnemu delu v laboratoriju pod vodstvom mentorjev.

"Z mikrodokazili ne boš nikoli farmacevt, vendar pa te lahko usposobijo za neko delovno mesto z omejenim naborom aktivnosti," še izpostavlja in dodaja, da je bilo usposabljanje izredno dobra izkušnja. Konkretnega načrta za nadaljevanje še nimajo, bodo pa tudi v prihodnosti razvijali podobna krajša izobraževanja in usposabljanja, ki bodo zaposlenim ponudila dodatna in specifična znanja ter veščine.

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.

  • RS MVZI
  • UL
  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)