Vrsta predmeta
Obštudijska dejavnost
Kreditne točke (ECTS KT)
3
Status prijave
Zaprta
Prijava
Študijski program
Za uveljavljanje ECTS kreditnih točk v študijskih programih 1. in 2. stopnje.
Pogoji za vpis k predmetu in pristop k izpitu
Vpis na prvo oziroma drugo stopnjo študijskega programa Univerze v Ljubljani. Za pristop k izpitu je pogoj 100-odstotna prisotnost na praktičnih urah predmeta in 75-odstotna prisotnost na teoretičnih urah predmeta (opravičila se ne upoštevajo kot prisotnost na predmetu).
Termin izvedbe
Celoletni
Urnik
zimski semester v bazenu Fakultete za šport, začetek maja na morju v Sv. Marini (Hrvaška)
Način izvedbe
V živo
Lokacija
Fakulteta za šport, Sv. Marina (Hrvaška)
Oblike dela
- Predavanja: 15 ur.
- Vaje: 45 ur.
- Samostojno delo: 30 ur.
Način ocenjevanja
Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami od 1 do 10 v skladu s Statutom Univerze v Ljubljani. Teoretični pisni izpit (90-odstotni uspeh) in ustni zagovor nepravilno rešenih vprašanj, sprotno ocenjevanje praktičnega dela.
Vsebina predmeta
Predavanja:
- Zgodovinski razvoj potapljanja in pojavne oblike potapljanja.
- Potapljanje na dah: potapljaška oprema, pomerjanje, uporabljanje in vzdrževanje opreme za potapljanje na dah.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaškim aparatom: sestavni deli avtonomnega potapljaškega aparata (jeklenka, kompenzator plovnosti, regulator in alternativni izvor zraka), tipi in vrste avtonomne potapljaške opreme, montaža in uporaba potapljaškega aparata.
- Prilagajanje telesa podvodnemu okolju: dihanje pod vodo, pomen telesne pripravljenosti za potapljanje, fiziologija dihanja, kontrola dihanja in stresa, ukrepanje v primeru potrebe, plovnost in kontrola plovnosti, gledanje pod vodo, komunikacija pod vodo, delovanje povišanega in znižanega tlaka na potapljača in nesreče, ki jih lahko povzroči nepravilni dvig na površino – postopki pravilnega dviga in postopki v primeru nevarnosti, fizikalni zakoni.
- Globina, čas in potapljač: učinki dihanja zraka pod povečanim tlakom, parcialni tlaki, globinska pijanost, dekompresijska bolezen – simptomi, prva pomoč in zdravljenje ter preventiva, potapljaške tablice, ponovljeni potopi in zaostali dušik, planiranje potapljanja.
- Podvodno okolje: gibanje vode in potapljanje, tokovi, valovi, življenje pod vodo – rastlinski in živalski svet, skrb za ohranjanje podvodnega sveta.
- Planiranje in načrtovanje potapljanja: pomembnost potapljanja v paru, pomen vpisovanja potopov v potapljaško knjižico, odločitev o potapljanju – utrujenost, slabo počutje, morska bolezen in preventiva, vstopi in izstopi, povezani z okoljem potapljanja, kako nadaljevati z usposabljanjem po opravljenem predmetu.
Vaje, bazen:
- Ocenjevanje plavalnih sposobnosti brez in z potapljaško opremo, namenjeno potapljanju na dah, načini plavanja z opremo za potapljanje na dah, potopi z opremo za potapljanje na dah, tehnike nadihavanja.
- Potapljanje s kompletno opremo za potapljanje na dah (maska, kompenzator plovnosti, plavuti, obleka in uteži) – uporaba in rokovanje, vstopi v vodo, spiranje in pospravljanje opreme.
- Sestavljanje in razstavljanje avtonomnega potapljaškega aparata, vaje na površini, navajanje na potapljanje z APA (plitvi del bazena), osnovne vaje: praznjenje, lovljenje regulatorja in praznjenje maske (v plitvi in globoki vodi), izstop iz vode, spiranje in pospravljanje potapljaške opreme.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaškim aparatom: a) ponavljanje že naučenih vaj; b) vaje plovnosti.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaškim aparatom: a) ponavljanje že naučenih vaj; b) kontroliran dvig na površino, deljenje zraka, počivanje na površini, različne tehnike plavanja na površini.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaškim aparatom: a) ponavljanje že naučenih vaj; b) dihanje – dihanje na primarni regulator ali »bratsko dihanje«, plavajoči dvig v primeru nevarnosti, dvig v primeru nevarnosti z odmetavanjem uteži, snemanje in nameščanje uteži pod vodo.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaškim aparatom: a) ponavljanje že naučenih vaj; b) snemanje potapljaškega aparata pod vodo, nameščanje potapljaškega aparata pod vodo, snemanje in nameščanje potapljaškega aparata in pasu z utežmi na površini.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaškim aparatom: a) ponavljanje že naučenih vaj; b) merjenje in izračunavanje porabe zraka, osnove orientacije.
Odprte vode:
- Potapljanje na dah v morskih pogojih; oblačenje potapljaške obleke, ugotavljanje pravilnega števila uteži: plavanje, ponovitev naučenih vaj iz bazena.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaškim aparatom: sestavljanje in razstavljanje avtonomnega potapljaškega aparata; ponavljanje naučenih vaj v bazenu in potop do globine 12 m, spiranje in hranjenje potapljaške opreme, vpisovanje potopa in planiranje naslednjega potopa.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaškim aparatom: ponavljanje naučenih vaj v bazenu in potop do globine 18 m, spiranje in hranjenje potapljaške opreme, vpisovanje potopa in planiranje naslednjega potopa.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaškim aparatom: ponavljanje naučenih vaj v bazenu in potop do globine 18 m, spiranje in hranjenje potapljaške opreme, vpisovanje potopa in planiranje naslednjega potopa.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaški aparatom: plan in izvedba potopa, določitev parov in vodje potopa (navajanje na samostojnost, neodvisnost od inštruktorja); globina potopa do 18 m, spiranje in hranjenje potapljaške opreme, vpisovanje potopa in planiranje naslednjega potopa.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaškim aparatom: plan in izvedba potopa, določitev parov in vodje potopa (navajanje na samostojnost, neodvisnost od inštruktorja); globina potopa do 18 m, spiranje in hranjenje potapljaške opreme, vpisovanje potopa in planiranje naslednjega potopa.
- Potapljanje z avtonomnim potapljaškim aparatom: plan in izvedba potopa, določitev parov in vodje potopa (navajanje na samostojnost, neodvisnost od inštruktorja); globina potopa do 18 m, spiranje in hranjenje potapljaške opreme, vpisovanje potopa.
- Pregled rezultatov predmeta in podelitev diplom in mednarodno priznanih izkaznic za potapljača odprtih voda.
Cilji in kompetence
- Seznaniti študenta s teoretičnimi in praktičnimi osnovami avtonomnega potapljanja.
- Podati osnovne teoretične informacije o potapljanju; zgodovini, potapljaški opremi, potapljanju na dah, avtonomnem potapljanju, fiziki in fiziologiji potapljanja, dekompresiji, podvodnem okolju, načrtovanju in izvajanju potopov.
- Naučiti študente zanesljivega in varnega uporabljanja avtonomne potapljaške opreme, samopomoči in pomoči partnerju, prepoznati stres in pravilno reagirati nanj.
- Preveriti praktična in teoretična znanja študentov.
- Obvladanje teoretičnih in praktičnih osnov avtonomnega potapljanja.
- Podelitev mednarodno priznane potapljaške izkaznice (potapljač odprtih voda).
- Potapljanje v paru do globine 18 m.
Predvideni študijski rezultati
Osvojiti praktična in teoretična znanja, potrebna za varno in uspešno ukvarjanje z avtonomnim potapljanjem. Pridobitev mednarodno priznane potapljaške izkaznice potapljača odprtih voda in usposobljenost za potapljanje v paru do globine 18 m. Razumevanje osnovnih fizikalnih zakonov in povezovanje s prakso (Arhimedov, Boylov, Charlesov, Daltonov in Henrijev zakon). Znati uspešno opraviti praktične vaje in vedeti, zakaj je za varno potapljanje potrebno te vaje poznati.
Literatura
- Clark, R. A. (2003). Open Water Diver. Priročnik za potapljače. Ljubljana: Fakulteta za šport, Inštitut za šport.
- Clark, R. A. (2000). Open Water Diver. Video šola potapljanja. Ljubljana: Fakulteta za šport, Inštitut za šport. (dobijo na CD-ju).
- Clark, R. A. (2000). Delovni zvezek. (serija Open Water Diver).
- Potočnik, S. in sod. (2003). Slovenska šola potapljanja. Priročnik za tečaj inštruktorjev. Kranj: Prošport, 230–248. (opisi vaj s slikami).
- Potočnik, S. (2000). Fizikalne in fiziološke osnove potapljanja. Ljubljana: Fakulteta za šport, 134–158.P.
- Benet, R.,E. Moon, R. D. Vann (1995). Fiziologija dekompresijske bolezni. Spektrum der Wissenschaft. (slovenski prevod; dobijo na CD-ju).
Opombe
Oprema: Masko, plavuti in dihalko si priskrbite sami, ostalo opremo si lahko izposodite v UPD Pozejdonu.
Za pristop k predmetu je pogoj neoporečno zdravstveno stanje (zdravstveni vprašalnik oziroma zdravniški pregled za tiste, ki so na osnovi odgovorov v zdravstvenem vprašalniku napoteni nanj; zdravniški pregled je organiziran v okviru predmeta).
Za vse študente, ki ste sprejeti na kreditno ovrednoteni športni predmet Potapljanje, je obvezna prisotnost na uvodnem sestanku na Fakulteti za šport. Razdelili se boste v dve skupini.
Predmet je delno financiran s strani Univerze v Ljubljani, delno ga pokrije študent sam (cena izvedbe: 150 eur + strošek prevoza in nočitev za zaključni vikend na morju).