Članica
Biotehniška fakulteta
Področje
Zeleni in digitalni prehod
Stopnja
1. stopnja
Kreditne točke (ECTS KT)
3
Termin izvedbe
2. semester
Dan in ura
Ponedeljek, od 16.00 do 18.30
Način izvedbe
V živo
Opis
- Opredelitev naravovarstvenih ciljev v povezavi z izvajanjem kmetijske dejavnosti v prostoru. Vplivi kmetijstva na biotsko pestrost in pomen ohranjanja prostoživečih vrst za kmetijstvo.
- Usklajevanje varstva narave s cilji pridelave hrane in ekonomike kmetovanja. Praktični primeri razvoja kmetijstva na zavarovanih območjih in območjih Natura 2000.
- Prilagoditve tehnologije prireje, ki upoštevajo naravovarstvene ukrepe: vključevanje varstva narave v upravljanje živinorejskih kmetij v praksi. Ekonomski učinki naravovarstvenih ukrepov na kmetijah s praktičnimi primeri.
- Ohranjanje narave na travinju: traviščni habitatni tipi in izbrane travniške živalske vrste (npr. travniške vrste metuljev in ptic) v Sloveniji. Ukrepi za ekstenzivno rabo in obnovo travnikov in pašnikov. Praktični primeri usklajevanja ukrepov s potrebami pridelave krme in pašo.
- Konflikt med človekom in velikimi zvermi, njihov vpliv na rejne živali in uporaba ukrepov za uspešno sobivanje v praksi.
- Tipi krajinskih prvin (rastlinske, grajene in vodne) v Sloveniji. Vplivi na kmetijsko pridelavo in ukrepi za ohranjanje na kmetijah.
- Praktični ukrepi za varstvo opraševalcev in talnih gnezdilk na njivah in njihov pomen za kmetijsko pridelavo.
- Ukrepi za varstvo izbranih prostoživečih živalskih vrst v hlevih in okolici kmetije (npr. ptice, netopirji, dvoživke, plazilci).
- Značilnosti Skupne kmetijske politike in tipi podpor. Cilji in ukrepi slovenske kmetijske politike na področju varstva narave.