Bližajo se dnevi spominov: na čas prvih slovenskih tiskanih knjig, mnogim čas spomina na preminule, mlajšim priložnost za slavljenje predkrščanskih keltskih obredov, večini pa čas t. i. krompirjevih počitnic – čas počitka, opazovanja čudovitih jesenskih barvnih odtenkov, uživanja v kostanjih in moštu ali v pohajkovanjih …
V novembru nas čaka veliko umetniških ter umetniško raziskovalnih interdisciplinarnih dogodkov, zato prebrskajte napovednik in obiščite tiste, ki so pritegnili vašo pozornost.
– Prof. mag. Matjaž Drevenšek, prorektor za umetnost
V središču
Študentje UL AGRFT in UL ALUO na 27. Festivalu slovenskega filma
Sinoči, v nedeljo, 27. oktobra, se je v Portorožu s podelitvijo nagrad vesna zaključil 27. Festival slovenskega filma. Tudi letos je za televizijske prenose festivalskih dogodkov skrbela Akademska televizija (AKTV), ki jo sestavljajo študentje in mentorji Akademije za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani (UL AGRFT).
Ekipa AKTV je tako vsak dan prenašala pogovore z ustvarjalci, izbrane termine strokovnega programa ter otvoritveno in zaključno slovesnost. Vse vsebine s 27. Festivala slovenskega filma si lahko ogledate na AKTV povezavi.
Dejavno je tudi letos sodelovala Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO). Študentke UL ALUO s smeri Video, animacija in novi mediji ter Ilustracija so se s svojimi deli predstavile v tekmovalnem študijskem programu FSF (Razcepljene konice – kratki dokumentarni film, Hannah Koselj Marušič; Nov svet, nova sled – animacija, Žoel Kastelic, Edenski vrt – animacija, Mirjam Bešter; Gumb – animacija, Maja Hočevar) in v študijskem preglednem programu FSF (Težko jo bo ujeti – animacija, Anita Grgurević; Dama, ki čaka – animacija, Antea Benzon). Mentorji vseh projektov so izr. prof. mag. Robert Černelč, prof. Sašo Sedlaček in doc. mag. Andrej Kamnik.
V sklopu letošnjega festivala je bila UL ALUO tudi gostitelj enega izmed uradnih dogodkov strokovnega programa – študentskega druženja treh umetniških akademij (UL AGRFT, UL ALUO ter Akademije umetnosti Univerze v Novi Gorici). Dogodek, ki je potekal 24. oktobra, so pripravili študentje smeri Video, animacija in novi mediji UL ALUO.
Odmev
Baušpil, razstava Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil UL NTF v Mali galeriji Banke Slovenije
Razstava Baušpil temelji na magistrskem delu Tasje Videmšek, navdihnjenem z zgodovinsko, tekstilno in arhitekturno dediščino Bauhausa. Videmšek se naslanja na dediščino zelo uspešne tkalske delavnice znotraj te vplivne šole, iz katere izhajajo pomembna imena na področju tekstilnega oblikovanja 20. stoletja – Gunto Stölzl, Anni Albers, Margarete Köhler in Marli Ehrman, ter na Triadni balet Oskarja Schlemmerja, ki je temeljil na osnovnih barvah in abstraktnih oblikah telesa, izhajajočih iz otroških lesenih lutk. Avtorica se je v delu posvetila ne le sodobni digitalni kolekciji t. i. vzorcev »all-over« za tekstilije, temveč tudi izdelkom za opremo otroške sobe, s tem pa osvetlila pomembnost eksperimentalnosti in proste nestrukturirane igre, ki ju je gibanje Bauhaus poudarjalo v času, ko je delovalo v Weimarju (1919–1925).
Razstava na ogled ne postavlja le tekstilnih izdelkov, temveč odpira pomembno temo povezovanja in izgradnje skupnega prostora, saj se v njej povezujeta tekstilna in arhitekturna misel oblikovalke Tasje Videmšek in arhitektke Urške Sadar. Kot sodoben hommage à African Chair, ki v kontekstu Bauhausa velja za primer povezovanja študijskega procesa lesarske in tkalske delavnice, pa tudi dveh velikih imen, arhitekta Marcela Breuerja in tekstilne oblikovalke Gunte Stölzl, se na razstavi odpira pogled na modularne, gibljive lesene konstrukcije, spojene z unikatnimi 3D-tiskanimi elementi, povezanimi z mehkimi tekstilnimi opni intenzivnih vzorcev.
Preprosta geometrična konstrukcija ustvarja abstraktno in hkrati funkcionalno okolje, v katerem se razvija živahen dialog med tekstilom in modularno zgrajenim arhitekturnim prostorom. Strukture so pri tem več kot le okvirji – so dinamični elementi, ki oblikujejo dom različnih igrivih likov. Postavitev odseva Bauhausovo naklonjenost osnovnim barvam in geometrijskim oblikam ter predstavlja sodobno interpretacijo združevanja funkcionalnosti, estetike in inovacije, ključnih značilnosti gibanja Bauhaus. Kontrasti, ki se oblikujejo v materialih, oblikah in asimetriji polno-praznega prostora, vabijo tako mlajše kot starejše k aktivnemu raziskovanju okolja razstave ter odkrivanju odnosov med funkcijo, domišljijo in igro.
V tekstilno razmeroma slabo artikuliranem slovenskem prostoru razstava Baušpil omogoča, da se kreativna in mednarodno nagrajena študentka predstavi domačemu občinstvu, odpira pa tudi prostor novim ustvarjalnim povezavam v tekstilnem oblikovanju in arhitekturi.
Dobrodošli v veliko, mehko, zabavno in pisano eksperimentalno igralnico!
Avtorici razstave: Tasja Videmšek in Urška Sadar Mentorica: izr. prof. Katja Burger Kovič Kuratorka MGBS: Hana Čeferin Produkcija: Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani
Mala galerija BS je odprta od torka do sobote od 11. do 19. uro, razstava pa je na ogled do 9. novembra 2024.
Galerija UL: na ogled fotografska razstava Klare Merše, diplomantke UL ZF
Zgodbe starejših žensk: delo z(a) dušo
O nastanku fotografij
Razstavljene fotografije so nastale v procesu pisanja diplomskega dela na Oddelku za delovno terapijo na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani (UL ZF) pod mentorstvom doc. dr. Urše Bratun. Avtorica je raziskovala dejavnosti oziroma okupacije, v katere se vključujejo starejše ženske, ki živijo same. Izraz okupacija, ki se uporablja v delovni terapiji, se nanaša na dejavnosti, ki jih ljudje izvajajo, da bi v življenje vnesli pomen in smisel, in jih počnejo, ker to potrebujejo, želijo ali pa se od njih to pričakuje. Povabilu k sodelovanju v raziskavi so se odzvale štiri gospe, starejše od 65 let. Z njimi je avtorica opravila intervjuje ter jih fotografirala pri opravljanju različnih okupacij.
Avtorica je o razstavi povedala: "Posebnost diplomskega dela je v tem, da sem v raziskovalnem procesu uporabila vizualne raziskovalne metode, in sicer metodo fotoelicitacije. Slike naj bi vzbudile globlje elemente človeške zavesti kot besede in tako izvabile ne le več informacij, temveč tudi drugačne. Z vključitvijo fotografij v intervjuje sem želela razširiti in poglobiti vrsto informacij, ki sem jih pridobila v pogovoru z udeleženkami. Glavna nit diplomskega dela, ki se je izrisala med analizo intervjujev, pripoveduje o tem, da udeleženke še vedno, kljub temu da ne hodijo več v službo, doživljajo nekatere svoje okupacije bolj kot delo in druge bolj zase – za dušo."
Fotografska razstava ob spremstvu navedkov, ki so vzeti iz intervjujev z udeleženkami, nudi dragocen vpogled v vsakodnevne dejavnosti, doživljanje in razmišljanje štirih starejših žensk, premaguje nekatere stereotipe o starejših osebah, predvsem pa nosi pozitivno sporočilo o dejavnem, izpolnjujočem in osmišljenem preživljanju poznejšega življenjskega obdobja. Za poimenovanje udeleženk so uporabljeni psevdonimi.
Razstava je na ogled do 14. novembra 2024.
V času razstav je Galerija UL odprta ob torkih, sredah in četrtkih od 16. do 20. ure. Vhod v Galerijo UL je z Vegove ulice 1 (protokolarni vhod v stavbo UL).
"Dejmo se videt"
Kolekcija Dejmo se videt izbranih študentov Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani (UL NTF) je bila izdelana pod okriljem projekta Ne bluzi, z glavo kruzi, ki ga vodita Zavod Vozim in Zavarovalnica Triglav, s pomočjo podjetja za oglaševanje in kreativo Yootree.
Mladi so eni najpogostejših uporabnikov mikromobilnosti v Sloveniji. Žal so pogosto tudi udeleženci prometnih nesreč. Raziskava, ki jo je med uporabniki e-skirojev in e-koles izvedla Zavarovalnica Triglav, kaže, da se med vožnjo z e-skirojem le dobra polovica počuti varne, tretjina lastnikov e-skiroja pa je že doživela nezgodo. Le vsak četrti uporabnik pri vožnji z e-skirojem vedno uporablja čelado, čeprav je skoraj za dve tretjini takih, ki menijo, da bi čelada morala biti obvezna vedno in za vse.
Zaradi neuporabe varnostnih čelad, odsevnih oblačil in dodatkov, ki si jih mladi med vožnjo z e-skiroji večinoma ne nadenejo, so se v družbeno odgovorni iniciativi »Ne bluzi, z glavo kruzi« Zavoda Vozim, Zavarovalnice Triglav in agencije Yootree Creative odločili mlade nagovoriti skozi inovativno kolekcijo sodobnih oblačil in modnih dodatkov. K sodelovanju so povabili mentorje in študente modnega oblikovanja Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil na UL NTF.
Študentje Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil UL NTF so na modni reviji v sklopu Ljubljanskega tedna mode (LJFW) 9. oktobra 2024 v Centru Rog predstavili kolekcijo s temo o tem, kako varovalna oblačila in dodatke narediti sodobne, všečne, univerzalne, funkcionalne in atraktivne za mlade in tudi širše. K izzivu pristopajo sveže in neobremenjeno, navdih izhaja iz zelo različnih vsebinskih izhodišč: večernih druženj, urbanega streetweara, poslovne mode, tradicije, odseva luči na cesti in v prometu …
V kreacije so vključeni najsodobnejši reflektivni in odsevni materiali, združeni s klasičnimi oblačilnimi materiali. V kombinaciji s funkcionalnimi materiali je prisotne veliko pouporabe, upcikliranja, recikliranja, izvedbe velikokrat kombinirajo ročne tehnike in sodobna orodja. Oblačila dopolnjujejo zanimivi in funkcionalni modni dodatki, ki združujejo varovalno in estetsko funkcijo.
Kolekcija ozavešča, vabi in nagovarja k razmisleku o varnosti v prometu.
Kampanjo Dejmo se videt je možno videti na vseh manjših mestnih plakatih v Ljubljani in drugod po Sloveniji.
Avtorji kolekcije: Anže Orešnik, Luka Bončina, Julija Čerček, Tandej Šandor, Pia Šilec, Alex Devetak (študentje UL NTF OTGO)
Mentorji: prof. Nataša Peršuh, assist. Sara Valenci, assist. Nastja Grmek
Fotograije: Foto: Marijo Zupanov Ličenje in pričeske: Leposlava studio Modeli: Anže Orešnik, Primož Pungartnik, Kiarta Pajič, Zarja Ivačič
– Asist. Sara Valenci, UL NTF
Otvoritev razstave idejnih rešitev za Teden otroka® 2024: Otrok – nepopisan list
7. oktobra 2024 smo skupaj z Zvezo prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) v Galeriji Europlakat v Prvem preddverju Cankarjevega doma odprli razstavo idejnih rešitev, plakatov za Teden otroka® 2024, nastalih v sklopu internega natečaja, ki smo ga na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) v študijskem letu 2023/24 izvedli na pobudo ZPMS.
Svoje domiselne plakate, ki so nastali pod mentorstvom doc. Damijana Stepančiča in doc. mag. Marije Nabernik, je predstavilo vseh enajst na natečaju sodelujočih študentk in študentov 3. letnika smeri Ilustracija na Oddelku za oblikovanje vizualnih komunikacij UL ALUO: Gaja Aksinja Abramović, Rea Bartulović, Matevž Bervar, Zala Neža Doupona, Zala Hriberšek, Sara Jagodic, Eva Ježovnik, Jon Kušar, Nikolina Popov, Urša Volovšek in Amadeja Gvendolina Završnik.
Na ZPMS so bili z natečajem zelo zadovoljni, saj so rešitve študentov po njihovem mnenju letošnjemu Tednu otroka® dodale prav poseben pečat. Še posebej jih je s svojo idejno rešitvijo navdušil zmagovalec natečaja Matevž Bervar. Njegovo delo smo si že v sklopu promocije Tedna otroka® lahko ogledovali na številnih komunikacijskih kanalih in plakatnih mestih po vsej Sloveniji.
Dogodek sta s pozdravnimi nagovori otvorila Darja Groznik, predsednica ZPMS, in prof. Alen Ožbolt, dekan UL ALUO.
– Sara Bešlin Vatovec, UL ALUO
Izbrane kolekcije študentov UL NTF predstavljene na Ljubljanskem tednu mode
Od 7. do 11. oktobra 2024 je v Centru Rog potekala 15. izdaja Ljubljanskega tedna mode – Ljubljana Fashion Week (LJFW), v sklopu katerega so bile na modni reviji 9. oktobra predstavljene tudi izbrane kolekcije dodiplomskih in magistrskih študentov oblikovanja tekstilij in oblačil na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani (UL NTF).
Revijo je otvoril tandem Anže Orešnik in Pia Wallner s kolekcijo Slovenski kavboj, sledile so kolekcije Gašparja Mariniča (Attention), Mateja Fijačka (Hyper reality tea party), Pie Šilec (Illusion), Zale Gorenc (Povezovanja), Tima Pongraca (Balkan PUNK) ter skupna kolekcija Jake Podgorška in Sare Šmid, poimenovana Mojca.
Pia Wallner in Anže Orešnik sta prejela nagrado LJFW WOW za najboljšo študentsko kolekcijo, ki pripoveduje zgodbo o slovenskih mladostnikih iz kmečkega okolja, ki se navdušujejo nad kavboji in spomini svojih prednikov. Tandem skozi deset silhuet ponuja vizijo sodobnega posameznika, ki preobrača perspektivo s slavljenjem podeželja. Kolekcija prepleta nostalgijo z modernim, feminilno z moškostjo, odraslo z naivnim in periferno z urbanim.
Dela so nastala pod mentorstvom prof. Almire Sadar, prof. Elene Fajt, prof. Nataše Peršuh, doc. Petja Zorec, asist. Alenke More, asist. Nataše Hrupić, asist. Nastje Sagadin Grmek, asist. Sare Valenci, prof. Marije Jenko, izr. prof. Katje Burger Kovič, doc. Arijane Gadžijev ter prof. dr. Tanje Nuše Kočevar.
– Doc. Petja Zorec, UL NTF
Slovenske nagrade za oblikovanje
10. oktobra 2024 so v okviru tridnevnega festivala oblikovanja BIG Design v ljubljanski Mestni hiši podelili letošnje nagrade za slovensko oblikovanje za dosežke na področju produktnega oblikovanja, mode in interjerja. Dve nagradi v kategoriji Perspektivni, ki je namenjena obetavnim mladim industrijskim oblikovalcem, modnim oblikovalcem in prihodnjim arhitektom, sta šli v roke študentk in študentov Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO).
Nagrado Perspektivni 2024 – industrijsko oblikovanje je prejel oblikovalski projekt Vuvu, ki je nastal kot odgovor na odprt poziv Centra za kreativnost Povezovanje sodobnega oblikovanja, rokodelstva in obrti. Industrijska oblikovalca Črt Štrubelj in Luka Bernik sta ga zasnovala med zadnjim letnikom dodiplomskega študija industrijskega oblikovanja na UL ALUO. Gre za izdelek, namenjen spodbujanju racionalne rabe vode pri skrbi za domače rastline, ki krepi vez med skrbnikom in njegovimi rastlinami; nastal je kot odgovor na izumirajočo lončarsko obrt v Sloveniji in na znanje, ki se s tem izgublja. Več.
Nagrado Perspektivni 2024 – interjer so prejeli udeleženci mednarodne poletne šole Novi evropski Bauhaus in nove tehnologije (18. 8.–23. 8. 2024), ki sta jo organizirali UL ALUO, smer Industrijsko oblikovanje, in smer Studij dizajna na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Zagrebu (Sveučilište u Zagrebu): Gal Grobovšek, Iza Oblak, Rudolf Zver, Dora Čičin-Šain, Anže Ceglar, Edo Rapaić, Ana Maria Milić, Bruno Žgajner Šarm, Nikola Toplek, Nikolaj Srdić Kranjc in Marija Stančić. Poletna šola se je odvijala v istrskem mestecu Motovun. Mešane skupine študentov in mentorjev industrijskega oblikovanja ter arhitekture so pretežno sestavljali magistrski študenti z obeh univerz. Uporaba umetne inteligence je bila obvezno programsko izhodišče, prav tako tudi obravnava lokacije, ki je definirala prostor interjerja z vsem stavbnim tkivom znotraj motovunskega mestnega obzidja. Več.
Čestitamo vsem prejemnicam in prejemnikom!
– Sara Bešlin Vatovec, UL ALUO
Nadarjeni alumni industrijskega oblikovanja UL ALUO prepoznani na festivalu Designblok
Od 2. do 6. oktobra 2024 je bilo v Muzeju dekorativnih umetnosti v Pragi v sklopu pomembnega mednarodnega oblikovalskega festivala Designblok razstavljeno odlično magistrsko delo treh svežih alumnov študijskega programa Industrijsko oblikovanje na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) Žana Girandona, Pie Groleger in Luka Pleskoviča.
Delo z naslovom Načrtovanje predlogov in rešitev za dvig ozaveščenosti in odpravo problema onesnaženosti vode pri lokalnih skupnostih z lastnim vodnim zajemom je bilo namreč nagrajeno na letošnjem festivalskem natečaju Diploma Selection, ki poudarja dela najbolj nadarjenih evropskih diplomantov s področja oblikovanja izdelkov in mode.
Magistrska naloga naših treh alumnov, ki so svoj kolektiv poimenovali Pjorkkala, temelji na regenerativnem oblikovanju, filtriranju vode po načelu mehanske filtracije skozi porasto matrico keramičnega materiala. Kulminiralo je v izdelku Dodola, ki je UL ALUO med drugim zastopal tudi na letošnjem na Milanskem tednu oblikovanja, v sklopu paviljona z naslovom Odmevi jutrišnjega dne / Echoes of Tomorrow.
Čestitke za še en zaslužen uspeh!
– Sara Bešlin Vatovec, UL ALUO
Otvoritev razstave UL ALUO + UL BF v Knjigarni UL FF: NARAVA – VRT – KRAJINA
9. oktobra 2024 smo odprli razstavo Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) ter Biotehniške fakultete (UL BF) v Knjigarni Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani UL FF): NARAVA – VRT – KRAJINA.
Dogodek je moderirala lekt. dr. Mateja Gaber (UL FF), ki je k besedi najprej povabila izr. prof. mag. Zoro Stančič (UL ALUO) in prof. dr. Ano Kučan (UL BF), mentorici in kuratorki razstave. Razstavo je nato odprl prof. mag. Matjaž Drevenšek, prorektor UL za umetnost, ki se mu je pridružila tudi dekanja gostiteljice UL FF prof. dr. Mojca Schlamberger Brezar.
Skupni projekt (izdelava knjige umetnika) študentk in študentov UL ALUO (Oddelka za slikarstvo in Oddelka za oblikovanje vizualnih komunikacij pri predmetih Grafika IV in Grafika IP) ter študentk UL BF je bil vsebinsko zastavljen v smislu razpiranja različnih vprašanj, s katerimi se sooča sodobna družba, posebno tistih najbolj žgočih, ki zadevajo spreminjanje okolja. Na podlagi predavanj in pogovorov so študentke in študenti v dialogu raziskali in na različne vizualne načine izrazili svoj in naš odnos do narave.
Razstavo si lahko ogledate še do 8. decembra 2024 v času, ko je knjigarna odprta.
Projekt je podprl Sklad UL za umetniško področje.
– Sara Bešlin Vatovec, UL ALUO
Teoretska prepletanja med likovno ustvarjalnostjo in razpravami o trajnosti
Uvodoma sta udeležence pozdravila dr. Barbara Jaki, direktorica Narodne galerije, in prof. Alen Ožbolt, dekan UL ALUO. Sledili so prispevki letošnjih predavateljic in predavateljev: Uršula Berlot Pompe, Rock Finale, Petja Grafenauer, Nataša Ivanović, Marija Jenko, Ana Kocjančič, Miloš Kosec, Kaja Kraner, Barbara Predan, Blaž Šeme, Nadja Zgonik.
Kako skozi umetnost prepoznavamo trajnostne koncepte in vprašanja? V kolikem obsegu in kako se likovno ustvarjanje ter z njim povezane prakse, kot so likovno poučevanje in opismenjevanje, razstavljanje in konserviranje, restavriranje umetnin, usmerjajo k bolj trajnostnemu delovanju? Kateri umetniki uporabljajo trajnostne pristope, sporočanja – in kako? Prispevki sodelujočih raziskovalk/-cev, znanstvenic/-kov in umetnic/-kov so osvetlili trajnostno tematiko v likovni ustvarjalnosti s precej raznolikih vidikov. Povzetke prispevkov lahko preberete v e-publikaciji konference.
Šesta znanstvena konferenca Katedre za teoretične vede UL ALUO bo predvidoma potekala v septembru 2025.
Organizacija: UL ALUO v sodelovanju z Inštitutom UL za trajnostno varstvo dediščine
Znanstveno konferenco v okviru raziskovalnega projekta Dediščina za vključujočo trajnostno preobrazbo – HEI-TRANSFORM (J7-4641) je delno sofinancirala Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS), v okviru pilotnega projekta Razvoj kompetenc (prihodnjih) vzgojiteljev za spodbujanje zelenega prehoda, trajnostnega razvoja in okoljske pismenosti v zgodnjem otroštvu (ULTRA 5.01-1554) pa sta jo delno financirala Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Evropska unija (NextGenerationEU).
– Sara Bešlin Vatovec, UL ALUO
Koncert znamenitega portugalskega godalnega kvarteta Matosinhos na UL AG
Akademija za glasbo Univerze v Ljubljani (UL AG) je v plodnem sodelovanju s Festivalom Spectrum, Imago Sloveniae in ESTA Slovenija ter ob podpori Ministrstva za kulturo in Mestne občine Ljubljana gostila 8. in 9. oktobra 2024 znameniti portugalski godalni kvartet Matosinhos, ki se je prvi dan predstavil z nepozabnim in vrhunskim večernim koncertom v Betettovi dvorani.
Kvartet Matosinhos je prejemnik prestižne nagrade ECHO Rising Stars za leto 2014. V Ljubljani so koncertirali v sklopu Festivala Spectrum in festivala Imago Sloveniae z deli Šostakoviča, Mendelssohna in deli dveh portugalskih skladateljev (Telmo Marques (1963) – Ilhas Afortunadas in Eurico Carrapatoso (1962) – Llaços, contradanças e descantes). Navdušeno poslušalstvo je nagradilo umetnike z dolgim aplavzom.
Pomembno pa je omeniti, da so imeli člani kvarteta oba dneva gostovanja za aktivne študentske komorne ansamble UL AG seminar ter okroglo mizo oz. predavanje, na katerem so člani zasedbe razkrili vse potankosti svojih priprav za koncerte – tako v tehničnem smislu priprav, predvsem pa v ustvarjalnem smislu.
Vrhunski dogodek potrjuje še kako pomembno sodelovanje UL AG z več drugimi glasbenimi organizacijami.
– Prof. Volodja Balžalorsky, UL AG
Nadaljevanje strokovnega izpopolnjevanja o čiščenju umetnin
V letu 2023 je Oddelek za restavratorstvo Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) začel program krajših strokovnih izpopolnjevanj za konservatorje restavratorje na področju čiščenja umetnin. Nadgradnja znanja na področju čiščenja umetnin je nujna, saj se področje razvija hitro, tako z vidika uporabe varnih in zelenih materialov kot tudi metodologije pristopa. To dokazuje tudi izjemen obisk delavnic, ki beležijo udeležbo konservatorjev restavratorjev iz različnih institucij.
Z delavnicami smo nadaljevali v septembru 2024, ko smo izvedli praktično enodnevno strokovno izpopolnjevanje na področju čiščenja površin na umetninah, občutljivih za vodo. V teoretičnem uvodnem delu so udeleženci spoznali omejitve in pristope čiščenja na površinah, kot so polirana pozlata, akrilne poslikave in vodotopne tehnike, v praktičnem delu pa uporabo čistilnih sistemov v praksi.
Prenos znanja želimo posebej okrepiti med samostojnimi konservatorji restavratorji in samostojnimi kulturnimi delavci na področju konservatorstva restavratorstva, zato smo se ponovno povezali z E-RIHS.SI (nacionalnim vozliščem Evropske raziskovalne infrastrukture za dediščinsko znanost), ki je sofinanciralo tudi letošnjo delavnico.
– Prof. mag. Lucija Močnik Ramovš, UL ALUO
Predstavitev znanstvene monografije izr. prof. Katarine Habe: Kako zablesteti na odru – Dejavniki uspešnega glasbenega nastopanja
Biti dober glasbenik še ne pomeni biti uspešen na odru, kajti veliko je glasbenikov, ki jim uspe za štirimi stenami ali v bolj neformalnih okoliščinah nastopanja odlično igrati ali peti, ko pridejo na oder, pa jim ne uspe pokazati vsega, kar zmorejo. Kaj je torej tisto, kar glasbeniku omogoči, da zablesti na odru?
Avtorica izr. prof. Katarina Habe vas vabi na potovanje, ki je v njej od nekdaj burilo vprašanja in vnemalo iskre v iskanju odgovorov ter praktičnih rešitev, kako ob muziciranju zasijati zase in za druge, pri tem pa jo je navdihoval predvsem cilj, kako mlade glasbenike voditi v smeri k optimizaciji lastnih duševnih zmogljivosti, da bi ob igranju doživljali zanos in segli po glasbeni odličnosti.
Znanstvena monografija Kako zablesteti na odru v nekaterih poglavjih presega znanstvene okvire – priročniška naravnanost je še posebej prisotna v poglavju, v katerem navaja avtorica različne neposredne dejavnike glasbene uspešnosti in izpostavlja strategije, ki glasbenim izvajalcem omogočajo uravnavanje znakov prednastopnega vznemirjenja na telesni, čustveni in miselni ravni.
– UL AG
Mednarodni simpozij in koncert “Glasba mladih po letu 1945 – Jeunesse musicale”
Akademija za glasbo (UL AG) in Oddelek za muzikologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (UL FF) sta 10. in 11. oktobra 2024 družno pripravila mednarodni simpozij Glasba mladih po letu 1945 – Jeunesse musicale, ki ga je gostila UL AG v palači Kazina.
Tematika je privabila raziskovalce različnih ved in strok, glede na družbenopolitično ozadje pa je bila smiselno razširjena na prostor nekdanje Jugoslavije. Referenti so razmišljali in poročali o svojih ugotovitvah o glasbi mladih v Evropi nekoč in danes, o glasbenih praksah generacije »baby boom« in tistih, ki so ji sledile, o glasbenem izobraževanju mladih, medijskih vplivih in odmevih, vprašanjih digitalizacije glasbe ter ne nazadnje o konceptih in zgodovini otroške ter mladinske glasbe v Evropi.
Vodja simpozija je bil prof. dr. Leon Stefanija (UL FF), organizacijo sta prevzeli prodekanja za znanstveno in umetniško raziskovalno dejavnost UL AG prof. dr. Karolina Šantl Zupan in prof. dr. Darja Koter (UL AG).
Prireditev pa ni bila le miselne narave, od uvoda do zaključka je bila pospremljena z živo glasbo slovenskih skladateljev in skladateljic, ki so bili mladi po letu 1945 (od alumnov do študentov UL AG), njihova dela pa so v dvorani Julija Betetta s poglobljeno tehnično dovršenostjo, zrelimi in izvirnimi interpretacijami ter s prefinjenim odnosom do sodobnih glasbenih praks izvedli študentje UL AG.
– UL AG
UL ALUO na mednarodni kiparski šoli Montraker 2024
Od 2. do 9. septembra 2024 je v zapuščenem kamnolomu Montraker v istrskem Vrsarju potekala 34. mednarodna študentska kiparska šola, v okviru katere vsako leto tradicionalno sodelujejo umetniške akademije iz Zagreba, Ljubljane, Splita in z Reke.
Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) je tokrat zastopala dodiplomska študentka kiparstva Lucija Laura Schwarzbartl pod mentorstvom doc. mag. Metoda Frlica.
– Sara Bešlin Vatovec, UL ALUO
Mednarodna poletna šola performativnih metod in improvizacijskih tehnik v likovni umetnosti
Mednarodna poletna šola performativnih metod in improvizacijskih tehnik v likovni umetnosti Drugo vodilo (angl. Second Score) je potekala od 9. do 13. septembra 2024 na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO).
K udeležbi in sodelovanju je pritegnila širok nabor ustvarjalk in ustvarjalcev različnih starosti, narodnosti in strokovnih ozadij. Pod vodstvom mentorjev Andreje Podrzavnik in Tomaža Groma so udeleženci v interdisciplinarnem okolju raziskovali preplet likovnih, uprizoritvenih in glasbenih umetnosti. Glavni poudarek je bil na improvizaciji, s katero so skozi gib, zvok in performans razvijali inovativne načine umetniškega izražanja. Poudarek je bil tudi na tehnikah notacije in dokumentacije ustvarjalnih procesov, za to sta skrbela Urška Savič (strokovna sodelavka UL ALUO) in doc. Peter Rauch (vodja dogodka).
Šola je omogočila bogato izmenjavo znanj in izkušenj – prepletali so se različni ustvarjalni pogledi, to pa je prispevalo k izjemno ustvarjalnemu delovnemu vzdušju. Udeleženci so z druženjem in sodelovanjem ustvarili edinstveno skupnost, znotraj katere so lahko s svojimi svežimi pristopi ustvarili dela, ki presegajo tradicionalne meje področij, iz katerih so izvorno izhajala. Poseben poudarek je bil na vzpostavitvi dialoga med različnimi metodami ustvarjanja, to pa je omogočilo poglobljeno razumevanje njihovega medsebojnega vpliva.
Rezultati, ki so nastali v okviru poletne šole, bodo objavljeni v sklopu Odprtih učnih gradiv UL, s čimer bodo dostopni širši javnosti in služili kot dragoceni vir za nadaljnje raziskave na področju sodobne umetnosti. Mednarodna poletna šola Drugo vodilo (angl. Second Score) je tako pokazala, da izobraževanje v umetnosti ni le način poučevanja in prenosa znanj, temveč predvsem prostor ustvarjanja, razvoja in izmenjave znanj med umetniki in strokovnjaki različnih področij.
11. oktobra 2024 smo otvorili 11. sezono dogodkov UL ALUO uho. Skupaj z ljubljanskim festivalom stripa Tinta 2024 in Kinom Šiška smo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) gostili predavanje slovite kanadsko-srbske striparkeNine Bunjevac.
Zaradi nepredvidenih okoliščin je moralo biti predavanje v zadnjem trenutku izvedeno po spletu, a srečanje z eno najvidnejših ustvarjalk sodobnega avtorskega stripa zato ni bilo nič manj doživeto in navdihujoče. Avtorico je pred predavanjem predstavila Pia Nikolič, članica programske ekipe festivala Tinta, novinarka in stripovska kritičarka. Nato je Nina Bunjevac spregovorila o svoji ustvarjalni poti in značilni črno-beli pointilistični estetiki, ki zaznamuje njen izjemni avtorski opus.
Predavanje po Zoomu sta zavzeto spremljali dve polni predavalnici študentk in študentov z dveh lokacij UL ALUO. Avtorica je odgovorila na številna njihova vprašanja ter s poslušalstvom delila tudi mnoge praktične nasvete za grajenje lastnih ustvarjalnih in kariernih poti na področjih, na katerih deluje.
Nina Bunjevac (1973) je pozornost vzbudila že s stripovskim prvencem Mrzla kot led (Heartless), dokončno pa se je v svetovni stripovski kanon vpisala s pretresljivo avtobiografsko pripovedjo Očetnjava (Otadžbina)in temačno noirovsko mojstrovino Brezimna (Bezimena). Prepoznavna značilnost njenega dela je izredno detajlen in ekspresiven slog z bogato pointilistično šrafuro, vsebinsko pa se avtorica ne boji posegati v avtobiografske, družbeno občutljive in angažirane teme, ki jih pogosto osvetli s feministične perspektive. Njeni stripi žanjejo izjemno kritiško hvalo, osvajajo najpomembnejše nagrade ter so prevedeni v številne jezike, tudi v slovenščino.
Organizacija: UL ALUO in Kino Šiška S podporo: WOMCOM Grafično oblikovanje za UL ALUO uho: Žiga Anderlič
– Sara Bešlin Vatovec, UL ALUO
NTF = NAKIT v Ulični galeriji Ljubjana
Od 1. do 28. oktobra je v UGLJ, Ulični galeriji Ljubljana na Vegovi ulici, potekala razstava digitalne fotografije z naslovom NTF = NAKIT, ki se je zvrstila v okviru cikla razstav z naslovom NTF =. Kot nosilec projekta razstave organizira TAM-TAM Inštitut v sodelovanju z Naravoslovnotehniško fakulteto Univerze v Ljubljani (UL NTF).
Razstavljeni projekt je nastal pri izbirnem predmetu Modni dodatki 1 v okviru sodelovanja med Centrom Rog v Ljubljani in Katedro za oblikovanje tekstilij in oblačil Oddelka za grafiko, tekstilstvo in oblikovanje UL NTF.
Skozi študijski projekt oblikovanja in izdelave nakita so študentje spoznavali možnosti in delovno okolje Laboratorija za nakit v Centru Rog. Raziskovali so različne klasične in inovativne materiale in izvedbene tehnike, aplikativne v procesih sodobnega oblikovanja nakita. Zasnovali so lastne avtorske kolekcije, pri čemer so navdih črpali iz vsakdanjega življenja, osebnih interesnih področij, okoljske problematike, zgodovinskih dejstev in anekdot ter specifik in povezav medkulturnega in oblikovalskega prostora, s posebnim poudarkom na sodobni modi in širini področja.
Inovativne trajnostne rešitve v oblikovanju, izvedbi in apliciranju izdelkov na telo so študentje realizirali preko različnih tehnik in materialov, predvsem brona in medenine, ki jim je kot nov, netekstilni medij predstavljal neizčrpen vir likovne artikulacije. Poleg na novo naučenih ročnih zlatarskih tehnik, kot so piljenje, brušenje, poliranje, lotanje, zatikanje in spajkanje kovine, so študentje v novonastale izdelke trajnostno umeščali ostanke predmetov iz naravnih in drugih materialov in lastnega okolja, velikokrat po principih pouprabe in upcikliranja.
Nastale so raznolike kolekcije nakita, posamezni izdelki združujo tradicionalne ročne zlatarske in tekstilne tehnike in tudi nove tehnologije laserskega izrezovanja ter tridimenzionalnga tiskanja produktov.
Avtorji del na razstavi: Eva Strnad, Larisa Gregor, Zala Gorenc, Matej Fijačko, Tim Pongrac, Julija Potočnik
Sodelujoči študentje: Akir Latić, Brina Cotič, Ema Cestnik, Eva Strnad, Ivona Ivanovska, Julia Arnšek, Julija Potočnik, Julija Muhič, Kora Meštrović, Larisa Gregor, Laura Guštin, Lia Sara Likar, Matej Fijačko, Neža Kavčič, Taja Sejdić, Sara Petrushevska, Tara Urbanč, Tim Pongrac, Tina Mohorčič, Zala Gorenc, Zala Marolt
Avtorji razstave: Marijo Zupanov, asist. Nataša Hrupić, prof. Nataša Peršuh, doc. dr. Jure Ahtik
Mentorji: prof. Nataša Peršuh asist. Nataša Hrupić Peter Dragolič, Center Rog – Lab za nakit
Fotografije: Marijo Zupanov
Oblikovanje kataloga: Žan Kreft
Kurator razstave: doc. dr. Jure Ahtik
Več o razstavi je na voljo tukaj, katalog najdete na tej povezavi.
– Asist. Nataša Hrupić in prof. Nataša Peršuh, UL NTF
Niti & Kode
Na zaključnem dogodku projekta Evropska noč raziskovalcev Humanistika, to si ti!, ki se je odvil v petek, 27. septembra 2024, je Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani (UL NTF) na videorazstavi v ljubljanskem lokalu Pritličje predstavili študentske projekte naloge NITI & KODE.
Na podlagi predlagane teme krovnega projekta z naslovom Človek : AI (slov. UI, umetna inteligenca) so študentje oblikovanja tekstilij in oblačil raziskovali pojem umetne inteligence, njene prednosti, slabosti ter interaktivnost med človekom in UI. Skozi različne metode oblikovanja tekstilij in oblačil, vključno z ročnimi, strojni, digitalnimi in UI-generiranimi vzorci, so preučevali razmerja med temi pristopi ter analizirali njihove razlike in podobnosti.
Praktično in vsebinsko raziskovanje UI je spodbudilo naslednje projekte: Male tkane tekstilije, v okviru katerega je fotograf Marijo Zupanov projiciral ročno tkane tekstilije študentov na človeško telo in oblikoval fotografsko podobo, kot bi jo ustvarila UI: Vizualizacije, pri katerem so študentje oblikovali kolekcijo oblačil s tekstilnimi vzorci v programu Clo3D; dalje projekt Cyatt, pri katerem je magistrska študentka Nika Godec oblikovala samostojno kolekcijo oblačil v programu Clo3D; ter projekt Niti & Kode & Jaz, ki je predstavljal kreativne videoposnetke študentov.
Pri projektu so sodelovali študentje dodiplomskega in magistrskega študija Oblikovanje tekstilij in oblačil na UL NTF, mentorice prof. Almira Sadar, doc. dr. Tanja Nuša Kočevar, doc. mag. Arijana Gadžijev, asist. Nastja Sagadin Grmek, asist. Alenka More, tehniška sodelavka Marjeta Čuk ter Marijo Zupanov in Lune Siter.
– Doc. mag. Arijana Gadžijev, UL NTF
Konferenca LINA v Sarajevu
Evropska arhitekturna platforma LINA je v oktobru gostovala v Sarajevu, kjer se je na osrednjem letnem dogodku zbralo 34 organizacij, ki tvorijo mrežo, ter 25 ekip in posameznikov, izbranih na odprtem pozivu za nove talente v prostorskih praksah. Dogodek je bil namenjen snovanju sodelovanj, ki bodo letos predstavljena v okviru arhitekturnega programa LINA.
Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani (UL FA), koordinatorica projekta, je konferenco organizirala s podporo lokalnih partnerjev Dani arhitekture Sarajevo.
– Hana Cirman, UL FA
Galerija
Koncertni cikel Solo e da camera: Klavirski kvartet
Foto: Otton Zajec
Koncertni cikel Solo e da camera: Živa Grmovšek, viola
Foto: Otton Zajec
Koncertni cikel Solo e da camera: Tilen Udovič, bariton in Ana Rodić, klavir
Foto: Otton Zajec
Delavnice in koncert zasedbe Ensemble Recherche (Nemčija)
Foto: Gerhard Angleitner
Dvodnevni mednarodni simpozij: Glasba mladih po 1945 in Jeunesse musicale
Foto: Otton Zajec
Koncert mednarodnega simpozija: Glasba mladih po 1945 in Jeunesse musicale
Foto: Otton Zajec
Koncert mednarodnega simpozija: Glasba mladih po 1945 in Jeunesse musicale
Foto: Otton Zajec
Koncert mednarodnega simpozija: Glasba mladih po 1945 in Jeunesse musicale
Foto: Otton Zajec
Koncert mednarodnega simpozija: Glasba mladih po 1945 in Jeunesse musicale
Foto: Otton Zajec
Koncertni cikel Solo e da camera: doc. Maja Rome, viola in doc. Sae Lee, klavir
Foto: Otton Zajec
Odprtje razstave UL ALUO + UL BF v Knjigarni FF: Narava vrt krajina
Foto: Žiga Gorišek
Odprtje razstave UL ALUO + UL BF v Knjigarni FF: Narava vrt krajina
Foto: Žiga Gorišek
ALUO uho: predavanje kanadsko-srbske striparke Nine Bunjevac
Foto: Tina Stariha / Kino Šiška
ALUO uho: predavanje kanadsko-srbske striparke Nine Bunjevac
Foto: Tina Stariha / Kino Šiška
ALUO uho: predavanje kanadsko-srbske striparke Nine Bunjevac
Foto: Tina Stariha / Kino Šiška
ALUO uho: predavanje kanadsko-srbske striparke Nine Bunjevac
Foto: Tina Stariha / Kino Šiška
UL ALUO, Mednarodna poletna šola performativnih metod in improvizacijskih tehnik v likovni umetnosti
Foto: Žiga Gorišek
UL ALUO, Mednarodna poletna šola performativnih metod in improvizacijskih tehnik v likovni umetnosti
Foto: Žiga Gorišek
UL ALUO, Mednarodna poletna šola performativnih metod in improvizacijskih tehnik v likovni umetnosti
Foto: Žiga Gorišek
UL ALUO, Mednarodna poletna šola performativnih metod in improvizacijskih tehnik v likovni umetnosti
Foto: Žiga Gorišek
Odprtje razstave idejnih rešitev študentov UL ALUO za Teden otroka 2024 v Galeriji Europlakat v Cankarjevem domu
Foto: Kristina Bursać
Odprtje razstave idejnih rešitev študentov UL ALUO za Teden otroka 2024 v Galeriji Europlakat v Cankarjevem domu
Foto: Kristina Bursać
Odprtje razstave idejnih rešitev študentov UL ALUO za Teden otroka 2024 v Galeriji Europlakat v Cankarjevem domu
Foto: Kristina Bursać
Odprtje razstave idejnih rešitev študentov UL ALUO za Teden otroka 2024 v Galeriji Europlakat v Cankarjevem domu
Foto: Kristina Bursać
Peta znanstvena konferenca Katedre za teoretične vede UL ALUO v Narodni galeriji
Foto: Žiga Gorišek
Peta znanstvena konferenca Katedre za teoretične vede UL ALUO v Narodni galeriji
Foto: Žiga Gorišek
Peta znanstvena konferenca Katedre za teoretične vede UL ALUO v Narodni galeriji
Foto: Žiga Gorišek
Peta znanstvena konferenca Katedre za teoretične vede UL ALUO v Narodni galeriji
Foto: Žiga Gorišek
Otvoritev razstave UL NTF z naslovom Baušpil v Mali galeriji Banke Slovenije
Foto: Simon Pintar
Otvoritev razstave UL NTF z naslovom Baušpil v Mali galeriji Banke Slovenije
Foto: Simon Pintar
Otvoritev razstave UL NTF z naslovom Baušpil v Mali galeriji Banke Slovenije
Foto: Simon Pintar
Otvoritev razstave UL NTF z naslovom Baušpil v Mali galeriji Banke Slovenije
Foto: Simon Pintar
Razstava UL NTF z naslovom Baušpil v Mali galeriji Banke Slovenije
Foto: Ana Skobe
Razstava UL NTF z naslovom Baušpil v Mali galeriji Banke Slovenije
Foto: Ana Skobe
Razstava UL NTF z naslovom Baušpil v Mali galeriji Banke Slovenije
Foto: Ana Skobe
Razstava UL NTF z naslovom Baušpil v Mali galeriji Banke Slovenije
Foto: Ana Skobe
Projekt Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil UL NTF: "Dejmo se videt"
Foto: Marijo Županov
Projekt Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil UL NTF: "Dejmo se videt"
Foto: Marijo Županov
Projekt Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil UL NTF: "Dejmo se videt"
Foto: Marijo Županov
Projekt Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil UL NTF: "Dejmo se videt"
Foto: Marijo Županov
Projekt Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil UL NTF: "Dejmo se videt"
Foto: Marijo Županov
Projekt Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil UL NTF: "Dejmo se videt"
Foto: Marijo Županov
Projekt Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil UL NTF: "Dejmo se videt"
Foto: Marijo Županov
Projekt Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil UL NTF: "Dejmo se videt"
Foto: Marijo Županov
Galerija UL PEF: Razstava študentskih del pri predmetih Osnove keramike in Kreativna keramika 2023/24
Foto: Matija Franzutti
Galerija UL PEF: Razstava študentskih del pri predmetih Osnove keramike in Kreativna keramika 2023/24
Foto: Matija Franzutti
Galerija UL PEF: Razstava študentskih del pri predmetih Osnove keramike in Kreativna keramika 2023/24
Foto: Matija Franzutti
Galerija UL PEF: Razstava študentskih del pri predmetih Osnove keramike in Kreativna keramika 2023/24
Foto: Matija Franzutti
Galerija UL PEF: Razstava študentskih del pri predmetih Osnove keramike in Kreativna keramika 2023/24
Foto: Matija Franzutti
Galerija UL PEF: Razstava študentskih del pri predmetih Osnove keramike in Kreativna keramika 2023/24
Elektronsko glasilo kULturnica nastaja v sodelovanju s sodelavkami in sodelavci akademij ter umetniških smeri fakultet Univerze v Ljubljani.
Izhaja vsak zadnji ponedeljek v mesecu.
Izdajatelj: Založba Univerze v Ljubljani
Glavni in odgovorni urednik: prof. mag. Matjaž Drevenšek, prorektor za umetnost
Uredniški svet: prof. mag. Matjaž Drevenšek, Mirela Šućur
Zbiranje in urejanje prispevkov: Mirela Šućur, Jernej Kejžar, Uroš Ferrari Stojanović
Sodelujoče in sodelujoči: prof. mag. Matjaž Drevenšek, izr. prof. Katja Burger Kovič, Tasja Videmšek, Urška Sadar, Hana Čeferin, doc. dr. Urša Bratun, Klara Merše, asist. Sara Valenci, Sara Bešlin Vatovec, doc. Petja Zorec, prof. Volodja Balžalorsky, prof. mag. Lucija Močnik Ramovš, asist. Nataša Hrupić, prof. Nataša Peršuh, doc. mag. Arijana Gadžijev, Hana Cirman, Maša Medved, Pia Mikolič, Dunja Zlotrg, Ana Jamnik,Kristina Zajc Božič
Avtorice in avtorji uporabljenega slikovnega gradiva: Simon Pintar, Mirela Šućur, Marijo Zupanov, Kristina Bursać, Jure Makovec (LJFW), Žiga Gorišek, Volodja Balžalorsky, Arhiv UL ALUO, Otton Zajec, Rainer Döring, Tina Stariha/Kino Šiška, Tadej Kreft, Urban Cerjak, Gerhard Angleitner, Ana Skobe, Matija Franzutti, Ana Jamnik
Avtor naslovne ilustracije: prof. mag. Milan Erič
Avtorica serije ilustriranih vinjet:Iza Ambrožič Simončič, mentorica: doc. Suzi Bricelj