Status projekta

V teku

Vsebinske oznake

UL za trajnostno družbo – ULTRA, Vseživljenjsko učenje in mikrodokazila

Financiranje

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEu.

Pilotni projekt je odgovor na potrebe slovenske industrije, ki so povezane z zelenim prehodom in z njim pogojenimi spremembami v vedno bolj zahtevni zakonodaji in s tem povezani novi tehnologiji, ki zahteva okoljsko sprejemljiva maziva za mehanske sisteme. Omenjeno narekuje tudi spremembe površinskih tehnologij in konstrukcije samih mehanskih sistemov.

Na Fakulteti za strojništvo deluje Laboratorij za tribologijo in površinsko nanotehnologijo (TINT), ki je eden vodilnih laboratorijev v svetovnem merilu na področju zelenega mazanja in povezanih površinskih nanotehnologij. Še posebej izpostavljajo tesno sodelovanje s slovensko industrijo, saj globalne okoliščine v zadnjih letih kažejo, da je prehod na energijsko učinkovite in nizko-ogljične tehnologije za prestrukturiranje in s tem povečanje konkurenčnosti gospodarstva nujno za nadaljnji razvoj slovenske industrije.

Cilj pilotnega projekta je udeležencem podati specifična znanja, kompetence in spretnosti, ki so potrebna za razumevanje delovanja novejših in zelenih mehanizmov mazanja, ter s tem povezanimi prihranki, ki jih na račun manjšega trenja in obrabe dosegajo pri stroških vzdrževanja strojev in naprav. Krajša izobraževanja bodo namenjena najširši publiki, in sicer zaposlenim v podjetjih, članom interesnih društev (npr. društvo vzdrževalcev Slovenije), kot tudi trenutnim študentom, ki bi si želeli pridobiti specifična znanja, ki jih trenutni programi na 1. stopnji študija ne pokrivajo.

Sodelujoče članice: FS UL

 

 

  • RS MVZI
  • UL
  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)