Prof. dr. Vesna Leskošek, vodja delovne skupine za spremljanje izvajanja Načrta uveljavljanja enakosti spolov (NES) na UL, pojasnjuje, da je UL »med pet glavnih strateških razvojnih področij uvrstila uveljavljanje dostopnega, vključujočega in enakopravnega akademskega okolja in se s tem zavezala razvijati kulturo odprtosti in sprejemanja raznolikosti na vseh ravneh svojega delovanja. To je v pedagoškem procesu, v raziskovanju in v sodelovanju z lokalnim in mednarodnim okoljem. K uresničevanju zavez je pristopila s sprejemom normativnega okvirja preprečevanja diskriminatornega in žaljivega ravnanja, pa tudi s spodbujanjem ravnanj in dejavnosti, ki vodijo v bolj sprejemljive in odprte prostore za vse ljudi, med njimi tudi za LGBTQ+ osebe med študentsko populacijo in med zaposlenimi.«

Pred dvema letoma smo na UL v prostorih rektorata ustanovili Pisarno varuha študentov, univerzitetno središče za uveljavljanje načel enakosti in vključevanja, varovanja dostojanstva, spoštovanja in skrbništva pravic študentov in študentk. »V času delovanja pisarne varuhinje nismo prejeli nobenih prijav in upamo, da je to spodbuden znak ter da se vsi študenti in zaposleni, ne glede na spol, spolno usmerjenost ali druge osebne okoliščine, počutijo dobro na naši univerzi in niso deležni diskriminatornega in neprimernega odnosa. Ostajamo pa pozorni in bomo tudi v bodoče vlagali trud v ozaveščanje in zagotavljanje enakosti za vse študente in zaposlene, ne glede na spol, spolno usmerjenost ali druge osebne okoliščine, kar je tudi ena od pomembnih zavez naše Univerze,« izpostavlja varuhinja študentov, doc. dr. Milena Košak Babuder. 

V letu 2022 je UL pridobila certifikat Mestne občine Ljubljana LGBT prijazno, v zadnjih letih je organizirala vrsto okroglih miz in drugih dogodkov na temo varnega in vključujočega okolja, s katerimi je fakultete in akademije spodbujala k oblikovanju pozitivnih praks sprejemanja različnosti in zagotavljanja enakosti.

Zavezo k oblikovanju varnega univerzitetnega okolja, ki je spodbudno za izražanje različnosti, na UL uresničujemo tudi s pomočjo nedavno ustanovljene Pisarne za enakost in vključevanje (PEV). Strokovno vodenje pisarne prevzema prof. dr. Petra Videmšek, predavateljica na Fakulteti za socialno delo UL.

»Univerza je zgled za celotno družbo. Z udejanjanjem načel dostopnosti, vključevanja, raznovrstnosti in pravičnosti kaže na potrebo po zagotavljanju kulture vključenosti: kako izobraževati in ustvarjati univerzitetno okolje kot sočutno skupnost z ničelno toleranco do izključevanja. Univerza v Ljubljani z vzpostavitvijo Pisarne za enakost in vključevanje (PEV) tudi uradno postaja univerza, ki je neoznačujoča, vključujoča in odprta za vse posameznice in posameznike, ne glede na njihov spol, spolno usmerjenost, spolno identiteto ali katerekoli druge okoliščine. Je strpna in verjame, da se lahko učimo drug od drugega,« ob ustanovitvi Pisarne za enakost in vključevanje izpostavlja izr. prof. dr. Videmšek.