Status projekta
V teku
Vsebinske oznake
UL za trajnostno družbo – ULTRA, Vseživljenjsko učenje in mikrodokazila
Financiranje
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.
V življenju sodobnega človeka lahko telesno zmogljivost opredelimo z učinkovitostjo in uspešnostjo pri delu ter prostočasnih dejavnostih in z zdravjem ter uspešnim soočanjem z izrednimi razmerami. Vključuje spekter telesnih lastnosti, kot so na primer srčno-žilna (aerobna) vzdržljivost, mišična moč in jakost, hitrost gibanja, agilnost, koordinacija, gibljivost, pa tudi sestava telesa. Boljša telesna zmogljivost je povezana z daljšo življenjsko dobo in manjšim tveganjem za prezgodnjo smrt, saj prispeva k zmanjšanemu zdravstvenemu tveganju za razvoj srčno-žilnih in drugih kroničnih bolezni. Predvsem pri otrocih in mladostnikih se je zaradi omejitev, ki so bile posledica epidemije kovid-19, telesna zmogljivost izjemno poslabšala, zato je to še poseben izziv za slovensko družbo.
Med drugim je tudi Slovenija kot predsedujoča Svetu EU uskladila Priporočila o vseživljenjski telesni dejavnosti. Pomemben element uresničevanja tega je gibalna pismenost, ki je povezana z gibalno kompetentnostjo, vseživljenjskim učenjem in zdravstveno pismenostjo. Gibalna kompetentnost pomeni, da je posameznik ustrezno gibalno učinkovit, da je usvojil osnovne gibalne in športne spretnosti, ki mu omogočajo sodelovanje v različnih športnih dejavnostih, razume pomen gibanja in športa ter njunih vplivov na njegovo telo in zdravje ter je redno športno dejaven. Proces, skozi katerega posameznik postane gibalno kompetenten imenujemo gibalno opismenjevanje.
Namen projekta GIB5.0 je oblikovati program vseživljenjskega učenja za ustrezno gibalno pismenost za bivanje v družbi 5.0.
Sodelujoče članice: FŠ UL, BF UL, FF UL, FDV UL, PEF UL, EF UL