Po uvodnem nagovoru rektorja Univerze v Ljubljani, prof. dr. Gregorja Majdiča, je sledil osrednji pogovor Zakaj biotehnologija predstavlja priložnost za Slovenijo z uglednimi gosti, med katerimi so bili dr. Jure Gašparič, državni sekretar na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI), Jernej Salecl, generalni direktor Direktorata za industrijo, podjetništvo in internacionalizacijo na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ), dr. Violeta Gabrijelčič iz podjetja Lek, dr. Dominik Gaser iz Novartisa v Sloveniji ter Borut Čeh, direktor podjetja Labena.

Osrednja tema razprave je bila potreba po povečanem vlaganju v raziskave za spodbujanje prebojnih inovacij. Predstavljeni so bili aktualni načrti vlaganj v vrednosti pol milijarde evrov, namenjenih visokotehnološkim centrom in naprednim tehnologijam, kar postavlja Slovenijo med globalno konkurenčne države na področju biotehnologije. Jernej Salecl z MGTŠ je poudaril, da je v tej panogi povezava med industrijo in akademsko sfero že dolgo izjemno močna, kar bi lahko služilo kot zgled tudi drugim industrijam. Udeleženci so izpostavili, da so investicije v raziskave in razvoj ključnega pomena, hkrati pa opozorili, da Slovenija pri pridobivanju sredstev iz Bruslja zaostaja za drugimi srednjeevropskimi državami. Primerjali so tudi slovensko in ameriško podjetniško miselnost, pri čemer so poudarili, da ZDA na tem področju že dolgo vodi, medtem ko Slovenija to miselnost še razvija.

Lek in Novartis izstopata kot vodilna akterja slovenskega biofarmacevtskega sektorja zaradi svojih obsežnih investicij, vendar se oba soočata z izzivom pomanjkanja visoko usposobljenih kadrov. Govorci so poudarili, da bo v prihodnosti ključno privabljanje strokovnjakov iz tujine vključno z zniževanjem davkov in zagotavljanjem boljših plačilnih pogojev. Poleg tega so omenili nekaj prednosti, ki jih nudi Slovenija, zlasti brezplačno izobraževanje.

Na drugem panelu Kako se na povečane potrebe po kadrih odzivamo v akademski sferi so razpravljali rektorji treh slovenskih javnih univerz – prof. dr. Klavdija Kutnar z Univerze na Primorskem, prof. dr. Zdravko Kačič z Univerze v Mariboru in prof. dr. Gregor Majdič z Univerze v Ljubljani – skupaj z Dušo Marjetič, vodjo sektorja za visoko šolstvo na MVZI, ter dr. Darjo Ferčelj Temeljotov iz podjetja Lek. Vsi so se strinjali, da je potreb po visoko usposobljenih kadrih vse več in jih mora akademski svet bolj podpreti. Poseben poudarek je bil namenjen uvajanju mikrodokazil, ki omogočajo študentom hitro pridobivanje specifičnih kompetenc. Univerze se aktivno vključujejo tudi v mednarodne programe, vendar se velikokrat soočajo s težavami, ki jih povzročajo dolgotrajni administrativni postopki.

Kljub izzivom pa so udeleženci poudarili dobre prakse, kot je uspešna oz. hitra pridobitev gradbenega dovoljenja za izgradnjo visokotehnološkega centra Leka v Lendavi, ki je največja naložba v zgodovini podjetja. Slovenija se s svojim znanjem in inovativnimi projekti uveljavlja kot gonilna sila v Evropi, še posebej na področju biotehnologije in biofarmacevtike, je omenil Gregor Makuc, glavni izvršni direktor podjetja Lek. Z učinkovitejšimi administrativnimi postopki, poudarkom na mednarodnem sodelovanju in prilagajanjem izobraževalnih programov potrebam gospodarstva pa lahko Slovenija dodatno položaj v globalnem inovacijskem prostoru.

Ogled NIB in Lekov dan za raziskovalce

V drugem delu dogodka so sledile predstavitve dosežkov devetih Lekovih partnerjev. Udeleženci so imeli priložnost spoznati vrhunske raziskave, kot so napredki na področju imunomodulacije, analize strukture proteinov, uporabe nadkritičnih tekočin v farmaciji, digitalnega modeliranja delcev, tehnologij genskih in celičnih terapij ter inovativnih sistemov dostave probiotikov. Poleg tega je dogodek predstavil tudi novo biotehnološko infrastrukturo na NIB, ki spodbuja interdisciplinarno sodelovanje in mednarodno prepoznavnost.

Kaj je UNI.MINDS?

Festival UNI.MINDS, ki poteka med 14. in 22. oktobrom po vsej Sloveniji, ponuja izjemno priložnost za povezovanje akademske sfere, industrije in inovacijskih centrov. V okviru festivala so fakultete in podjetja odprla svoja vrata ter predstavila prebojne inovacije, najnovejše tehnologije in priložnosti za sodelovanje. Slavnostni zaključek festivala bo 22. oktobra, ko bodo znani prejemniki Rektorjeve nagrade za naj inovacijo Univerze v Ljubljani in prejemniki sredstev Inovacijskega sklada 2024. Dogodek bo potekal na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani.