Diplomant magistrskega študijskega programa Geologija nadgradi temeljna znanja iz vseh področij geologije in se specializira z izbiro modula študija. Glede na osebni interes se širše specializira z izbiro modula študija (Regionalna geologija in paleontologija, Aplikativna geologija, Geookolje in geomateriali), v okviru izbirnih vsebin znotraj modula pa dodatno poglobi specifična znanja izbranih ožjih področij geološke stroke ali interdisciplinarnih pristopov.
Temeljni cilj študijskega programa Geologija je usposobiti strokovnjaka, ki bo sposoben reševati probleme pri osnovnih raziskavah večine geoloških ved, pa tudi delati z aplikacijami in reševati interdisciplinarne probleme. Diplomant je sposoben samostojno reševati zahtevne in visoko specializirane probleme in naloge na izbranih področjih geologije.
magister inženir geologije magistrica inženirka geologije mag. inž. geol. / Master of Science (M.Sc.)
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V program Geologija se lahko vpiše, kdor je končal:
a) univerzitetni ali visoki strokovni študijski program prve stopnje Geologija ali primerljiv študijski program prve stopnje s področja geologije, ki se izvaja na visokošolskih zavodih v Sloveniji ali tujini.
b) univerzitetni ali visokošolski strokovni študijski program prve stopnje z drugih področij, ki se izvajajo na visokošolskih zavodih v Sloveniji ali tujini, če kandidat pred vpisom opravi tiste študijske obveznosti iz nabora predmetov univerzitetnega študijskega programa prve stopnje Geologija, ki so bistvene za nadaljevanje študija, v obsegu od 10 do 60 ECTS. Obveznosti se določijo glede na kandidatovo področje prvostopenjskega študija in jih za vsakega posameznika posebej določi študijska komisija Oddelka za geologijo.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
V primeru omejitve vpisa bo pri izbiri kandidatov za vpis v študijski program upoštevan uspeh pri študiju prve stopnje.
Temeljni cilj magistrskega študijskega programa Geotehnologija je usposobiti strokovnjaka, ki bo pridobil poglobljena in usmerjena znanja ter sposobnosti iz temeljnih področij geotehnologije in rudarstva.
V okviru študija študent spozna tradicionalna načela, nadgrajena z najnovejšimi dognanji, posredovana na sodoben način, s sodobno tehnologijo. Vsa pridobljena teoretična znanja bo, v največji možni meri preskusil na primerih vaj in pri reševanju zahtevnih teoretičnih ali strokovno usmerjenih problemov in projektov, kar mu bo omogočalo lažjo vključitev v prakso po končanem študiju in razumevanje problematik ožjih področij geotehnologije in rudarstva.
Pridobljena znanja študent povezuje s prakso v okviru dvotedenskega praktičnega usposabljanja v rudarskih, gradbenih in sorodnih podjetjih, ki predstavljajo tudi ciljna zaposlitvena področja. V okviru predmetnika in izbirnih predmetov študentu omogočamo specializacijo in pripravo za nadaljevanje študija po programih na tretji stopnji.
magister inženir geotehnologije magistrica inženirka geotehnologije mag. inž. geotehnol. / Master of Science (M.Sc.)
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V program Geotehnologija se lahko vpiše, kdor je končal:
a) študijski program najmanj prve stopnje, ovrednoten z najmanj 180 kreditnimi točkami, s področja geotehnologije in rudarstva ali enakovreden študijski program, pridobljen po dosedanjih predpisih v RS ali tujini;
b) študijski program najmanj prve stopnje, ovrednoten z najmanj 180 kreditnimi točkami, z drugih tehničnih strokovnih področij ali enakovreden študijski program, pridobljen po dosedanjih predpisih v RS ali tujini, če je pred vpisom opravil študijske obveznosti, bistvene za nadaljevanje študija. Te obveznosti določi Komisija Oddelka za geotehnologijo, rudarstvo in okolje v obsegu do 30 kreditnih točk na podlagi opravljenih izpitov na dodiplomskem študiju.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
V primeru omejitve vpisa bo pogoj ocena študija na 1. stopnji – povprečna ocena izpitov in vaj.
Temeljni cilj magistrskega študijskega programa Grafične in interaktivne komunikacije je poglabljanje in razširjanje znanja diplomantov dodiplomskega programa o grafiki in interaktivnih komunikacijah, njihovo usposabljanje za iskanje novih virov znanja z uporabo znanstvenoraziskovalnih metod na navedenem področju ter za vodenje najzahtevnejših delovnih sistemov.
Magistranti programa Grafične in interaktivne komunikacije pridobijo znanja o elektronskih tehnologijah in sodobnih medijih, načrtovanju in pripravi informacij ter končni realizaciji oblike informacij. Magistranti imajo razvito kritično refleksijo, projektno razmišljanje ter socialne in komunikacijske zmožnosti za vodenje skupinskega dela.
Značilnost programa je vključevanje študentov v aplikativne in temeljne raziskovalne naloge ter s tem usposabljanje za samostojno raziskovalno in projektno delo, pa tudi za nadaljevanje izobraževanja na tretji, doktorski stopnji.
magister grafični inženir magistrica grafična inženirka mag. graf. inž. / Master of Science (M.Sc.)
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V magistrski študijski program Grafične in interaktivne komunikacije se lahko vpiše, kdor je končal:
a) študijski program najmanj prve stopnje, ovrednoten z najmanj 180 kreditnimi točkami, s strokovnih področij, naravoslovja, tehnike, tehnologije, računalništva, informatike, medijev, ekonomije ali oblikovanja, avdiovizualne tehnike in multimedijska proizvodnja ali enakovreden študijski program, pridobljen po dosedanjih predpisih v RS ali tujini;
b) študijski program najmanj prve stopnje, ovrednoten z najmanj 180 kreditnimi točkami, z drugih strokovnih področij ali enakovreden študijski program, pridobljen po dosedanjih predpisih v RS ali tujini, če je pred vpisom opravil študijske obveznosti, bistvene za nadaljevanje študija. Te obveznosti določi študijska komisija NTF in obsegajo 10 do največ 60 kreditnih točk.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
V primeru omejitve vpisa bodo kandidati iz točke a) izbrani glede na:
− število točk doseženih na študijskem programu prve stopnje oziroma visokošolskem ali univerzitetnem študijskem programu pred uvedbo bolonjske deklaracije;
kandidati iz točke b) izbrani glede na:
– število točk doseženih na študijskem programu prve stopnje (75 % točk) in
– število točk doseženih pri opravljanju dodatnih študijskih obveznosti (25 % točk)
Točke se izračunajo tako, da se povprečna ocena študija oziroma dodatnih študijskih obveznosti iz točke b), zaokrožena na eno decimalko, pomnoži z 10 (maksimalno 100 točk).
Temeljni cilj magistrskega študijskega programa Metalurgija in materiali je usposobiti strokovnjaka, ki bo pridobil poglobljena in usmerjena znanja ter sposobnosti iz temeljnih področij metalurgije in materialov, glede na izbiro izbirnih predmetov pa še posebej poglobljena znanja iz posameznega področja metalurgije in materialov ali s tem povezanega področja.
V okviru študija bo študent spoznal tradicionalna načela, nadgrajena z najnovejšimi dognanji, posredovana na sodoben način, s sodobno tehnologijo. Z delom v skupinah, projektnim delom in problemskimi nalogami se bo privajal dela v skupini, javnega nastopanja ter poslovanja s strankami ter se aktivno vključeval v raziskave.
Vsa pridobljena teoretična znanja bo v največji možni meri preskusil na primerih vaj in reševanju zahtevnih teoretičnih ali strokovno usmerjenih problemov in projektov, kar mu bo omogočalo lažjo vključitev v prakso po končanem študiju in razumevanje problematik ožjih področij materialov in metalurgije. Študent usvoji potrebna poglobljena in usmerjena znanja iz temeljnih naravoslovnih in računalniško-informacijskih predmetov, nadgradi znanja iz temeljnih predmetov metalurške stroke in specifična znanja iz strokovnih predmetov.
V okviru predmetnika in izbirnih predmetov študentu omogočamo specializacijo in pripravo za nadaljevanje študija po programih na tretji stopnji.
magister inženir metalurgije in materialov magistrica inženirka metalurgije in materialov mag. inž. metal. in mater. / Master of Science (M.Sc.)
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V program Metalurgija in materiali se lahko vpiše, kdor je končal:
a) študijski program prve stopnje s področja metalurgije in materialov,
b) študijski program prve stopnje z drugih tehničnih in naravoslovnih strokovnih področij (strojništva, kemije, fizike in podobno), če kandidat pred vpisom opravi študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija v obsegu 20–60 KT, kandidati pa jih lahko opravijo med študijem na 1. stopnji ali z opravljanjem izpitov pred vpisom v magistrski študij; za kandidate z drugih tehničnih strokovnih področij Študijska komisija NTF določi diferencialne izpite na podlagi opravljenih izpitov na I. stopnji dodiplomskega študija.
c) visokošolski strokovni študijski program prve stopnje s področja Metalurške tehnologije, če kandidat pred vpisom opravi študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija v obsegu 20–60 KT, kandidati pa jih lahko opravijo med študijem na 1.
stopnji ali z opravljanjem izpitov pred vpisom v magistrski študij.
d) visokošolski strokovni študijski program po starem programu s področja Metalurške tehnologije, če kandidat pred vpisom opravi študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija v obsegu 20 KT.
e) visokošolski strokovni študijski program po starem programu z drugih tehničnih in naravoslovnih področij (strojništva, kemije, fizike in podobno), če kandidat pred vpisom opravi študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija v obsegu 20–60 KT, kandidati pa jih lahko opravijo med študijem na 1. stopnji ali z opravljanjem izpitov predvpisom v magistrski študij; za kandidate z drugih tehničnih strokovnih področij Študijska komisija NTF določi diferencialne izpite na podlagi opravljenih izpitov na I. stopnji dodiplomskega študija.
Študijske obveznosti bistvene za nadaljevanje študija (točke b, c, d in e) določi študijska komisija Oddelka za materiale in metalurgijo.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
V primeru omejitve vpisa bo pogoj zaključena ocena študija na 1. stopnji. Pri omejitvi vpisa se študente izbira glede na dotedanji uspeh (70 % prinese povprečna ocena ter 30 % diplomsko delo). Točke se izračunajo tako, da se povprečna ocena študija oziroma dodatnih študijskih obveznosti iz točke e) zaokrožena na eno decimalko pomnoži z 10 (maksimalno 100 točk).
Temeljni cilj magistrskega študijskega programa Načrtovanje tekstilij in oblačil je razširjanje in poglabljanje znanja diplomantov dodiplomskega programa o projektiranju tekstilij in oblačil ter njihovo usposabljanje za iskanje novih virov znanja z uporabo znanstvenoraziskovalnih metod.
Študij je usmerjen v načrtovanje sodobnih tekstilij in oblačil z visoko dodano vrednostjo, zlasti v izdelavo tekstilij in oblačil za posebne vrste uporabe. Program je prilagojen posebnosti slovenskega prostora, ki zahteva predvsem široka in globoka sodobna znanja, večplastno usposobljenost, kritično razmišljanje, poznavanje in razumevanje značilnosti globaliziranega tekstilnega in oblačilnega področja ter inovativnost in projektno delovanje.
Magistranti programa Načrtovanje tekstilij in oblačil sodelujejo pri aplikativnih in temeljnih raziskovalnih projektih ter se usposabljajo za samostojno razvojno delo in nadaljevanje študija na tretji, doktorski stopnji.
magister tekstilni inženir magistrica tekstilna inženirka mag. tekst. inž. / Master of Science (M.Sc.)
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V program Načrtovanje tekstilij in oblačil se lahko vpiše, kdor je končal:
a) visokošolski strokovni študijski program prve stopnje na področju: naravoslovja, tehnike, tehnologije, računalništva, informatike, ekonomije, organizacije dela ali
oblikovanja.
b) univerzitetni študij prve stopnje na področju naravoslovja, tehnike, tehnologije, računalništva, informatike, ekonomije, organizacije dela ali oblikovanja.
c) štiriletni univerzitetni študij prve stopnje v obsegu 240 ECTS na področju: naravoslovja, tehnike, tehnologije, računalništva, informatike, ekonomije, organizacije dela ali oblikovanja; kandidatom se na magistrskem študiju prizna 60 kreditnih točk.
d) visokošolski strokovni študijski program pred uvedbo bolonjske deklaracije na področju: naravoslovja, tehnike, tehnologije, računalništva, informatike, ekonomije, organizacije dela ali oblikovanja,
e) študijski program prve stopnje z drugih strokovnih področij, če je pred vpisom opravil študijske obveznosti iz Matematike 1 (12 kreditnih točk), Fizike (12 kreditnih točk), Kemije 1 (6 kreditnih točk), Kemije 2 (6 kreditnih točk) in Vlaken (12 kreditnih točk) po programu univerzitetnega študijskega programa prve stopnje Načrtovanje tekstilij in oblačil.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
V primeru omejitve vpisa bodo
kandidati iz točk a), b), c) in d) izbrani glede na:
− število točk doseženih na študijskem programu prve stopnje oziroma visokošolskem ali univerzitetnem študijskem programu pred uvedbo bolonjske deklaracije;
kandidati iz točke e) izbrani glede na:
– število točk doseženih na študijskem programu prve stopnje (75 % točk) in
– število točk doseženih pri opravljanju dodatnih študijskih obveznosti (25 % točk).
Točke se izračunajo tako, da se povprečna ocena študija oziroma dodatnih študijskih obveznosti iz točke e) zaokrožena na eno decimalko pomnoži z 10 (maksimalno 100 točk).
Magistrski študijski program Oblikovanje tekstilij in oblačil poglablja in nadgrajuje temelje, postavljene na dodiplomski stopnji: celovit in vzporeden študij oblikovanja tekstilij in oblačil, znanja in veščine v likovnem in umetniškem izražanju, uporabna tehnološka znanja, ki omogočajo kakovostno izvedbo oblikovalskih zamisli, ter podporna znanja o strategiji razvoja novega izdelka, računalniškem oblikovanju, družboslovju, zgodovini oblikovanja, ekonomiki, trženju in upravljanju.
Z magistrskim študijem se profil klasičnega tekstilnega in modnega oblikovalca prilagodi hitro razvijajoči se sodobni družbi, ki zahteva izdelke z visoko dodano vrednostjo, visoko kakovostjo, vrhunskim oblikovanjem, izjemno kreativnostjo in usmerjenostjo v prihodnost.
Mednarodno povezovanje med študijem stopnjuje intenzivnost študija, strokovno odgovornost, inovativnost in likovno kreativnost.
magister akademski oblikovalec tekstilij in oblačil magistrica akademska oblikovalka tekstilij in oblačil mag. akad. oblik. tekst. in oblač. / Master of Arts (M.A.)
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V magistrski študijski program Oblikovanje tekstilij in oblačil se lahko vpiše, kdor je opravil preizkus posebne nadarjenosti, ki obsega sprejemni razgovor s predstavitvijo kandidatovega dela (zbirna mapa – portfolijo) s področja oblikovanja tekstilij in oblačil in končal:
a) študijski program najmanj prve stopnje, ovrednoten z najmanj 180 kreditnimi točkami, s strokovnih področij oblikovanje tekstilij in oblačil, oblikovanje ter arhitektura ali enakovreden študijski program, pridobljen po dosedanjih predpisih v RS ali tujini;
b) študijski program najmanj prve stopnje, ovrednoten z najmanj 180 kreditnimi točkami, z drugih strokovnih področij ali enakovreden študijski program, pridobljen po dosedanjih predpisih v RS ali tujini, če je pred vpisom opravil študijske obveznosti, bistvene za nadaljevanje študija. Te obveznosti določi Senat Naravoslovnotehnične fakultete in obsegajo od 10 do največ 60 kreditnih točk.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
V primeru omejitve vpisa bodo kandidati iz točk a) in b) izbrani glede na število točk doseženih na študijskem programu prve stopnje oziroma visokošolskem ali univerzitetnem študijskem programu pred uvedbo bolonjske deklaracije. Točke se izračunajo tako, da se povprečna ocena študija zaokrožena na eno decimalko pomnoži z 10 (maksimalno 100 točk).