Tekmovanje Central and Eastern Europe Moot Competition (CEEMC)

Konec aprila se je v Varšavi zaključilo jubilejno 30. tekmovanje iz poznavanja prava Evropske unije Central and Eastern Europe Moot Competition (CEEMC), ki ga organizira British Law Centre Univerze v Cambridgeu. Na CEEMC ekipe UL PF kontinuirano zasedajo najvišja mesta, letos je ekipa UL PF zmagala že četrtič zapored.

Člani zmagovalne ekipe so bili študenti Rok Tretjak, Maja Kalin, Maja Časar in Anja KošmrljMaja Kalin je prejela tudi nagrado za najboljšo govornico tekmovanja. Študente so na tekmovanje pripravljale izr. prof. dr. Ana Vlahek, asist. Tjaša Kalin in asist. Masha Korošec.

Ekipa je z delom pričela decembra, ko je bil objavljen primer s predhodnimi vprašanji namišljenega nacionalnega sodišča države članice EU Sodišču EU, na katera so odgovarjali študentje. Letošnji osrednji temi sta bili evropski nalog za prijetje in predajo ter nalog za prijetje in predajo po namišljenem trgovinskem sporazumu med EU in nekdanjo državo članico. Ekipa se je ukvarjala z vprašanji zavrnitve predaje posameznika s sklicevanjem na varstvo človekovih pravic, z možnostjo uporabe evropske direktive o pravici do tolmačenja in prevajanja v kazenskih postopkih tudi pri nalogih, sprejetih na podlagi trgovinskega sporazuma, ter z varstvom temeljnih pravic matere in majhnega otroka pri odločanju o njeni predaji.

Prvi del tekmovanja je potekal v obliki priprave memorandumov v angleškem jeziku za tožnika in toženca, drugi, ustni del pa je bil izveden pred sodniki Sodišča EU in drugimi strokovnjaki prava EU. Sodelovalo je 18 ekip iz devetih držav Srednje in Vzhodne Evrope (poleg ekipe UL še ekipe z Evropskega kolidža Natolin, Univerze sv. Klimenta Ohridskega v Sofiji, Univerze v Zagrebu, Karlove univerze v Pragi, Masarykove univerze v Brnu, Univerze v Varšavi, Univerze v Vroclavu, Zahodne univerze v Timisoari, Univerze Komenskega v Bratislavi, Univerze v Trnavi, Svobodne univerze Tbilisi, Univerze Adama Mickiewicza Poznan, Univerze Kozminski, Univerze Babeș-Bolyai, Nacionalne univerze Ivana Franka, Nacionalne pravne univerze Yaroslava Mudryija in Univerze Aleksandra Ioan Cuza). Po uspešnih izločilnih bojih proti Univerzi v Zagrebu in Zahodni univerzi v Timisoari se je ekipa PF UL v polfinalu pomerila z ekipama Univerze v Zagrebu in Univerzo sv. Klimenta Ohridskega v Sofiji, nato pa je v finalu premagala ekipo z Univerze v Zagrebu.

 

 

 

Tekmovanje European Law Moot Court (ELMC)

V začetku aprila pa se je druga skupina študentov UL PF odlično odrezala na Velikem finalu svetovnega tekmovanja iz poznavanja prava Evropske unije – European Law Moot Court (ELMC) v Luksemburgu na Sodišču EU, ki ga organizira ELMC Society.

Ekipa UL PF se je na podlagi dobro ocenjenih več deset strani dolgih pisnih memorandumov za tožnika in toženca najprej uvrstila med najboljših 48 ekip na svetu in s tem na enega od štirih regionalnih finalov ELMC, ki so potekali v mesecu februarju. Na regionalnem finalu v Brnu so študentje z ustnimi nastopi zmagali v obeh tekmovalnih kategorijah – kategoriji strank in kategoriji generalnega pravobranilca Sodišča EU – ter se s tem v obeh kategorijah uvrstili v Veliki finale na sedež Sodišča EU v Luksemburgu, kar je svojevrsten uspeh.

Študentka Katja Svetina je nato v Velikem finalu zmagala ter s tem postala najboljša generalna pravobranilka na svetu. Skupina, ki so jo sestavljali študenti Mark Bauer, Ana Mulej in Marta Lipovec, pa je v kategoriji predstavnikov strank dosegla odlično 3.–4. mesto na svetu

Na nastope, kjer so se študentje spopadli z zahtevnimi pravnimi vprašanji s področij pristojnosti nacionalnih sodišč, prava varstva konkurence in varstva potrošnikov, so študentke in študente pripravljale izr. prof. dr. Ana Vlahek ter asist. Masha Korošec in asist. Tjaša Kalin.