Pobuda, ki jo podpirata tako Univerza v Ljubljani kot Univerza na Primorskem, se odziva na prizadevanja lokalne skupnosti, da bi Občina Piran pridobila dejavnosti, ki bodo prispevale k bolj uravnoteženemu razvoju občine, ki je trenutno izrazito turistično usmerjena. Namen centra je združiti znanja različnih strok in razvijati trajnostne pristope, ki bodo preneseni v prakso.

Župan Korenika je ob tem poudaril: "Želimo si postati lokalna skupnost, v kateri bo pomemben delež naše blaginje temeljil na znanju in ne skoraj izključno na gostoljubju. Ustanovitev raziskovalno-razvojnega centra za trajnost podpiramo, ker se zavedamo, da bo naša prihodnost trajnostna, ali pa je ne bo."

Območje Krog, kjer se nahajajo opuščeni objekti nekdanjega benediktinskega samostana, leži nad Sečovljami in dolino Dragonje, s pogledi na sečoveljske soline. Načrtovana prenova objektov, ki jo bo mogoče izvesti s sredstvi iz evropskih skladov, bo vključevala projektne pisarne, predavalnice, laboratorije, kongresno prizorišče ter raziskovalne zmogljivosti, vključno z observatorijem in merilnimi mesti za opazovanje okolja.

Prorektorica prof. dr. Maja Klun je poudarila, da bo Interdisciplinarni center Krog postal stičišče znanosti in trajnostnih idej, kjer bodo potekale raziskave, delavnice in dogodki za prenos znanja v prakso. Poleg znanstvenih in raziskovalnih dejavnosti bo center vključeval tudi podporo zagonskim podjetjem s področja trajnostnih strategij.

V naslednjih mesecih bodo Univerza v Ljubljani in Univerza na Primorskem pripravili idejne zasnove za center, Občina Piran pa bo poskrbela za upravne postopke. Načrtovane so prijave na razpise za sofinanciranje in priprava potrebne infrastrukture.