DigitAlnI praznični koledar – sedmi namig
Datum objave:
Večinoma se že vsi zavedamo pomembnosti sprotnega preverjanja znanja, toda priprava vprašanj in nalog je lahko zelo zamudna. Zato vam v današnjem namigu predstavljamo možnosti uporabe umetne inteligence integrirane v spletnem orodju Mentimeter, ki vam pomaga ustvariti kvize, vprašanja odprtega tipa in olajša analizo odgovorov.
Kaj je Mentimeter in kako ga lahko uporabimo za sprotno preverjanje znanja?
Mentimeter je spletno orodje, ki omogoča interaktivne ankete, kvize, vprašanja in odgovore ter druge oblike sodelovanja med učitelji in študenti. Uporabniki lahko odgovarjajo na vprašanja prek svojih pametnih naprav, do vprašanj dostopajo s pomočjo QR kode ali povezave, rezultate reševanja pa lahko pedagog v živo deli s projekcijo . Orodje je namenjeno (zaenkrat) anonimnemu zbiranju povratnih informacij s pomočjo interaktivnih predstavitev, rezultate pa si lahko shranimo za poznejši ogled. Tako lahko hitro zberemo sprotne povratne informacije o znanju študentov s kratkimi vprašanji odprtega in zaprtega tipa, pridobimo tudi vprašanja študentov, njihove odzive in mnenja. Lahko pa tudi delimo anketo ali kviz, ki ga študenti rešijo v lastnem času in tempu, mi pa rezultate uporabimo za prilagoditev nadaljnega dela (npr. na naslednjem predavanju še enkrat razložimo določeno snov). Umetna inteligenca, integrirana v Mentimeter, pa nam lahko olajša analizo rezultatov s kategoriziranjem in analizo odgovorov ter tudi s hitrim ustvarjanjem vprašanj na podlagi naših pozivov.
Uporaba umetne inteligence v Mentimetru pri sprotnem preverjanju znanja
Čeprav Mentimeter ni izključno orodje z umetno inteligenco, uporablja algoritme za analizo podatkov in oblikovanje vizualnih prikazov, kar omogoča identifikacijo vzorcev. UI lahko analizira odgovore in identificira skupne trende ali napačne interpretacije snovi. Na podlagi odzivov študentov lahko pedagog s pomočjo Mentimetra hitro prepozna, katera vsebina zahteva dodatno razlago, lahko pa si z UI pomaga ustvariti celotne kvize.
1. Hitro ustvarjanje kvizov za preverjanje znanja:
S pomočjo umetne inteligence ustvarimo kviz tako, da v poziv vključimo število vprašanj, tip vprašanj ter znanja, ki jih želimo preverjati. Če se nam mudi in ugotovimo, da bi bilo dobro na začetku predavanj preveriti trenutno znanje študentov, v Mentimeter prilepimo ključne vsebine s prejšnjih predavanj (lahko kar besedilo z drsnic) in na hitro ustvarimo kratek kviz. Vprašanja je seveda dobro pregledati in po potrebi popraviti, spremeniti, kakšnega dodati.
2. Analiza oblakov besed:
Pri vprašanjih odprtega tipa lahko algoritmi umetne inteligence povzamejo ključne besede, identificirajo pogoste teme ali celo prepoznajo ton odgovorov (pozitivno, negativno).
3. Združevanje dveh povezanih vprašanj:
Pri uporabi dveh povezanih vprašanj v eni predstavitvi, Mentimeter lahko rezultate združi in primerja odgovore na vprašanji s funkcijo Segmentation. Tako lahko izvemo na primer koliko oseb, ki so na prvo vprašanje odgovorile z da, je odgovorilo z ne na drugo vprašanje.
4. Kategorizacija odprtih odgovorov:
UI samodejno združuje podobne odgovore in jih prikazuje v urejeni obliki, v kolikor imamo pri vprašanju vsaj 10 odgovorov. Tako lažje vidimo, kaj so pogoste teme odprtih odgovorov in se lažje znajdemo pri pregledu in interpretaciji, če je odgovorov veliko.
Vodiči za uporabo UI v Mentimetru za sprotno preverjanje znanja
Pripravili smo vodiča, ki predstavljata kako lahko uporabljate UI integrirano v Mentimetru za sprotno preverjanje znanja.
Vodič za hitro ustvarjanje kvizov: https://ior.ad/apuz
Vodič za analizo oblakov besed, segmentacijo vprašanj in kategorizacijo odprtih odgovorov: https://ior.ad/apPz
Zaključek
S pomočjo Mentimetra in umetne inteligence lahko pedagogovo delo postane bolj učinkovito in osredotočeno na potrebe študentov. Sprotno preverjanje znanja, podprto z algoritmi UI, spodbuja aktivno sodelovanje študentov, zagotavlja pravočasne vpoglede v njihovo razumevanje ter omogoča prilagodljivo poučevanje. Vabimo vas, da preizkusite orodje Mentimeter, za katerega imamo na UL kampus licenco, in izkoristite njegove funkcionalnosti za bolj interaktivna in vključujoča predavanja.
Izziv
Uporabite orodje Mentimeter in s funkcionalnostmi UI preizkusite možnost ustvarjanja ter analiziranja vprašanj. Pred uporabo vprašanj, rezultate kritično ovrednotite oz. prilagodite za uporabo s svojimi študenti.