Projekt koordinira prof. dr. Marko Robnik-Šikonja iz UL FRI, ERA Chair nosilec pa je prof. dr. Antoine Doucet, redni profesor računalništva na Univerzi La Rochelle v Franciji in eden od vodilnih strokovnjakov za umetno inteligenco v digitalni humanistiki. V svojem delu razvija metode za zbiranje in analizo obsežnih besedilnih podatkov v različnih jezikih in iz različnih virov, od medijskih novic do zgodovinskih rokopisov.

 

Digitalna humanistika združuje humanistične vede z računalniškimi orodji in metodami. Umetna inteligenca lahko bistveno izboljša raziskave na tem področju, saj omogoča hitrejšo analizo, transkripcijo in prevajanje podatkov ter njihovo shranjevanje v digitalnih arhivih. Algoritmi umetne inteligence so zmožni v velikih podatkovnih zbirkah prepoznati povezave, vzorce in trende, ki raziskovalcem prek uporabe tradicionalnih metod ostajajo skriti. Z vključevanjem umetne inteligence v svoje delovne procese lahko raziskovalci na področju digitalne humanistike analizirajo mnogo večje zbirke podatkov in najdejo povezave med zelo različnimi viri, kar vodi do novih spoznanj in razumevanja kulture, zgodovine, jezika in drugih področij humanistike.

Kljub številnim prednostim uporaba umetne inteligence v digitalni humanistiki na Univerzi v Ljubljani še ni dovolj razvita. Ker je Fakulteta za računalništvo in informatiko UL ena od vodilnih institucij na področju raziskav, uporabe, znanja in infrastrukture za umetno inteligenco, je cilj projekta AI4DH vzpostaviti most med digitalno humanistiko in umetno inteligenco z ustanovitvijo Centra odličnosti.

Center bo raziskovalcem s področja humanistike zagotavljal podporo pri uporabi orodij umetne inteligence, strojnega učenja in analize podatkov. Na voljo bo odlična infrastruktura za razvoj modelov umetne inteligence, vključno z velikimi jezikovnimi modeli, in strokovna pomoč pri razvoju novih pristopov, prilagojenih humanističnim področjem, kot so jezikoslovje, zgodovina, medijske študije, folkloristika, novinarstvo in filozofija. Ob tem bo projekt naslovil tudi etično rabo umetne inteligence in soustvarjal vključujoče in kulturno raznoliko digitalno okolje ter spodbujal podjetniške inovacije.

Center odličnosti bo podpiral prijavo projektov s področja umetne inteligence v humanistiki in v ta namen omogočil prijaviteljem večmesečno gostovanje na UL. Z izvajanjem nekaterih pridobljenih projektov v okviru Centra bo le-ta pridobival financiranje za svoj obstoj tudi po koncu projekta. Z uporabo tehnologij umetne inteligence bodo raziskovalci lahko učinkoviteje analizirali obsežne količine raznovrstnih podatkov, kot so besedila, slike in zvok ter iz njih luščili nova spoznanja. Projekt bo vzgajal nove generacije interdisciplinarnih raziskovalcev, zaposloval doktorske študente in podoktorske raziskovalce, ki bodo svoje raziskave gradili na dejavnostih Centra, in izboljšal izobraževalne procese na UL z uvedbo novih magistrskih modulov, predmetov na doktorskem študiju in razvojem izobraževanj z mikrodokazili.

Center odličnosti AI4DH bo povečal zmožnosti Univerze v Ljubljani na področju uporabe umetne inteligence v digitalni humanistiki, kar bo ustvarilo privlačno okolje za domače in tuje raziskovalce, s čimer bomo negativni trend “bega možganov” spremenili v “priliv možganov”.

  • Financira EU (sl).png