Podnebne spremembe ogrožajo prihodnost banan

Laví Photos/Pexels
Datum objave:
Pridelavo najbolj priljubljenega sadja na svetu – banan – ogrožajo podnebne spremembe, predvsem tropski cikloni. Najbolj bodo prizadete plantaže v jugovzhodni Aziji in na Karibih, kjer bo proizvodnja izpostavljena bistveno večjim tveganjem – na Karibih celo za skoraj 50 %. To razkriva mednarodna raziskava, v kateri je sodelovala Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani.
Banane so pogosto sajene kot monokulture, s čimer so bolj podvržene različnim boleznim, ogrožajo pa jih tudi vse pogostejši podnebni ekstremi, kot so močnejši nalivi in veter. Že en tropski ciklon lahko popolnoma uniči plantažo banan, bodisi neposredno prek fizičnega uničenja rastlin in infrastrukture, bodisi posredno prek gnitja korenin in bolezni zaradi stoječe vode po ujmi. S tem ne povzroči le izpada pridelka banan za tisto leto, ampak lahko onemogoči pridelavo banan na prizadetem območju za več let.
Z vprašanjem, kje in kako obsežne bodo te spremembe na območjih pridelave banan, se je ukvarjala mednarodna študija pod vodstvom Sophie Kaashoek iz Inštituta za Okoljske Študije (IVM) iz Amsterdama. Poleg UL BF sta v njej kot partnerja sodelovala še Nizozemski Kraljevi Inštitut za Meteorologijo (KNMI) in Mednarodni Inštitut za Uporabne Sistemske Analize (IIASA) iz Avstrije.
Dosežki raziskave
Na videz globalno ne pričakujemo velikih povečanj tveganj zaradi tropskih ciklonov, bodo pa le-ti bolj vplivali na marsikatera pomembna območja pridelave banan. Območji, kjer bo največje povečanje za pridelavo banan uničujočih ciklonov sta jugovzhodna Azija (21.9% povečanje območij pod vplivom ciklonov in 12.4% višja izpostavljenost proizvodnje) in Karibi (9.3% povečanje območij pod vplivom ciklonov in skoraj 50% višja izpostavljenost proizvodnje). Študija sicer oceni le neposredno izpostavljenost in morebitno uničenje plantaž banane – posredni vplivi, kot so več škodljivcev in bolezni, ter npr. gnitje korenin v dneh po uničujočih ciklonih, bodo prav tako vplivali na pridelavo banan. Hkrati povečana izpostavljenost območij proizvodnje pomeni potencialno škodo na infrastrukturi, in povišane stroške prilagajanj, kot so predčasno obrezovanje rastlin in izboljšano odvodnjavanje na plantažah, ter bolj odporne skladiščne zmožnosti in zavarovanje nasadov. Dejanska škoda in ogroženost pridelave banan bo zaradi sprememb v intenzivnosti, pogostosti in poteh tropskih ciklonov tako še višja.
»Od vsega sadja na svetu pridelamo največ ravno banan, poleg tega so nujne za prehransko varnost in dohodke milijonov ljudi po celem svetu,« opozarja soavtor raziskave dr. Žiga Malek iz Biotehniške fakultete.
Vendar je jasno, da se bo pridelava banana morala bodisi prilagoditi novi podnebni realnosti s čedalje bolj pogostimi in močnejšimi tropskimi cikloni na mnogih območjih po celem svetu, bodisi premakniti iz območij, kjer bodo tropski cikloni prepogosti oz. preveč uničujoči. Naša raziskava omogoča ostalim znanstvenikom, odločevalcem v državah pridelovalkah in podjetjem, ki trgujejo z bananami, da ugotovijo na katerih območjih morajo biti še posebej pozorni z ukrepi za prilagajanje na tropske ciklone.«
dr. Žiga Malek, raziskovalec na UL Biotehniški fakulteti
Študija, objavljena v reviji Natural Hazards and Earth System Sciences. je prosto dostopna na: https://doi.org/10.5194/nhess-25-1963-2025. Financirala sta jo program Evropske unije Horizon 2020 in Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek.