12. Sokratska predavanja

Otvoritveno predavanje z naslovom Extracellular vesicles from blood cells and in blood je predstavila podpredsednica finske Zveze za zunajcelične vezikle Saara Laitinen. Plenarna predavanja so predstavili predsednica češke Zveze za zunajcelične vezikle Vendula Hlavackova Pospichalova z Masarykove univerze (Češka) Extracellular vesicles in ovarian cancer, Nir Gov z Weizmann Institute of Science, Rehovot (Izrael) Magnets, Ants and HumansHenri Murto z organske kmetije Lehtosarvi (Finska) Organic farming ter Egon Mihajlović z Akademije za glasbo UL Claudio Monteverdi and so called seconda pratica or how he brings real human feelings into music.

Spremljajoča koncerta

Sodelovanje med znanstveniki in umetniki je potekalo tudi v dveh spremljajočih koncertih, ki sta bila del širših aktivnosti STEAM, s katerimi se povezuje znanost, tehnologija, inženirstvo, umetnost in matematika.

Koncert klasične in sodobne glasbe je potekal v Betettovi dvorani na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani (UL AG). Drugi koncert, orgelski recital, pa v cerkvi Marijinega oznanjenja na Tromostovju, kjer je nastopila italijanska organistka Roberta Schmid.

Več o glasbi na 12. Sokratskih predavanjih si preberite v prispevku »On the Music of the 12th Socratic Lectures. Z-STEAM and Nanostructurome activities«, avtorice prof. dr. Veronike Kralj-Iglič, objavljenem v 1. delu Zbornika 12. Sokratskih predavanj.

Zbornik 12. Sokratksih predavanj.png

Zbornik 12. Sokratskih predavanj (I. del)

Več o predavanjih in glasbi na 12. Sokratskih predavanjih si preberite v zborniku.

Odpri Spletno knjigarno Založbe UL

Posnetek koncerta

Pripravljali projekt Nanostrukturom

Dogajanje v okviru 12. Sokratskih predavanj je potekalo v okviru pripravljalnega projekta Nanostrukturom, ki spodbuja povezovanje znanosti in umetnosti. Pri projektu Nanostrukturom sodeluje devet članic UL (Zdravstvena fakulteta UL, Fakulteta za elektrotehniko UL, Biotehniška fakulteta UL, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologij UL, Medicinska fakulteta UL, Veterinarska fakulteta UL, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo UL, Pedagoška fakulteta UL in Akademija za glasbo UL) in devet podpornih partneric iz tujine in Slovenije. Glavni predmet raziskav pripravljalnega projekta so majhni celični delci, ki posredujejo interakcije med celicami in zaradi tega igrajo pomembno vlogo pri različnih fizioloških in patofizioloških procesih.