Na konferenci o inovativnih strategijah izobraževanja starejših na univerzah v Sloveniji

Jelena Milohanić
Datum objave:
Na konferenci so raziskovalci in raziskovalke, ki delujejo na univerzah v Ljubljani, Mariboru, Kopru, Novem mestu, Zagrebu in Beogradu v dialogu s strokovnjaki in strokovnjakinjami iz različnih organizacij iz prakse predstavili razvoj univerze v luči raziskav o dolgoživosti in vseživljenjskega učenja.
Univerze imajo v dolgoživi družbi nove vloge, zato so se avtorji in avtorice prispevkov spraševali o različnih izobraževalnih praksah, ki odgovarjajo na vprašanja podaljševanja življenja, kakovosti staranja, pravice do znanja za vse generacije, prenosa znanja med generacijami in prenosa znanja o dolgoživosti z univerze in raziskovalnih laboratorijev med ljudi. Sodelujoči so predstavili raziskave in izkušnje dobrih praks. Razprave so zajemale širok spekter tem, od vprašanj transhumane dolgoživosti do karierne orientacije starejših zaposlenih. Poudarek je bil tudi na razvoju inovativnih metod, kot so antipedagoške tehnike za filmsko opismenjevanje in raziskovalno učenje, ter na izzivih staranja, obravnavanih z različnih psiholoških perspektiv.
Konferenca se je zaključila z okroglo mizo, na kateri so sodelovali prof. dr. Ksenija Vidmar Horvat, prof. dr. Klavdija Kutnar, prof. dr. Danijel Rebolj, prof. dr. Stanislav Pejovnik, prof. dr. Jasna Krstović in doc. dr. Ljiljana Leskovic. Razpravljali so o tem, kako naj univerze sodelujejo pri razvoju študijskih in drugih izobraževalnih programov, da bi soustvarjale dolgoživo družbo in kritično prispevale k osvetljevanju stranpoti. Sodelujoči so se strinjali, da je pomembno skupno raziskovanje starosti in staranja, saj je ena temeljnih nalog univerze skrb za napredek. Prof. dr. Ksenija Vidmar Horvat je izpostavila, da je v sodobni družbi nujno medgeneracijsko sodelovanje (tudi na univerzah) in vključevanje starejših v sisteme vseživljenjskega učenja. Starejši so ambasadorji znanja, učenja, modrosti in so pomembni za razvoj dobrega staranja.
Kot spremljevalni dogodek konference so si udeleženci lahko ogledali fotografsko razstavo Klare Merše, diplomantke delovne terapije UL ZF, z naslovom Zgodbe starejših žensk. Razstava, postavljena v Galeriji UL, prikazuje ženske pri izvajanju njim pomembnih dejavnosti v urbanem in ruralnem okolju.
Zbornik povzetkov je dostopen na spletni strani Založbe UL.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.