Borut Štrukelj_nova.jpg

Je pomemben slovenski raziskovalec na področju biokemije in biotehnologije. Je redni profesor na Fakulteti za farmacijo UL in soavtor mnogih patentov. Alumen Univerze v Ljubljani živi in deluje v Sloveniji.

Prof. dr. Štrukelj je soavtor več svetovnih patentnih prijav. Napisal več kot 180 znanstvenih in strokovnih člankov, ki so bili objavljeni v več kot 100 mednarodnih pomembnih znanstvenih revijah. Leta 2015 je prejel Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke pri sodobnem trajnostnem razvoju farmacevtske biotehnologije v Sloveniji, Mynarikovo odličje 2009, Zoisovo priznanje za vrhunske znanstvene dosežke 2007, nagrado Sklada Borisa Kidriča za znanstvene dosežke 1991. Eden izmed aktualnih dosežkov raziskovalne skupine pod vodstvom prof. dr. Boruta Štuklja je rešitev problema določevanja neznanih spojin peptidnega izvora, katere uporabnost je prepoznala tudi Svetovna protidopinška organizacija WADA in finančno podprla projekt.

Je nekdanji dekan Fakultete za farmacijo, ki zdaj vodi skupino za farmacevtsko biotehnologijo in je redni profesor na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani. Predava tudi na Biotehniški fakulteti v Ljubljani. Dopolnilno je zaposlen tudi na Inštitutu Jožefa Štefana. Vodi štiri različne raziskovalne skupine, tri na Fakulteti za farmacijo in eno na Inštitutu Jožefa Štefana. Do leta 2012 je deloval kot izvedenec v Evropski farmakopeji v Strassbourgu, v skupini za farmacevtske biomolekule, ter pri evropski Agenciji za evalvacijo zdravil (EMEA). Je član Strateškega sveta za zdravila pri Ministrstvu za zdravje. Diplomiral je na oddelku za farmacijo na nekdanji Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo UL, doktoriral pa iz biokemije na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo UL. Kasneje pa se je podoktorsko izpopolnjeval na Institutu CPRO-DLO na Univerzi v Wageningenu na Nizozemskem. Leta 2010 je v okviru Fulbright fundacije deloval kot gostujoči profesor na Univerzi Duquesne v Pittsburghu, ZDA.