Članica

Pravna fakulteta

Področje

Stopnja

1. stopnja

Kreditne točke (ECTS KT)

4

Termin izvedbe

2. semester

Dan in ura

Ponedeljek, od 16.00 do 18.30

Način izvedbe

Hibridno

Opis

Predmet lahko vpišejo študentje katerekoli članice UL, pri čemer imajo prednost pri vpisu študentje Pravne fakultete v skladu s splošnimi omejitvami Pravne fakultete glede najvišjega števila vpisanih študentov prava na izbirnih predmetih, ki jih ponuja Pravna fakulteta. Cilj predmeta je, da slušatelj pridobi poglobljena teoretična in praktična znanja o mehanizmih kolektivnega varstva v EU in njenih državah članicah. Predmet da taka znanja, ki bodo omogočala slušateljem, da sodelujejo v postopkih s kolektivnimi tožbami in kolektivnimi poravnavami in svetovanju v zvezi z njimi. Predmet je zasnovan kot skupek naslednjih aktivnosti:
1. Predavanja, kjer se študentje seznanijo s problematiko mehanizmov kolektivnega varstva v EU in državah članicah ter pridobijo teoretično razumevanje vprašanj na tem področju.
2. Seminarji, kjer se bo izvajala poglobljena študija primerov iz sodne prakse, ki jih bodo v okviru seminarske naloge analizirali in predstavili študentje.
3. Javna okrogla miza po koncu izobraževalnega semestra, kjer bo z novim znanjem opremljenim študentom omogočeno sodelovanje pri izmenjavi mnenj med uglednimi strokovnjaki in drugo zainteresirano javnostjo.
4. Distribucija didaktičnega gradiva, ki bo uporabljeno na predavanjih in bo na voljo v novo zasnovani spletni učilnici predmeta, kjer bodo na voljo vsi podatki o predmetu, gradiva za predavanja in seminarje, forum za izmenjavo stališč, naloge za oddajo analiz primerov idr.
5. Sodelovanje na narokih na sodiščih v postopkih s kolektivnimi tožbami, če se bodo ti odvili tekom semestra predmeta.
6. Reševanje in analiza Socrative kvizov za sprotno utrjevanje znanja.                                                                            Po študiju tega predmeta bo študent poznal in razločeval mehanizme dostopa do pravnega varstva. Pridobil bo poglobljeno znanje o postopkih s kolektivnimi tožbami in kolektivnimi poravnavami ter o namenu in razvoju teh mehanizmov v jurisdikcijah zunaj in znotraj EU, še posebej tudi v Republiki Sloveniji. Natančno se bo seznanil s postopki s kolektivnimi tožbami in poravnavami pred slovenskimi sodišči ter vprašanji, ki so se v njih izpostavila, in sicer preko analize vpisov v Registru kolektivnih tožb, pa tudi z obiskom narokov v kolektivnih postopkih na sodiščih, kolikor se bodo ti odvili v relevantnem obdobju izobraževanja. Znanja bo študent lahko uporabil za opravljanje prakse in kasneje pravnega poklica (odvetnik, sodnik, pravnik v gospodarski družbi, organizaciji s procesnim upravičenjem za vlaganjem kolektivnih tožb itd.). Študent se bo usposobil za oblikovanje kolektivnih tožb in kolektivnih poravnav ter sodnih odločb v kolektivnih postopkih.
Tematika je tesno povezana s civilnim procesnim pravom, vsebinsko pa je prepletena z vsemi področji, ki sodijo v področje uporabe Zakona o kolektivnih tožbah (in tujih zakonodaj), predvsem tudi s splošnim civilnim pravom, pravom varstva potrošnikov, pravom varstva konkurence, pravom finančnih instrumentov idr. Ker je tematika urejena tudi na ravni EU, je v tem okviru pomembno tudi poznavanje osnov prava EU in razmerij med nacionalnimi pravnimi redi in pravom EU.

Nosilka predmeta: izr. prof. dr. Ana Vlahek