Status projekta
V teku
Vsebinske oznake
UL za trajnostno družbo – ULTRA, Vseživljenjsko učenje in mikrodokazila
Financiranje
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.
Ekstremni vremenski pojavi prinašajo številne izzive na področju prostorskega načrtovanja, predvsem v postopkih upravljanja z vodo in urejanja urbanega okolja. Na eni strani vodna infrastruktura ne zmore več opravljati funkcije, za katero je bila zgrajena, kar se občuti kot vse pogostejše urbane poplave, na drugi strani pa zelena infrastruktura ni zasnovana večnamensko in ni povezana z vodno infrastrukturo. Z njuno povezavo bi zelena infrastruktura postala modro-zelena infrastruktura, kar pomeni, da bi poleg lastnih funkcij, aktivno prevzemala tudi funkcije, ki jih trenutno opravlja le vodna infrastruktura.
Modro-zelena infrastruktura naslavlja težavo urbanih poplav in hkrati zagotavlja obnovo naravnega vodnega kroga, ki je v mestih zaradi neprepustnih površin prekinjen, bogatenje podtalnice, boljšo kakovost zraka, blaženje vročinskih otokov ter kvalitetnejše oblikovanje krajinskih in grajenih urbanih entitet na področju gospodarske javne infrastrukture, odprtih javnih in zelenih javnih površin ter posledično lepši videz naselij in mest. Na ta način postanejo naselja in mesta bolj odporna na podnebne spremembe. Dejstvo je, da slovenska naselja in mesta na ekstremne vremenske dogodke še niso dovolj odporna in močno zaostajajo za nekaterimi evropskimi mesti, kot sta Kopenhagen ali Rotterdam, kjer modro-zeleno infrastrukturo že sistemsko implementirajo.
Cilj pilotnega projekta je vzpostavitev potrebnega interdisciplinarnega sodelovanja za učinkovito implementacijo modro-zelene infrastrukture v procese prostorskega načrtovanja in oblikovanja prostora. Udeleženci bodo pridobili kompetence na področju zelenega prehoda v okviru vseživljenjskega izobraževanja, konkretno na področju odpornosti mest na posledice podnebnih sprememb. Po opravljenem izobraževanju bodo udeleženci usposobljeni za interdisciplinarno delo in povezovanje prostorskega načrtovanja, urbanizma, krajinske arhitekture ter vodarstva in okoljskega inženirstva za vzpostavitev učinkovite in večnamenske MZI, pri čemer bodo poznali tudi investicijsko ekonomiko ter vplive na okolje. Cilj je tudi spodbuditi medpoklicno sodelovanje skozi konkretno delo na učnih primerih.
Sodelujoče članice: FGG UL, BF UL, FA UL, EF UL