Udeležence otvoritve je nagovorila prof. dr. Maja Klun, prorektorica za prenos znanja, digitalizacijo in trajnostni razvoj. V svojem govoru je poudarila zavezanost Univerze v Ljubljani (UL) k spodbujanju družbenih inovacij ter na splošno spodbujanju družbenega učinka znanstvenih raziskav, kar postaja vedno bolj pomembno tudi pri ocenjevanju tako domačih kot tudi tujih projektov.

V otvoritvenem pogovoru festivala sta prof. dr. Roman Kuhar s Filozofske fakultete UL in Jessica Meijer z Univerze v Leidnu izpostavila, da je za doseganje družbenega učinka pomembno začeti z majhnimi koraki. Ključno je, da raziskovalci že ob snovanju raziskav razmišljajo o družbenem učinku, aktivno komunicirajo in se povezujejo z različnimi deležniki. Pri tem jim lahko pomagajo pisarne za prenos znanja, ki delujejo na vseh treh javnih univerzah v Sloveniji.

HUD sklad UL

Kot del zaveze spodbujanja družbenih inovacij je Univerza v Ljubljani letos ustanovila HUD sklad UL. Na otvoritvi festivala so se s svojimi projekti predstavili prejemniki sredstev prvega razpisa HUD sklada:

  • dr. Dejan Ravšelj in dr. Matej Babšek s Fakultete za upravo UL;
  • dr. Špela Orehek s Fakultete za družbene vede UL;
  • dr. Viktorija Pečnikar Oblak s Fakultete za šport UL;
  • Pia Groleger z Akademije za likovno umetnost in oblikovanje UL;
  • dr. Maja Petrič z Zdravstvene fakultete UL;
  • Helena Šukljan z Akademije za gledališče, radio, film in televizijo UL
  • Nastja Grmek Sagadin z Naravoslovnotehniške fakultete UL.

Udeleženci otvoritve so si pod vodstvom red. prof. dr. Tomaža Turka ogledali še Vedenjski laboratorij Ekonomske fakultete, namenjen interdisciplinarnemu raziskovanju človeškega vedenja na področjih vedenja potrošnikov, turistov, odločevalcev v procesih in oskrbovalnih verigah, zaposlenih, vodij in podjetnikov pri delu.

Program festivala UNI.MINDS

V sklopu festivala UNI.MINDS je napovedanih več aktivnosti. Organiziran je vodeni ogled podjetja Hidria, enega izmed vodilnih mednarodnih podjetij na področju inovativnih avtomobilskih in industrijskih tehnologij, in Oljarne Lisjak, ki ima eno najstarejših oljkarskih tradicij pri nas.

V programu festivala je tudi Biotehnološki vrh z Lekovim dnevom za raziskovalce, ki je letos povezan s področjem biofarmacevtike, zlasti vrhunskih dosežkov in najboljših praks, povezanih z biološkimi zdravili.

Na obisku Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru in podjetja Marles se bodo udeleženci seznanili z najnovejšimi inovacijami na področju gradnje trajnostnih objektov.

Na zaključku festivala Uni.minds, ki bo 22. oktobra na Fakulteti za arhitekturo ob 18h, bo rektor prof. dr. Gregor Majdič podelil Rektorjevo nagrado za naj inovacijo Univerze v Ljubljani in razglasil prejemnike sredstev iz Inovacijskega sklada UL.

Festival UNI.MINDS organizirajo Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Univerza na Primorskem in agencija SPIRIT Slovenija. Festival poteka v okviru Meseca znanosti, ki ga podpira Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Glavna partnerja festivala sta Lek, član skupine Sandoz, in Ljubljanski univerzitetni inkubator. Festival podpirata tudi Oljarna Lisjak in Novartis Slovenija.

HUDa otvoritev festivala UNI.MINDS 2024