Prejemniki Inovacijskega sklada 2024

Inovacijski sklad Univerze v Ljubljani sofinancira obetavne inovativne projekte in jim pomaga do višje stopnje tehnološke pripravljenosti. Pri tem Pisarna za prenos znanja vse projekte strokovno podpira, jih spodbuja in povezuje s podjetji in tudi drugimi organizacijami inovacijskega okolja. Ocenjevalna komisija Inovacijskega sklada je letos za sofinanciranje izbrala 5 projektov:

1. Razvoj večtarčne učinkovine za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni, Fakulteta za farmacijo 

Ekipa pod vodstvom prof. dr. Stanislava Gobca razvija večtarčno učinkovino, plejotropno predzdravilo za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni in drugih oblik demence, ki predstavljajo enega največjih zdravstvenih, socialnih in finančnih izzivov sodobne družbe. Zaradi staranja prebivalstva naj bi do leta 2050 za demenco obolelo več kot 150 milijonov ljudi, obstoječi pristopi k zdravljenju pa zgolj lajšajo simptome, ne morejo pa spremeniti poteka bolezni.
Razvita učinkovina deluje na holinergični in adrenergični nevrotransmiterski sistem v centralnem živčnem sistemu in jo je mogoče aplicirati peroralno, pri čemer doseže mesto delovanja v možganih in izboljša kognitivne funkcije.

2. InflamGuard Duo iz Katedre za farmacevtsko tehnologijo, Fakulteta za farmacijo 

Ekipa pod vodstvom izr. prof. dr. Špele Zupančič se osredotoča na reševanje problema vnetja obzobnih tkiv, ki se pogosto kaže kot parodontalna bolezen. Ta bolezen prizadene približno 50% prebivalcev Evrope, pri starejših od 65 let pa se pojavlja v kar 80% primerov. Napredne oblike parodontalne bolezni, ki prizadenejo 18% populacije, lahko vodijo do izgube zob in povečujejo tveganje za razvoj drugih bolezni, kot je diabetes. Rešitev vključuje inovativno kombinacijo kurkumina in omega-3 maščobnih kislin, vgrajenih v lokalni dostavni sistem, kot sta gel ali nanovlakna. Ta kombinacija deluje sinergistično protivnetno na imunske celice, izboljšuje delovanje imunskega sistema in preprečuje ponavljajoča se vnetja dlesni. Rezultat je zmanjšano tveganje za ponovni razvoj parodontalne bolezni ter posledično manjša verjetnost kasnejše izgube zob.

3. Merilnik faznega šuma na osnovi elektro-optičnega kasnilnega voda, Fakulteta za elektrotehniko

Ekipa pod vodstvom prof. dr. Boštjana Batagelja  in asist. dr. Andreja Lavriča razvija inovativni merilnik faznega šuma, ki naslavlja tehnološke izzive sodobnih telekomunikacij, radarske tehnike in kvantnih tehnologij. Fazni šum, ki predstavlja kratkoročne pojave v frekvenčnem spektru visokofrekvenčnih gradnikov, je izjemno zahtevno meriti. Trenutne komercialne naprave temeljijo na primerjalnih metodah, ki odpovedo pri najkakovostnejših visokofrekvenčnih gradnikih.

Merilnik presega omejitve obstoječih rešitev z uvedbo novega inovativnega načina meritve  z uporabo elektro-optičnega kasnilnega voda, ki ne potrebuje drage visokokvalitetne reference in v primerjavi s komercialnimi napravami opravi meritev izjemno hitro.

4. Razvoj sistema TwinCatcher za zaznavanje in manipulacijo interakcij med proteini, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo

Ekipa pod vodstvom prof. dr. Marka Novinca razvija inovativni sistem TwinCatcher, ki omogoča enostavno, hitro in cenovno dostopno zaznavanje povezovanja enakih molekul proteinov (homooligomerizacijo) neposredno v celicah bakterije Escherichia coli. Interakcije med proteini so ključne za številne biološke procese, vendar lahko vodijo tudi do nevrodegenerativnih bolezni, kot sta Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen. Obstoječe metode za preučevanje homooligomerizacije so zapletene, drage in časovno potratne, kar omejuje njihovo dostopnost. TwinCatcher rešuje te izzive z modularnim sistemom, ki omogoča izražanje preučevanih proteinov v različnih delih bakterijskih celic ter uporabo različnih poročevalcev za detekcijo. Sistem je uporaben tudi  za iskanje zaviralcev interakcij med proteini, ki so ključni pri razvoju novih zdravilnih učinkovin.

5. Modularna okopalna naprava, Fakulteta za strojništvo

Ekipa pod vodstvom izr. prof. dr. Franca Majdiča razvija energetsko učinkovito napravo za mehansko zatiranje plevela, ki je ključnega pomena za trajnostno kmetijsko proizvodnjo in okoljsko odgovorno upravljanje krajine. Sodobno kmetijstvo se sooča z izzivi, kot so povečana odpornost plevela na herbicide, stroge regulative EU in potreba po zmanjšanju onesnaževanja podzemnih voda s fitofarmacevtskimi sredstvi. Rešitev ponuja inovativen pristop k mehanskemu okopavanju plevela, prilagojen tako srednje velikim kot manjšim kmetijam. Naprava omogoča sprotno nastavitev parametrov okopavanja glede na velikost rastlin in spremenljive medvrstne razdalje med rastlinami. Kmet lahko s pomočjo intuitivnega krmilnega sistema, opremljenega z ustreznimi stikali, učinkovito vodi proces okopavanja brez fizičnih naporov, povezanih z ročnim delom.