Namen krajšega izobraževanja in usposabljanja je pridobivanje znanj, veščin in spretnosti s področja ustvarjanja in rabe digitalnih virov za potrebe preučevanja preteklosti oziroma reprezentacije kulturne in materialne dediščine. Udeleženci bodo osvojili specifična digitalna znanja in spretnosti, ki jih bodo lahko uspešno uporabili za usmerjanje digitalnega prehoda v javnih in nevladnih organizacijah. Usposabljanje je namenjeno predvsem študentom oziroma diplomantom humanističnih in družboslovnih študijskih smeri, ki delujejo v javnih znanstvenih ter strokovnih institucijah oziroma v nevladnih organizacijah.
Število ECTS
2,00
Število ur
53,00
Način izvedbe
kombinirano
Nosilna članica
Filozofska fakulteta
Učni izidi
Znanje
- Udeleženec je seznanjen s temeljnimi pojmi umetne inteligence, vključno s strojnim učenjem, nevronskimi mrežami in osnovami delovanja generativnih modelov.
- Udeleženec spozna konkretne načine, kako lahko generativni modeli podprejo učni proces ter kako jih smiselno vključiti v pedagoško načrtovanje.
- Udeleženec je usposobljen za pripravo Data Managment plana v projektnih prijavah.
- Udeleženec spozna orodje Zotero.
- Udeleženec spozna načine snemanja zvočnih posnetkov in njihovo transkripcijo v besedilo, kar v nadaljevanju omogoča tekstovne analize.
- Udeleženec zna učinkovito uporabiti baze podatkov s pomočjo uporabe metapodatkov in beležk.
Spretnosti/veščine
- Udeleženec je usposobljen za učinkovito uporabo Zotero kot sodobnega pripomočka za kreiranje in upravljanje baze literature in baze virov, ki jih uporabljajo pri raziskovalnem delu
- Udeleženec je seznanjen z uporabo orodij Word, Google docs, One note in spletnima stranema notebookLM in Google.
Stališča/vrednote/ravnanja
- Udeleženec je spodbujen k etični in odgovorni rabi umetne inteligence v pedagoškem/raziskovalnem okolju.
- Udeleženec razvija odnos do sodelovanja in izmenjave dobrih praks ter je seznanjen s FAIR principi pri upravljanju z raziskovalnimi podatki.
Vstopni pogoji
Opravljena matura, osnovno znanje angleškega jezika, osnovno računalniško znanje (uporaba urejevalnikov besedil, delo z elektronsko pošto in spletno učilnico, osnovno upravljanje datotek), saj se bodo udeleženci s specifičnimi računalniškimi programi za citiranje, transkripcijo zvočnih besedil in umetno inteligenco spoznali na samem izobraževanju.
EOK/SOK
6/7
Cena
Brezplačno
Vpis trenutno ni možen. Razpis novih terminov lahko spremljate na vstopni strani.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.