Odprto pismo: UL nasprotuje priključitvi Zdravstvenega doma za študente UL k Zdravstvenemu domu Ljubljana
Datum objave:
Ob pregledu predloga Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga pripravlja Ministrstvo za zdravje, je vključen tudi člen, da se Zdravstveni dom za študente Univerze v Ljubljani (v nadaljevanju ZDŠ) priključi k Zdravstvenemu domu Ljubljana. Menimo, da takšna odločitev ne bi bila v korist zdravju študentov, zato ji na Univerzi v Ljubljani nasprotujemo.
ZDŠ deluje kot odprta zdravstvena ustanova za vso študentsko populacijo in združuje ambulante splošne/družinske medicine, zobne ambulante z zobnim rentgenom in zobotehničnim laboratorijem, ginekološki ambulanti, psihiatrično ambulanto, klinično-psihološki ambulanti in diagnostični laboratorij. Vsaka od dejavnosti se poskuša čim bolj osredotočiti na specifiko in potrebe zdravja študenta. V ambulantah študentom nudijo vsakodnevno oskrbo in zdravljenje akutnih in kroničnih bolezni. Lastni laboratorij ZDŠ pomeni za uspešno delo veliko prednost. ZDŠ izvaja tudi obvezna cepljenja študentov in opravlja svetovanje in priporočljiva cepljenja pred potovanjem (potovalna medicina), saj študentska populacija aktivno potuje, se udeležuje mednarodnih študijskih izmenjav in dela v tujini. Na Univerzi v Ljubljani je vsako leto več tujih študentov na izmenjavi. Tudi tem ZDŠ nudi vsakodnevno oskrbo (na vseh področjih dejavnosti ZDŠ), kar je še posebej pomembno, saj bi ti študenti težko vstopali v naš zdravstveni sistem in jim bo ob morebitni pripojitvi ZDŠ ZD Ljubljana zelo otežkočen dostop do zdravstvene oskrbe.
Študentom prav tako v primeru zdravstvenih težav ni potrebno obiskati osebnega zdravnika, ki je v veliki večini primerov izven Ljubljane, ali obiskovati zdravnikov specialistov različnih področij na različnih lokacijah v Ljubljani. Ne nazadnje je pomembno dejstvo, da kratke čakalne dobe omogočajo takojšnjo oskrbo akutnih / kroničnih bolezni (tudi na področju zobozdravstva, ginekologije, psihiatrije, klinične psihologije).
Temeljna dejavnost, ki zajema celotno študentsko populacijo, je preventiva. V okviru rednih sistematskih zdravstvenih pregledov študentov (ki jih opredeljuje zakonodaja) ZDŠ pregleduje somatski status, zobni status in izvede laboratorijske teste. Redno izvaja predavanja o samopregledovanju dojk, mod in o zdravem življenjskem slogu. V tem študijskem letu bo pričel izvajati tudi presejalne teste za odkrivanje psihičnih (psihosomatskih) bolezni.
Preko izvajanja rednih sistematskih pregledov ZDŠ zbira in vrednoti tudi statistiko (statistične podatke) ter jo poskuša implementirati na druga, širša področja; preko sodelovanja na mednarodnih srečanjih študentske/šolske medicine in na področju sodelovanja z visokošolskimi ustanovami in študentskimi organizacijami.
Menimo, da bi priključitev ZDŠ k Zdravstvenemu domu Ljubljana (oz. kakršnakoli sprememba take vrste) nedvomno korenito posegla v izvajanje dejavnosti. Študentska populacija ima določene specifične zdravstvene težave in te terjajo posebno obravnavo. Študenti v primeru priključitve splošnim zdravstvenim domovom takšne obravnave ne bi bili deležni (ne na področju preventive, ne na področju kurative). Dolgoročno gledano bi tak ukrep vplival na poslabšanje zdravja študentov.
Glede na dosedanje uspešno delo ZDŠ menimo, da argumentov v prid njegovi morebitni priključitvi k Zdravstvenemu domu Ljubljana ni. Na Univerzi v Ljubljani se tako zavzemamo, da bi Zdravstveni dom prešel pod okrilje Univerze v Ljubljani. Tak način delovanja študentskih zdravstvenih domov je običajen v drugih državah Evropske unije, kjer imajo univerze pod svojim okriljem zdravstvene domove, ki zagotavljajo zdravstveno varstvo študentov. Hkrati pa bo ob takšni spremembi položaja zdravstvenega doma za študente le-ta služil tudi kot odlična učna baza za študente medicinske fakultete, ki bi se na ta način lažje in boljše spoznavali z delom družinskega zdravnika in bi na ta način še izboljšali izobraževanje bodočih zdravnikov splošne medicine na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani.
Po predhodnem ustnem dogovoru z ministrico za zdravje, ki je tej ideji na sestanku spomladi 2024 pokazala naklonjenost, na Univerzi v Ljubljani že pripravljamo izhodišča, kako bi se lahko zdravstveni dom za študente priključil Univerzi v Ljubljani. Le na ta način, z ohranitvijo posebnega zdravstvenega doma za študente, bo študentska populacija deležna najboljše možne obravnave na področju zdravja.
Odprto pismo rektorja Univerze v Ljubljani, prof. dr. Gregorja Majdiča, smo danes naslovili na Ministrstvo za zdravje.