Pred konferenco so se predstavniki podjetja Nvidia s predstavniki UL FRI in vodstvom UL sestali na delovnem sestanku v prostorih Rektorata UL. »Orodja umetne inteligence hitro prodirajo v naša vsakdanja življenja in univerze kot centri znanja imamo pri tovrstnih tehnoloških napredkih ključno vlogo tako pri razvoju takšnih znanj in novih orodij, kot pri zagotavljanju njihove etične uporabe,« je ob tem povedal rektor UL, prof. dr. Gregor Majdič. »Na Univerzi v Ljubljani intenzivno razvijamo različna orodja umetne inteligence in se povezujemo z najboljšimi raziskovalnimi skupinami po svetu na tem področju. Sodelovanje s podjetjem Nvidia bo prineslo pomembno nadgradnjo našemu delu, saj bomo z enim največjih razvijalcev tako strojne kot programske opreme za orodja umetne inteligence imeli dostop do najnovejšega znanja in opreme in bomo zato lahko še uspešnejši pri našem delu, študentkam in študentom pa bomo zagotavljali najnovejše vrhunsko znanje,« je dodal.

Na konferenci Dan umetne inteligence so prikazali metode umetne inteligence, ki so jih razvili slovenski raziskovalci, ter primeri vpeljave umetne inteligence v prakso. Med njimi so predstavili projekt izgradnje velikega jezikovnega modela za slovenščino GaMS ter vzpostavitev podatkovnega centra za jezike, razpoznava govora, zaznavanje industrijskih napak, razpoznava globokih ponaredkov, sistem zaščite identitete ter uporaba UI na energetsko učinkovitih manjših napravah.

Nvidia je predstavila priložnosti za podporo raziskovalnemu delu in izobraževanju na področju umetne inteligence, kar vključuje tehnologije in izobraževanja podjetja Nvidia ter podporo industriji in zagonskim podjetjem v okviru programov in širšega ekosistema podjetja.

Podjetje Nvidia je največji proizvajalec grafičnih procesnih enot (GPU), tehnologije, ki poganja globoko učenje in s tem revolucijo v umetni inteligenci. Fakulteta za računalništvo in informatiko UL pa je že štiri desetletja raziskovalno v vrhu razvoja metod umetne inteligence, ki jih uspešno aplicira na različna področja in aktualne probleme v industriji in družbi.

UL FRI je tesno vpeta tudi v vzpostavitev slovenske tovarne umetne inteligence, ki je del projekta izgradnje novega slovenskega superračunalnika in daje velik poudarek na uporabi umetne inteligence v podjetjih, raziskovalnih organizacijah in javnem sektorju.