Univerza v Ljubljani bo letos nagrade podelila avtoricam in avtorjem petih doktorskih del, ki na podlagi ocene strokovne komisije izpolnjujejo kriterije odmevnosti v svoji stroki, vsebina pa predstavlja vrhunski dosežek in preboj na znanstvenem oziroma umetniškem področju. Področja zajemajo naravoslovje, tehniko, biomedicino in biotehniko, humanistiko in izobraževanje, družboslovje ter umetnost.

Prejemnicama in prejemnikom nagrade, njihovim mentoricam, mentorjem, somentorici ter somentorjem iskreno čestitamo.

Prejemnici in prejemniki nagrade

Dr. Matej Perovnik

Dr. Matej Perovnik (Medicinska fakulteta UL) za doktorsko delo z naslovom Identifikacija značilnih presnovnih možganskih vzorcev pogostih demenc in njihova uporaba v računalniško podprtih diferencialno diagnostičnih orodjih (področje biomedicina in biotehnika). Mentorica doktorskega dela je prof. dr. Maja Trošt, somentor prof. dr. Robert Jeraj.

Doktorsko delo proučuje presnovo možganov in značilna omrežja, ki se pojavijo pri različnih nevrodegenerativnih demencah. Z analizo FDG PET slik možganov je raziskovalna ekipa določila bolezenska omrežja, značilna za posamezne oblike demence. Prisotnost teh omrežij lahko izmerijo pri vsakem posamezniku, kar odpira vrata osebno naravnani medicini in pripomore k zgodnejši in natančnejši diagnozi, sledenju in napovedovanju poteka bolezni, ter odzivu bolezni na zdravljenje. Rezultati doktorskega dela so sooblikovali mednarodne smernice za analizo presnovnih slik možganov.

Dr. Faris Kočan

Dr. Faris Kočan (Fakulteta za družbene vede UL) za doktorsko delo z naslovom Sekuritizacija evropeizacije kot vir ontološke ogroženosti v Republiki Srbski (področje družboslovje). Mentorica doktorskega dela je prof. dr. Ana Bojinović Fenko, somentor izr. prof. dr. Rok Zupančič.

Doktorska disertacija obravnava evropeizacijo (tj. pristopanje k EU) kot vir sekuritizacije v Republiki Srbski (RS), kjer namesto desekuritizacije prihaja do krepitve etnonacionalnih antagonizmov. S konstruktivistično analizo treh prelomnih političnih procesov v Bosni in Hercegovini (BiH) v obdobju med 2005 in 2016 analiza razkriva, kako politične elite v RS instrumentalizirajo evropske integracije za krepitev politične identitete RS in etnične identitete Srbov v RS.

Dr. Aleša Bricelj

Dr. Aleša Bricelj (Fakulteta za farmacijo UL) za doktorsko delo z naslovom Načrtovanje, sinteza in vrednotenje himernih molekul za inducirano razgradnjo proteinov, vpletenih v patogenezo malignih obolenj (področje naravoslovje). Mentor doktorskega dela je izr. prof. dr. Izidor Sosič, somentor prof. dr. Marko Anderluh.

Doktorsko delo izhaja iz dejstva, da je načrtovanje zdravilnih učinkovin pretežno usmerjeno v razvoj modulatorjev delovanja proteinov, vendar je le okoli 15 % proteoma farmakološko dostopnega za pripravo klasičnih učinkovin. Da bi zapolnili to vrzel, se znanstveniki usmerjajo v razvoj alternativnih modalitet, med katerimi se vse bolj uveljavlja tarčna razgradnja proteinov s himernimi molekulami PROTAC (proteolysis-targeting chimera). Te trodelne spojine prek ubikvitin-proteasomskega sistema sprožijo selektivno znižanje celičnih nivojev tarčnih proteinov, vpletenih v patogenezo različnih bolezni, vključno z rakom.

Dr. Duje Kodžoman

Dr. Duje Kodžoman (Naravoslovnotehniška fakulteta UL) za doktorsko delo z naslovom Čustveno modno oblikovanje kot rezultat vzbujanja petih čutov (področje umetnost). Mentorica doktorskega dela je prof. dr. Alenka Pavko Čuden, somentorica prof. dr. Anja Podlesek.

V doktorskem delu se je avtor osredotočil na vpliv čutnih zaznav (vida, vonja, tipa, sluha in okusa) na čustvene odzive v kontekstu modnega oblikovanja. Trostopenjski raziskovalni pristop je zajemal spletne študije, senzorično testiranje in oblikovanje oblačil. Rezultati so pokazali, da ima vid ključno vlogo pri zaznavanju privlačnosti. Delo odpira nova izhodišča za razvoj mode, ki povezuje umetnost in znanost v čustveno odzivno prakso.

Dr. Katja Klinar 

Dr. Katja Klinar (Fakulteta za strojništvo UL) za doktorsko delo z naslovom Uporaba toplotnih stikal in toplotnih diod v sistemu s cikličnim spreminjanjem temperature (področje tehnika). Mentor doktorskega dela je prof. dr. Andrej Kitanovski, somentor izr. prof. dr. Ciril Arkar.

V napravah in sistemih s cikličnimi spremembami temperature lahko toplotni tok nadzorujemo s toplotnimi stikali in diodami, podobno kot električni tok z elektronskimi komponentami. Doktorsko delo raziskuje njihovo uporabo pri magnetnem hlajenju, tj. hladilna tehnologija, ki je alternativna parno-kompresijskemu hlajenju. Numerično in eksperimentalno je doktorica proučevala tekočinska toplotna stikala in trdninske toplotne diode ter izdelala prototip. Rezultati predstavljajo napredek pri razvoju te tehnologije, hkrati pa ponujajo možnosti uporabe tudi v drugih aplikacijah upravljanje toplote.

dr. Ana Mayer Kansky

Izvirni portret dr. Ane Mayer Kansky, delo slikarke Henrike Šantel, hrani Goriški muzej Kromberk – Nova Gorica

O nagradi dr. Ane Mayer Kansky

Nagrada dr. Ane Mayer Kansky za odmevno doktorsko delo se podeljuje avtoricam in avtorjem doktorskih del, ki izpolnjujejo kriterije odmevnosti v svoji stroki ter katerih vsebina predstavlja vrhunski dosežek in preboj na znanstvenem ali/in umetniškem področju.

Nagrada dr. Ane Mayer Kansky