Status projekta
V teku
Vsebinske oznake
UL za trajnostno družbo – ULTRA, Vseživljenjsko učenje in mikrodokazila
Financiranje
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.
Pilotni projekt Zeleni dregljaj temelji na vedenjski znanosti in teoriji dregljaja ter se osredotoča na človeška dejanja in se hkrati preizprašuje, kako jih spremeniti. Teorija dregljaja temelji na razumevanju psihologije odločanja. Ljudje imajo namreč v večini situacij omejene možnosti za razumevanje zapletenega in negotovega sveta, zato pogosto uporabljajo miselne bližnjice, kar privede do tega, da vedenje pogosto ni v skladu s kontekstom. Pogost primer tega je, da delajo tisto, kar delajo drugi ali pa izberejo najlažjo možnost. Vedenje je prav tako pogosto avtomatično, saj se ljudje ravnajo po rutinah. S poznavanjem kognitivnih procesov pa lahko spremenimo možnosti, ki so na voljo, z namenom spodbujanja določene izbire pa se ustvari tako imenovano “okolje izbire”.
Termin dregljaj oziroma teorija dregljaja se nanaša na dražljaje, s katerimi se nevsiljivo spodbudi zaželeno vedenje. Med zelene dregljaje sodijo npr. uporaba oznak “eko” ali “organsko” na izdelkih, dodajanje privlačnih manjših krožnikov v menzah za zmanjšanje količine zavržene hrane, uporaba infografik za ponazoritev posameznikove porabe energije v primerjavi s porabo drugih, in drugi podobni načini spodbujanja k okolju prijaznim odločitvam in zelenim oz. trajnostnim vedenjem. Njihova uporaba neposredno odgovarja na cilje trajnostnega razvoja Združenih narodov kot tudi na Pariški sporazum, pravno zavezujočo mednarodno pogodbo o podnebnih spremembah, ki zahtevata skupen odziv v vseh sektorjih in na vseh ravneh.
Cilj pilotnega projekta je razviti program izobraževanja o pomenu in ciljih spodbujanja trajnostnega vedenja, možnostih uporabe zelenih dregljajev za spodbujanje trajnostnega vedenja, vedenjskem oblikovanju, psiholoških procesih, ki vplivajo na odločitev za trajnostno vedenje, učinkovitosti zelenih dregljajev in načinih njenega ovrednotenja.
Povezava do spletne strani projekta.
Sodelujoče članice: ALUO UL, PEF UL, FF UL, FE UL