Odnosi z javnostmi in komuniciranje v zdravstvu kot pomembno orodje za graditev zaupanja

Datum objave:
Na Fakulteti za družbene vede so zaključili usposabljanje za pridobitev mikrodokazila Odnosi z javnostmi in komuniciranje v zdravstvu, ki so ga razvili v sodelovanju z Združenjem zdravstvenih zavodov Slovenije in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje. Program je bil zasnovan z namenom krepitve kompetenc strokovnjakov s področja zdravstvenega komuniciranja, pri čemer je pokrival širok spekter aktualnih tem in sodobnih pristopov.
Pilotne izvedbe usposabljanja za pridobitev potrdila o krajšem izobraževanju in usposabljanju za mikrodokazila se je udeležilo 20 posameznikov, tako iz vrst zdravnikov, medicinskih sester, direktorjev, strokovnih direktorjev zdravstvenih zavodov, kot tudi komunikatorjev in oseb, ki v zdravstvenih zavodih skrbijo za odnose z javnostmi.
V obdobju dveh mesecev so udeleženci pridobivali nova znanja pod mentorstvom 16 priznanih predavateljev. Uvodno srečanje so vodili prof. dr. Dejan Verčič (FDV), dr. Saša Terseglav (Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije) in dr. Mitja Vrdelja (Nacionalni inštitut za javno zdravje). Osvetlili so pomen strateškega komuniciranja in širši kontekst odnosov z javnostmi v zdravstvenem sektorju, kot ključnih gradnikov zaupanja, izboljšanja organizacijskih struktur ter vzpostavljanja kakovostnih odnosov z vsemi deležniki. Pomembnost načrtovanega komuniciranja so podkrepili s primeri dobrih praks. Pod njihovim mentorstvom so udeleženci v nadaljevanju programa obravnavali tudi ključne izzive kriznega komuniciranja in komuniciranja tveganj.
Mag. Amela Duratović Konjević (Onkološki inštitut Ljubljana) in Katja Kek (Kek strateško svetovanje) sta predstavili pomen učinkovitega internega komuniciranja v zdravstvenih organizacijah, medtem ko sta asist. dr. Anja Simonič (Klinika Golnik) in dr. Saša Ucman (Univerzitetna psihiatrična klinika Ljubljana) izpostavili dobre prakse komuniciranja s pacienti in njihovimi svojci.
Zaradi specifičnega delovnega okolja v zdravstvu pogosto prihaja do nesporazumov in konfliktnih situacij. Tatjana Zidar Gale (Šola asertivnega komuniciranja) je predstavila uporabnost asertivnega komuniciranja kot enega najučinkovitejših pristopov k obvladovanju konfliktov, Maja Zdolšek (Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije) pa je ob tem predstavila še mediacijske procese v zdravstvu.
Udeleženci so kot izjemno koristno ocenili predvsem različne praktične delavnice, med njimi tudi konkretno delavnico komuniciranja z mediji, ki jo je vodila mag. Rajka Vignjević Pupovac (Zdravstveni dom Ljubljana), saj je ponudila priložnost preizkusa veščin nastopanja pred kamero.
Proti koncu usposabljanja je izr. prof. dr. Dan Podjed (ZRC SAZU) ponudil širši vpogled v sodobne komunikacijske pristope, kjer pogostokrat pozabljamo na vključevanje ljudi. Katja Turk (Nacionalni inštitut za javno zdravje) je udeležencem predstavila primere uspešnega digitalnega komuniciranja in podala nekaj nasvetov glede ustvarjanja primernih digitalnih komunikacijskih vsebin. Ob zaključku programa pa sta prof. dr. Tanja Kamin in doc. dr. Sara Atanasova (FDV) podali tudi aktualne raziskovalne ugotovitve s področja zdravstvenega komuniciranja in zdravstvene pismenosti.
Pomen strateškega, načrtovanega in učinkovitega komuniciranja v zdravstvenem okolju pa sta za konec, s predstavitvijo dveh uspešnih komunikacijskih kampanj v zdravstvu predavanja zaključila Andrej Gadžijev (Slovenija Transplant) in mag. Natalija Lampreht (Zavod RS za transfuzijsko medicino).