Kot raziskovalno intenzivna institucija UL pomembno prispeva k razvijanju novih znanj, ki podpirajo prizadevanja za trajnostno preobrazbo družbe, in k promociji ter utrjevanju pomena znanstvene ter umetniške ustvarjalnosti za doseganje slednje. Vključena je v številne nacionalne in mednarodne projekte, ki s svojimi rezultati podpirajo cilje trajnostnega razvoja (CTR).
Novice o (raziskovalnih) projektih, dosežkih in dogodkih po CTR
-
1
Odprava revščine
-
2
Odprava lakote
-
3
Zdravje in dobro počutje
-
4
Kakovostno izobraževanje
-
5
Enakost spolov
-
6
Čista voda in sanitarna ureditev
-
7
Cenovno dostopna in čista energija
-
8
Dostojno delo in gospodarska rast
-
9
Industrija, inovacije in infrastruktura
-
10
Zmanjšanje neenakosti
-
11
Trajnostna mesta in skupnosti
-
12
Odgovorna poraba in proizvodnja
-
13
Podnebni ukrepi
-
14
Življenje v vodi
-
15
Življenje na kopnem
-
16
Mir, pravičnost in močne institucije
-
17
Partnerstva za doseganje ciljev
Pregled znanstvenih objav UL po CTR (2018-2022)
Analiza znanstvenih objav za obdobje 2018–2022, pri katerih so sodelovali raziskovalci in raziskovalke UL, kaže, da največ objav obravnava tematike, povezane s 3. CTR (zdravje in dobro počutje). Prvo peterico najpogosteje nagovorjenih CTR v analiziranih znanstvenih objavah dopolnjujejo tiste, ki se posvečajo posameznim izzivom v okviru 7. (cenovno dostopna in čista energija), 9. (industrija, inovacije in infrastruktura), 11. (trajnostna mesta in skupnosti) in 4. CTR (kakovostno izobraževanje).
Glede na kazalnik citiranosti objav, ki naslavljajo posamezen CTR, se UL prav tako najbolje uvršča v kategoriji objav, povezanih s 3. CTR. Med bolje citiranimi skupinami objav pa najdemo še tiste, ki naslavljajo 7., 9., 15. (življenje na kopnem) in 12. CTR (odgovorna poraba in proizvodnja).
Zanimivi so tudi rezultati primerjave deležev objav, povezanih z določenim CTR, in sicer na ravni posamezne univerze in globalnim povprečjem. Ti pokažejo, da v kategoriji objav, ki naslavljajo 15., 4. in 12. CTR, Univerza v Ljubljani po številu objav v pozitivnem smislu celo odstopa od svetovnega povprečja, ki ga beleži bibliografska baza podatkov Scopus.
* Analiza objav po CTR je nastala s pomočjo naprednega bibliometričnega orodja SciVal, ki je povezan z bazo Scopus in omogoča mapiranje znanstvenih objav (npr. članki v znanstvenih revijah, recenzije, prispevki na konferencah, poglavja v zbornikih) po 16 od 17 CTR (Elsevier, 2023).
-
Odstotek znanstvenih objav UL, ki pokrivajo vsaj enega od CTR
37,9 %
-
Število objav, povezanih s 3. CTR, ki ga obravnava največ objav UL
3.365