Multidisciplinarni raziskovalno-razvojni center Univerze v Ljubljani (MRRC UL) je skupna organizacijska enota, znotraj katere se izvajajo različni interdisciplinarni in razvojni projekti in oblikujejo razvojni centri. Znotraj MRRC UL delujejo naslednji projekti in centri: EUTOPIA, Kompetenčni center za socialne inovacije za aktivno in zdravo staranje in Center za napredne študije.
MRRC UL izvaja prek projektov in centrov naslednje vloge in naloge:
- razvojne in povezovalne: prispeva k celovitemu strokovnemu razvoju posameznega multidisciplinarnega področja, pri čemer deluje izrazito interdisciplinarno, organizira mednarodne delavnice in vključuje izmenjavo strokovnjakov in študentov z vodilnimi institucijami po Evropi in svetu, predstavlja most med akademsko in raziskovalno sfero ter gospodarstvom,
- raziskovalne: združuje, povezuje, spodbuja in pomaga različnim raziskovalcem na tem področju. Raziskovalci z različnih področij lahko tako strokovno pokrijejo različne vidike, kar omogoča nadgradnjo obstoječega znanja in razvoj novih rešitev na posameznem multidisciplinarnem področju,
- karierne, aplikativne in motivacijske: združuje primere dobrih praks, motivira študente/mlade in omogoča zaposlitev mladih doktorandov in podoktorskih sodelavcev,
- pedagoške: si prizadeva za vključevanje te tematike v obstoječe programe na visokošolskih in drugih izobraževalnih institucijah ter nadaljnji razvoj izobraževanja na tem področju.
EUTOPIA
Zveza EUTOPIA je učna in raziskovalna skupnost desetih evropskih univerz, ustanovljena z namenom aktivnega sodelovanja pri ustvarjanju in prenovi skupnega visokošolskega prostora. Glavni cilj zveze EUTOPIA je skozi pilotne projekte (EUTOPIA More, EUTOPIA-TRAIN, EUTOPIA-SIF, FLECSLAB) testirati inovativne modele evropskega visokošolskega sodelovanja, ki bodo podlaga za razvoj koncepta in organizacijske strukture nove evropske transnacionalne univerze.
Namen njenega delovanja je:
- Prispevati k akademskemu sodelovanju svojih članic, da bi se EUTOPIA vzpostavila kot zveza univerz.
- Igrati vodilno vlogo pri spodbujanju izobraževanja ter temeljnih in uporabnih raziskav o vseh temah, ki so primerne po presoji članic zveze EUTOPIA.
- Zagotoviti, da so pedagoške in raziskovalno usmerjene inovacije v središču evropskega, nacionalnega in regionalnega oblikovanja politik.
- Zastopati interese svojih članic pred institucijami EU, vladami držav, v katerih imajo članice sedež, in mednarodnimi organizacijami.
- Sodelovati pri oblikovanju evropskih, nacionalnih in regionalnih politik z zagovarjanjem javne vrednosti akademskih raziskav in izobraževanja, inovacij ter storitev za družbo in spodbujanjem akademskih mrež.
- Ustvarjati priložnosti za sodelovanje akademikov z industrijo, javnimi in zasebnimi organi ter neprofitnimi organizacijami za proučevanje idej ter sodelovanje na novih interesnih področjih in področjih vzajemne koristi.
- Podpirati in spodbujati dobre prakse v raziskovalno usmerjenem izobraževanju, vključno z mobilnostjo, ter sodelovanje ključnih institucij z neakademskimi partnerji.
- Spoštovati, varovati in uveljavljati naslednji sklop vrednot oziroma načel: kulturo vključenosti, akademsko svobodo, trajnosten, odgovoren in etičen odnos do planeta in prostora ter pregledne procese skupne vzpostavitve na podlagi enakosti v odnosu s članicami in drugimi organizacijami.
Kompetenčni center za socialne inovacije za aktivno in zdravo staranje (SI-AHA)
Projekt SI4CARE (Socialne inovacije za celostno oskrbo starajočega se prebivalstva v regijah ADRION), ki ga vodi Univerza v Ljubljani, se je začel decembra 2020 in se bo zaključil maja 2023, na njem sodeluje 10 partnerjev iz Slovenije, Italije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Črne Gore, Srbije in Grčije. Podpira ga program Interreg ADRION in je sofinanciran iz ERDF in IPAII sklada v skupni vrednosti 2,3 milijona €.
Projekt SI4CARE, ki ga vodi Univerza v Ljubljani, je postavil temelje za ustanovitev multidisciplinarnega raziskovalno-razvojnega centra za socialne inovacije za aktivno in zdravo staranje, katerega namen je povezati raziskovalne ustanove, občine, ministrstva, prostovoljne organizacije in druge zainteresirane deležnike za sodelovanje pri uresničevanju poslanstva o iskanju in zagotavljanju novih rešitev in sodobnih konceptov za aktivno in zdravo staranje, spodbujanje socialnih inovacij, spodbujanje pozitivnega odnosa in solidarne prihodnosti za vse generacije, s posebnim poudarkom na ranljivih skupinah, vključno s starejšimi.
Odločitev o ustanovitvi multidisciplinarnega raziskovalno-razvojnega centra je sprejelo partnerstvo projekta SI4CARE junija 2022 med projektnim dogodkom, ki je potekal v Atenah. Septembra 2022 je ustanovitev multidisciplinarnega raziskovalno-razvojnega centra nato uradno potrdil Senat Univerze v Ljubljani, kjer bo center tudi imel sedež. Njegova ustanovitev predstavlja tudi uresničitev formalne zaveze projekta SI4CARE evropskim organom. Multidisciplinarni raziskovalno-razvojni center bo skrbel za promocijo in nadgradnjo rezultatov SI4CARE ter nadaljevanje delovanja mednarodnega ekosistema po zaključku projekta. Natančneje, aktivnosti centra vključujejo organizacijo srečanj in delavnic, strokovno podporo pri usposabljanju in izobraževanju starejših za dvig njihove digitalne pismenosti ter bodo namenjene splošni mednarodni izmenjavi znanj med vključenimi deležniki, ki se ukvarjajo s področjem aktivnega in zdravega staranja, predvsem s svojo letno konferenco s predstavniki različnih organizacij iz regije ADRION. Prva letna konferenca bo spomladi 2023 v Ljubljani na zaključnem dogodku projekta SI4CARE.
Multidisciplinarni raziskovalno-razvojni center bo pod vodstvom strokovnega sveta spodbujal aktiven in strateški pristop k področju družbenega razvoja in vlaganja vanj, kar zahteva pozornost in sodelovanje vseh ključnih deležnikov na področju aktivnega in zdravega staranja. V tem okviru se bo center spopadal s ključnimi izzivi, predvsem glede nadpovprečno hitre rasti deleža starajočega se prebivalstva in potrebe po digitalni preobrazbi integrirane dolgotrajne oskrbe.
Namen centra SI-AHA je priprava podlag za vključitev v Strategijo za aktivno in zdravo staranje na treh vsebinskih področjih:
- Trg dela in upokojevanje: Razmerje med delovno aktivnim prebivalstvom in upokojenci je vse bolj skrb zbujajoče in ekonomsko nevzdržno. Zato bodo v okviru projekta pripravljene strokovne podlage za oblikovanje ukrepov in priporočil za spodbujanje podaljšanega zaposlovanja in odloženega upokojevanja.
- Aktivno in zdravo staranje: Ker je v vseh starostnih obdobjih in v vseh okoljih zdravje ključna razvojna vrednota, je vse socialne, ekonomske in družbene vsebine aktivnega in zdravega staranja potrebno povezovati z njegovo nadgradnjo. Zdrave navade naj postanejo ena od prvin bodoče kulture staranja in splošna družbena vrednota.
- Neodvisno življenje: Dolgotrajno oskrbo bi morali prepoznati kot novo disciplino, v okviru katere naj bi se skrb za starejše premaknila iz formalnih institucij v domačo oz. skupnostno oskrbo. Cilj je predlagati postavitev integriranega sistema dolgotrajne oskrbe na ravni države, ki bo finančno vzdržen, dostopen, usmerjen na uporabnika-
Center za napredne študije
Center za napredne študije ima naslednje cilje:
- Mladim talentom omogočiti uspešno raziskovalno karierno pot bodisi v raziskovalnem okolju bodisi v gospodarstvu in okolju drugih organizacij.
- Pritegniti oziroma zadržati odlične raziskovalce, ki prihajajo iz širšega okolja in tako s svojimi pogledi in pristopi bogatijo raziskovalno skupnost univerze. So vir dviga kakovosti raziskovanja, inovativnosti in kadrovske obnove.
- Nasloviti razvojno najbolj aktualna znanstvena in družbena vprašanja in tako povečati relevantnost raziskovanja ter svoj prispevek k razvoju gospodarstva in skupnosti.
- Povečati sinergijo v raziskovalnem delu zlasti z interdisciplinarnim pristopom in interdisciplinarnimi raziskovalnimi skupinami.
- Dvigniti kakovost raziskovalcev in raziskovanja.
Za dosego zgoraj navedenih ciljev center spodbuja privabljanje postdoktorskih raziskovalcev, pridobiva sredstva za financiranje postdoktorskih raziskovalcev, promovira postdoktorsko raziskovanje na univerzah članicah rektorskega foruma izven njihovih držav ter izmenjavo postdoktorskih raziskovalcev med članicami Rektorskega foruma jugovzhodne Evrope in zahodnega Balkana.