Na Univerzi v Ljubljani zlate plakete podeljujemo posameznikom in skupinam za izjemne zasluge pri razvijanju znanstvenega, pedagoškega ali umetniškega ustvarjanja ter za krepitev ugleda Univerze v Ljubljani.
Prof. Luka Juhart
Predlagateljica: Akademija za glasbo Univerze v Ljubljani
Prof. Luka Juhart ima izredne zasluge pri širitvi pedagoškega in umetniškega programa na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani in njenega mednarodnega ugleda. S svojim navdušenjem, spretnostjo, strastjo, visokimi standardi in sproščenim pristopom navdušuje tako študentke in študente kot zaposlene. Posebej velja poudariti Dneve sodobne glasbe v okviru Studia za sodobno glasbo, pri katerih se je kot vodja in glavni organizator dogodkov izkazal kot izjemen mentor številčni ekipi.
Prof. Miha Rogina
Predlagateljica: Akademija za glasbo Univerze v Ljubljani
Prof. Miha Rogina slovi po inovativnih interpretacijah glasbenih del. Na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani poučuje saksofon in vodi pihalni orkester. Opravlja tudi funkcijo prodekana za študijske zadeve, v sklopu katere je s predanostjo in požrtvovalnostjo začel postopek prenove študijskih programov, da bodo primerljivi s tistimi na najuspešnejših tujih glasbenih univerzah in akademijah. Vzgojil je že veliko odličnih študentk in študentov, ki so se uveljavili doma in v tujini.
Viš. znan. sod. dr. Anna Magdalena Dragoš
Predlagateljica: Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani
Viš. znan. sod. dr. Anna Magdalena Dragoš je v svetovnem vrhu na področju raziskav bakteriofagov in bakterijskih interakcij v biofilmu. Je prva dobitnica prestižnega projekta Evropskega raziskovalnega sveta na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani in ima izjemne zasluge pri pridobivanju vrhunske opreme, oblikovanju prodorne mednarodne raziskovalne skupine in vzpostavitvi sodelovanj doma in v tujini, kar veča ugled fakultete in univerze.
Prof. dr. Tanja Kunej
Predlagateljica: Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani
Delo in rezultati prof. dr. Tanje Kunej močno izstopajo na znanstvenem in pedagoškem področju. Njen znanstveni prispevek k področju genetike in genomike, njena mednarodna prepoznavnost in odmevnost njenih del so bistveno prispevali k razvoju teh področij. Odlikujeta jo kreativno, inovativno in predvsem povezovalno naravnano delo ter predanost pedagoškemu delu s študentkami in študenti.
Prof. dr. Jurij Jaklič
Predlagateljica: Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani
Prof. dr. Jurij Jaklič je predstojnik Katedre za poslovno informatiko in logistiko ter redni profesor poslovne informatike na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. Njegovo raziskovalno in strokovno delo je predvsem na področju poslovnega obveščanja in analitike ter menedžmenta poslovnih procesov. Med študentkami in študenti velja za odličnega in zelo priljubljenega profesorja. Še posebej sta priljubljena njegova predmeta na magistrskem programu Poslovna informatika Poslovno obveščanje in analitika ter Podatkovno rudarjenje.
Izr. prof. dr. Andrej Kohont
Predlagateljica: Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani
Z raznolikimi načini domačega in mednarodnega pedagoško-raziskovalnega in strokovnega sodelovanja, prenosa, razvoja in izmenjave znanja ter udejstvovanja v okvirih Univerze v Ljubljani in navzven prispeva h gradnji mostu med akademskim, visokošolskim prostorom in okoljem, v katerem deluje. Obenem pa s temi dejavnostmi in osredotočanjem na človeka, sodelavca oz. na področje menedžmenta človeških virov v razvoju organizacij krepi ugled Univerze v Ljubljani in prepoznavanje zaposlitvenega potenciala njenih diplomantov.
Prof. dr. Matjaž Vidmar
Predlagateljica: Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani
Prof. dr. Matjaž Vidmar je s svojim izjemnim talentom za poučevanje postavil trdne temelje vsebinam s področja sevanja in optike. Skozi celotno kariero neguje praktično delo in popolno odprtost učnih gradiv. Za laboratorijske vaje je razvil številne učne pripomočke, njihove razlage pa nadgradil s prosto dostopnimi videovsebinami v angleščini, namenjenimi mednarodni promociji študija na Univerzi v Ljubljani.
Prof. dr. Irena Mlinarič-Raščan
Predlagateljica: Fakulteta za farmacijo Univerze v Ljubljani
Prof. dr. Irena Mlinarič - Raščan s Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani je mednarodno spoštovana in uveljavljena strokovnjakinja, njeno znanstveno delo je povzeto v več kot 2000 citatih. S svojim delom in vizijo je prispevala h kakovosti pedagoškega dela, k povezovanju akademskih raziskovalcev in industrijskih partnerjev. Je profesorica, mentorica, nacionalna direktorica v evropskem konzorciju raziskovalnih infrastruktur EATRIS in predsednica nacionalne komisije za UNESCO.
Prof. dr. Irena Drevenšek Olenik
Predlagateljica: Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani
Prof. dr. Irena Drevenšek Olenik z Oddelka za fiziko Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani je dosegla izjemne uspehe na področjih pedagoškega, znanstvenoraziskovalnega, organizacijskega in popularizacijskega dela v eksperimentalni fiziki mehke snovi. Njene raziskave so povezane s tekočimi kristali, polimeri in DNK-jem. Vodi programsko skupino Svetloba in snov. Študentke in študenti jo priznavajo kot odlično učiteljico, predavateljico in mentorico.
Prof. dr. Petar Pavešić
Predlagateljica: Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani
Prof. dr. Petar Pavešić je izjemen strokovnjak na področju algebraične topologije in topološke robotike. S svojim mednarodnim sodelovanjem je pomembno prispeval h krepitvi ugleda Univerze v Ljubljani. V svoji bogati akademski karieri je opravljal vrsto zahtevnih vodstvenih in organizacijskih nalog na Univerzi v Ljubljani. Je tudi izredno priljubljen in odličen univerzitetni učitelj.
Prof. dr. Matija Marolt
Predlagateljica: Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani
Prof. dr. Matija Marolt je izjemen pedagog in priznan raziskovalec na področju računalniške grafike, vizualizacije in pridobivanja informacij iz glasbe. Je predstojnik Laboratorija za računalniško grafiko in multimedije, kjer s sodelavci poleg znanstvenih raziskav in sodelovanj z industrijo vodi vrsto projektov za zagotavljanje prosto dostopnih storitev iz odprtih podatkov.
Prof. dr. Mihael Budja
Predlagateljica: Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani
Prof. dr. Mihael Budja je na Filozofski fakulteti 40 let poučeval arheologijo neolitika in eneolitika. V mednarodnem merilu se je uveljavil z interdisciplinarnimi raziskavami in refleksijo konceptov, kot je neolitizacija. Objavil je 57 znanstvenih člankov. Zasnoval je serijo uglednih Neolitskih seminarjev in revijo Documenta praehistorica, ki je danes ena vodilnih za področje neolitskih študij.
Prof. dr. Danijel Petrovič
Predlagateljica: Medicinska fakulteta Univerze v Ljubljani
Po diplomi na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani leta 1988 se je tam tudi zaposlil in leta 2011 postal redni profesor. Od leta 2006 je član komisije za doktorski študij na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani, od leta 2007 pa član komisije za doktorski študij na Univerzi v Ljubljani. Ves čas je raziskovalno aktiven. Objavil je 153 SCI člankov s faktorjem moči. Je član uredniškega odbora v treh mednarodnih revijah in mentor pri 15 zaključenih doktoratih, trenutno mentorira pet doktorandov.
Prof. dr. Alenka Pavko Čuden
Predlagateljica: Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani
Prof. dr. Alenka Pavko Čuden je mednarodno priznana raziskovalka z bogato bibliografijo s področja mehanske tekstilne tehnologije, s poudarkom na funkcionalizaciji pletiv. Pedagoško delo opravlja z izredno predanostjo in čutnostjo na matični Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani in na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani. Aktivna je na strokovnem področju, kjer sodeluje s številnimi institucijami in skrbi za popularizacijo tekstilne stroke.
Izr. prof. dr. Rok Fink
Predlagateljica: Zdravstvena fakulteta Univerze v Ljubljani
Izr. prof. dr. Rok Fink s svojim delom pomembno prispeva k ugledu in prepoznavnosti Zdravstvene fakultete in Univerze v Ljubljani doma in v tujini. Svoje raziskovalne uspehe izkazuje s številnimi znanstvenimi objavami in strokovnim delom. Dr. Finka odlikuje nesebična pomoč študentkam in študentom ter sodelavkam in sodelavcem. Kot predstojnik oddelka spodbuja razvoj študijskega programa in kadra.