Dr. Lucija Hanžič iz Zavoda za gradbeništvo Slovenije (ZAG) je v predavanju z naslovom "3D tisk v umetnosti in umetni obrti" predstavila 3D tisk, inovativno tehnologijo, ki se pospešeno razvija v zadnjih letih. V predavanju je predstavila razvoj 3D tiska, različne tehnologije ter razvoj materialov v gradbene namene, prav tako pa tudi zanimive primere iz področja gradbeništva in kulturne dediščine. Dr. Mateja Golež iz ZAG pa je izvedla predavanje "Degradirana okolja in mineralni viri za umetniške izdelke", ki se je navezovalo na uporabo anorganskih materialov v umetnosti v odnosu do revitalizacije degradiranih okolij, povezanih z izkoriščanjem mineralnih virov.

Področje industrijske arheologije, ki označuje interdisciplinarno raziskovalno področje, usmerjeno v raziskovanje, vrednotenje in varovanje dediščine industrijske dobe, je predstavila  izr. prof. dr. Katja Predovnik (UL FF). Na podlagi izbranih praktičnih primerov je predstavila različne raziskovalne teme in pristope industrijske arheologije, z namenom učeče vzpodbuditi k razmisleku o pomenu industrijske dediščine.

Konserviranje in restavriranje moderne in sodobne umetnosti sodi med najtežje izzive na področju ohranjanja dediščine, saj je razpon materialov, ki jih uporabljajo sodobni umetniki pri svojem ustvarjanju, skoraj neomejen. Kako se problematike restavriranja in konserviranja sodobnih umetniških del lotevajo v MG+MSUM, nam je predstavila mag. Simona Škorja s predavanjem "Kje in kako živita moderna ter sodobna umetnost".

Posebna pozornost je bila namenjena demonstraciji tekstilnih tehnik, ki sta jih izvedla asist. Jana Mršnik in doc. Borisa Beja. Pedagogi so preizkusili tehnike ročnega pletenja in kvačkanja, polstenja, tuftinga, tehniko vbodne igle in izdelave zračne čipke. Organizatorji in izvajalci usposabljanja smo želeli tekstilne tehnike približati pedagogom in jim ponuditi priložnost njihovega testiranja, saj ugotavljamo, da je poznavanje implementacije tovrstnih tehnik v izobraževanju mladih (pre)malo, zanimala pa nas je zlasti možnost njihovega vključevanja na področje likovne umetnosti v šoli. Demonstracije s predavanji je nadgradil doc. Boris Beja s predavanjem "Tekstil v umetnosti: Tekstilne tehnike skozi primere likovne ustvarjalnosti". 

Predavanje doc. dr. Uršule Podobnik (UL PEF) z naslovom "Interdisciplinarnost in likovna didaktika" je bilo namenjeno osvetlitvi določenih opcij izvajanja intradisciplinarnosti in interdisciplinarnosti v povezavi z likovno umetnostjo. Vsebina je bila nadgrajena s predstavitvijo primerov dobrih praks, ki jo je izvedla asist. Zala Simčič (UL PEF).

Udeležence so spodbudili k razmisleku o potencialnih umetniških intervencijah v (izbrano) degradirano okolje s poudarkom na vsebinah, ki jih nudi izobraževalni program tudi s predavanjem doc. Borisa Beje "Rudnik Sitarjevec v likovnem snovanju". Udeleženci bodo namreč pridobili potrdilo o opravljenem krajšem izobraževanju in usposabljanju za mikrodokazilo na podlagi izvedbe avtorske projektne naloge, ki predstavlja prenos pridobljenih znanj z možnostjo implementacije v realni prostor preko avtorske likovne prakse ali likovno-pedagoške prakse.

V okviru usposabljanja so sodelovali univerzitetni učitelji iz Filozofske fakultete, Naravoslovnotehniške fakultete in Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani in zunanji strokovnjaki iz Zavoda za gradbeništvo Slovenije (ZAG) in MG+MSUM.

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.

  • RS MVZI
  • UL
  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)