Status projekta
V teku
Vsebinske oznake
UL za trajnostno družbo – ULTRA, Vseživljenjsko učenje in mikrodokazila
Financiranje
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEu.
Evropski prehranski sistem, katerega integralni del je tudi slovensko agroživilstvo, sodi med najpomembnejše dele gospodarstva EU, prav tako pa se uvršča v svetovni vrh po ekonomskem pomenu in razvitosti. V preteklih desetletjih so bili doseženi številni pomembni na področju prehranske varnosti, kakovost in varnosti živil ter inovativnosti ponudbe, manj zadovoljiva pa je dosežena raven okoljske, socialne in gospodarske trajnosti ter pravičnosti.
Okrepitev trajnosti prehranskega sistema je v središču evropskega zelenega dogovora, ambiciozne in kompleksne razvojne strategije, ki je usmerjena v preoblikovanje EU v sodobno, z viri gospodarno in konkurenčno skupnost. K doseganju temeljnega cilja evropskega zelenega dogovora, pa bodo morali prispevati vsi sektorji gospodarstva EU, vključno s sistemom preskrbe s hrano, kar zahteva specifične procese, ki bodo naslovili podnebno krizo, degradacijo okolja, izgubo biotske raznovrstnosti, zdravje ter dobrobit ljudi in živali. Naloga izobraževalnega sistema je, da ponudi več specifično zasnovanih programov učenja za podporo zelenemu prehodu in spodbujanju trajnostnega razvoja po fleksibilnih študijskih poteh.
Pilotni projekt bo raziskoval priložnosti in načine premagovanja ovir za lažji prehod v trajnostno družbo z uporabo inovativnih oblikovalskih pristopov in pristopov kognitivne znanosti ter kognitivne, afektivne, socialne in okoljske psihologije ter psihologije potrošnika. Na človeško vedenje vplivata dva sistema, in sicer avtomatski sistem in sistem globokega mišljenja, pri reševanju okoljske problematike in predvsem pri spodbujanju sprememb vedenja na tem področju, pa mora družba spodbujati oba pristopa. V celostnem izobraževalnem programu se bodo udeleženci opremili s širokimi znanji in veščinami, ki jim bodo v praksi omogočali oblikovanje ukrepov, primernih za specifičen okoljski problem in specifično lokalno okolje ter ciljno skupino, znali pa bodo tudi evalvirati učinkovitost teh ukrepov.
Sodelujoče članice: BF UL, FDV UL, EF UL, FE UL, FF UL, FS UL