Tekmovanja, ki od udeležencev zahteva širok spekter znanj s področja računalništva in informatike, se je udeležilo 60 tričlanskih ekip iz 26 univerz iz sedmih držav (Češke, Hrvaške, Latvije, Madžarske, Poljske, Slovaške in Slovenije). Po petih urah programiranja in reševanja dvanajstih zastavljenih nalog so prva tri mesta zasedle ekipe s Poljske: 1. mesto je dosegla ekipa z Jagelonske universe v Krakovu, 2. mesto ekipa z Univerze v Varšavi in 3. mesto ekipa z Univerze v Wroclavu. Na 4. mesto se je uvrstila hrvaška ekipa z Univerze v Zagrebu.

Ekipe z Univerze v Ljubljani so se uvrstile na 27., 31. in 35. mesto, ekipa z Univerze v Mariboru na 36. mesto in ekipa z Univerze na Primorskem na 58. mesto. Najboljši ekipi z Univerze v Ljubljani, v kateri sodelujejo študenti Fakultete za računalništvo in informatiko ter Fakultete za matematiko in fiziko, se obeta uvrstitev na novoustanovljeno evropsko prvenstvo, ki bo marca 2024 v Pragi. Nanj se uvrstijo najboljše ekipe z regionalnih evropskih tekmovanj, ki niso med prvimi tremi neposredno uvrščenimi v svetovni finale. Na potrditev, ali jim je uvrstitev uspela, še čakamo.

»Eden od razlogov za toliko boljši uspeh poljskih ekip je poleg številčnosti brez dvoma tudi v dejstvu, da imajo bruci poljskih univerz za seboj že 12 let obveznega pouka računalništva in informatike v osnovni in srednji šoli, medtem ko imajo slovenski zgolj eno,« je pojasnil vodja tekmovanja dr. Andrej Brodnik, UL FRI. »Po drugi strani pa prav mladi, ki se pojavljajo na tekmovanju, predstavljajo ključni kader za uspešno digitalno preobrazbo družbe. Glede na povedano imamo v Sloveniji velik primanjkljaj v primerjavi z drugimi državami v regiji. Edini način za njegovo premoščanje je zagotoviti mladim obvezni pouk računalništva in informatike v osnovnih in srednjih šolah, kot ga imajo drugje v regiji,« je dodal dr. Andrej Brodnik.

Vsem sodelujočim iskreno čestitamo.

Foto: Arhiv UL FRI

*****

Gostovanje srednjeevropskega tekmovanje Central European Regional Contest(CERC), ki je del največjega in najbolj prestižnega univerzitetnega tekmovanja v računalništvu in informatiki na svetu, International Collegiate Programming Contest (ICPC) se tradicionalno seli po sodelujočih univerzah, pri čemer ima vsaka univerza priložnost gostiti tekmovanje tri leta zapored. Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani ter društvo ACM Slovenija sta organizirala tekmovanje v letih 2021, 2022 in 2023.