Generativno umetno inteligenco je v zadnjih treh mesecih uporabljalo 25 % uporabnikov interneta v Sloveniji

Pexels
Datum objave:
Center za družboslovno informatiko Fakultete za družbene univerze UL je junija 2024 opravil raziskavo (n=869) o umetni inteligenci (UI) ter generativni umetni inteligenci (GenUI) v okviru verjetnostnega 1KA panela, ki anketirance izbira slučajnostno iz Centralnega registra prebivalstva.
V raziskavi so raziskovalci sledili opredelitvi UI kot »zmožnost stroja, da izkazuje človeške lastnosti, kot so mišljenje, učenje, načrtovanje in kreativnost« (Evropski parlament), pri čemer je GenUI opredeljena kot »uporaba UI za ustvarjanje novih vsebin, besedil, slik, glasbe, zvoka, videa, kode ipd.« (Evropska komisija).
Glavne ugotovitve raziskave:
- GenUI je v zadnjih 3 mesecih uporabljalo 25 % uporabnikov interneta v Sloveniji.
- Vzorec uvajanja GenUI je podoben kot ob vzponu interneta pred tremi desetletji: spol (moški: 30 %), urbanost (Ljubljana: 42 %), intenzitete rabe interneta, starost – med 18-19-letniki je delež 76 % (študenti: 90 %), med starejšimi od 70 let, 5 % – ter izobrazba: med osebami z manj kot srednjo šolo je le 2 % uporabnikov. Nakazuje se torej novi val digitalnega razkoraka. Navedeni dejavniki se pojavljajo kot vir razlik tudi pri nadaljnjih analizah poznavanja, uporabe in stališč glede GenUI (npr. navdušenje nad GenUI).
- Glavna razloga za uporabo GenUI sta radovednost (95 %) in raba v zasebne namene (82 %). Dnevni uporabniki GenUI (9 %) predstavljajo zaenkrat le 2 % vseh uporabnikov interneta. V smislu vsakodnevne rabe se še vedno nahajamo v zgodnji fazi posvajanja GenUI.
- Večina uporabnikov GenUI uporablja zgolj eno (38 %) ali dve orodji (39 %).
- Primerjave z raziskavami v ZDA kažejo, da slovenski uporabniki glede rabe GenUI ne zaostajajo, kažejo pa nižje zavedanje potencialov GenUI, predvsem pa so manj zaskrbljeni glede razvoja GenUI. V Sloveniji je zaskrbljenih le 36 %, kar je bil delež zaskrbljenih v ZDA v letu 2021; v letu 2023 je bilo v ZDA zaskrbljenih že 52 %.
- Uporabniki so pri uporabi rezultatov GenUI zelo previdni. Prepričani so tudi, da jih znajo pravilno uporabljati ter kritično ovrednotiti. Enako izrazito so mnenja, da morajo biti vsebine, generirane z GenUI, jasno označene.
- Uporabniki rezultatom GenUI zaupajo bistveno manj kot strokovnjakom. Nižje zaupanje je tudi v pogledu diskriminacije in varovanja osebnih podatkov.
Respondenti se strinjajo, da bo UI v naslednjih 3-5 letih pomembno spremenila življenje. Da bo v petih letih bolj ali manj spremenila večino dela, ki ga trenutno opravljajo za plačilo, meni 48 % respondentov, 6 % je povsem prepričanih. Skoraj desetina uporabnikov GenUI že dnevno uporablja GenUI, da hitreje opravijo delo na delovnem mestu.
Glede prepovedi rabe UI v izobraževanju so respondenti razdeljeni na dva enaka dela, izrecno pa tako prepoved podpira kar 29 % respondentov. Tudi splošna prepoved uporabe UI ima določeno podporo, izrecno pa splošno prepoved podpira 11 %.
Med uporabniki GenUI večina (56 %) še ni slišala za Akt EU o UI, 3 % pa ga dobro pozna.
Celotno raziskavo lahko preberete v priloženem dokumentu.
*naslovna slika je simbolična.