Univerze v prihodnje čakajo vedno večji izzivi, povezani z raziskovalno varnostjo

Katja Kodba/STA
Datum objave:
Na pobudo Univerze v Ljubljani je v ponedeljek, 23. septembra 2024, na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani potekal seminar o raziskovalni varnosti v organizaciji združenja LERU, ki povezuje najuglednejše evropske univerze, in sedmih vodilnih srednjeevropskih univerz (združenje LERU CE7). Približno 40 udeležencev se je seznanilo s trenutnimi dejavnostmi, potrebami in željami EU na področju raziskovalne varnosti, predvsem pri mednarodnem sodelovanju, nato pa s pristopi, ki so jih različne univerze članice LERU in LERU CE7 sprejele v smislu aktivnosti in načrtov.
Rektor UL prof. dr. Gregor Majdič: "Varnost v mednarodnem raziskovalnem sodelovanju postaja vedno bolj pomembno vprašanje tudi v akademski sferi. Vendar pa to vprašanje ne posega le na vprašanje varnosti v sodelovanju in morebitne uporabe/zlorabe znanja v neetične namene, temveč tudi v samo srčiko delovanja univerz. V nekaterih državah so se namreč pojavile težnje, da bi organi, kot so recimo obveščevalne službe, nadzirale raziskovalno sodelovanje, kar pa je v nasprotju s samo osnovo delovanja univerz, ki morajo biti avtonomne in odprte za sodelovanje. Zato je pomembno, da smo univerze vključene in aktivno vodimo tovrstne razprave, da se zavedamo morebitnih nevarnosti v spremenjenih geostrateških razmerah, a hkrati zahtevamo ohranjanje naših najvišjih vrednot, kot so akademska svoboda in neodvisnost ter odprtost pri raziskovalnem sodelovanju."
Po pozdravnih besedah generalnega sekretarja LERU prof. dr. Kurta Deketelaereja in rektorja Univerze v Ljubljani prof. dr. Gregorja Majdiča je Pavel Doleček, namestnik ministra za znanost, raziskave in inovacije Češke republike, predstavil aktivnosti češke vlade glede varnosti raziskav in nekaterih pristopih, ki jih uporabljajo za spodbujanje varnosti raziskav na Češkem, med drugim pa je poudaril, da mora "znanost vedno upoštevati geopolitični kontekst".
V panelni razpravi o financiranju raziskav, ki je zajemala tako nacionalno kot EU raven, so trenutne aktivnosti in poglede predstavili dr. Špela Stres, direktorica Agencije za raziskave in inovacije, Mirko van Muijen z Direktorata za raziskave in razvoj pri Evropski komisiji in dr. Jure Gašparič, državni sekretar na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Mirko van Muijen je predstavil tudi predlog Evropske komisije o Evropskem strokovnem centru za varnost raziskav. Sledila je razprava o tem, kaj bi lahko bila naloga tega strokovnega centra in kako bi se to povezovalo z drugimi dejavnostmi v evropskem, mednarodnem in nacionalnem merilu.
V popoldanskem delu seminarja, ki ga je vodila dr. Katleen Janssen, pravna svetovalka za nadzor izvoza in varnost znanja na KU Leuven, so se sodelujoči osredotočili na to, kaj univerze LERU in LERU CE7 počnejo na področju raziskovalne varnosti ter na izzive, s katerimi se soočajo in kako se z njimi soočajo. Predstavniki Univerze v Leidnu, Univerze v Helsinkih, Univerze Sorbonne in Univerze v Tartuju so predstavili svoje dejavnosti na področju usposabljanja in ozaveščanja, mednarodni mobilnosti in ocenah tveganja.
-
Foto: Katja Kodba/STA
-
Prof. dr. Gregor Majdič, rektor Univerze v Ljubljani
Foto: Katja Kodba/STA
-
Pavel Doleček, namestnik ministra za znanost, raziskave in inovacije Češke republike
Foto: Katja Kodba/STA
-
Foto: Katja Kodba/STA
-
Dr. Špela Stres, direktorica Agencije za raziskave in inovacije
Foto: Katja Kodba/STA
-
Dr. Jure Gašparič, državni sekretar na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Foto: Katja Kodba/STA