Orodja UI v podporo raziskovalnemu procesu

Obe orodji sta na voljo v brezplačni različici z določenimi omejitvami, ki se ob doplačilu za licenčno različico manjšajo. Obe orodji nudita hitrejši dostop do relevantnih informacij znanstvenih prispevkov in drugih elektronskih virov ter hitro povzemanje izbranih virov.

Prednosti uporabe

Z uporabo orodij kot sta Elicit in Consensus prihranimo čas z učinkovitim iskanjem in zbiranjem relevantne literature, saj v nekaj trenutkih dobimo pregled vsebine iz več kot 125 milijonov prispevkov. Orodji omogočata tudi sistematično povzemanje ključnih poudarkov izbranih prispevkov in s tem tudi oblikujeta odgovor na zastavljeno raziskovalno vprašanje. Orodje Elicit dodatno omogoča izpis ključnih informacij iz posameznih poglavij prispevkov (npr. metodologija, rezultati, ciljna publika). Orodji omogočata tudi izvoz seznama referenc v željenem stilu citiranja. Orodji sta zasnovani tako, da ju lahko uporabimo na različnih raziskovalnih disciplinah, podajata nam pa lahko odgovore tudi na kompleksnejša raziskovalna vprašanja (tudi takšna, ki vsebujejo več spremenljivk).

Slabosti uporabe

Opozorili bi radi tudi na nekaj slabosti oz. izzivov, na katere moramo biti pozorni. Pri uporabi orodij moramo kritično ovrednotiti kakovost podanih odgovorov na raziskovalno vprašanje, saj je ta močno odvisna od relevantnosti uporabljenih virov. Paziti moramo na vprašanje zasebnosti (sploh pri orodju Elicit, ki mu lahko pošljemo lastne prispevke za analizo). Analiza podatkov je lahko v obeh orodjih tudi pomanjkljiva in zahteva dodatno človeško preverjanje in dopolnitve. Ob uporabi orodij v brezplačnih različicah se moramo zavedati njihovih omejitev.

Opis orodij s primeri uporabe

Elicit

Elicit je raziskovalno orodje, ki uporablja umetno inteligenco za pomoč pri iskanju in sintezi informacij, pridobljenih iz znanstvenih prispevkov. Njegove ključne funkcionalnosti vključujejo:

  • Iskanje literature: hitro iskanje ustrezne znanstvene literature glede na vprašanja, ki jih zastavi uporabinik.
  • Sinteza odgovorov: orodje prikaže ključne informacije in rezultate iz znanstvenih prispevkov, ki jih vključi v pripravo odgovora.
  • Prilagoditev iskalnih kriterijev: omogoča filtriranje glede na različne spremenjljivke, npr. po opisu metodologije v prispevkih, rezultatih ali drugih kriterijih.
  • Uporabniku prijazen vmesnik: omogoča dostop in vpogled v rezultate brez predhodnega tehničnega znanja o uporabi podatkovnih baz.
  • Analiza lastnih prispevkov: v orodje lahko naložimo lastne prispevke in orodje nam bo na podlagi naloženih prispevkov pripravilo pregled ključnih informacij in ugotovitev.

Orodje je primerno tako za raziskovalce, kot tudi študente, ki želijo prihraniti čas pri pregledu literature in analiziranju podatkov.

Center Digitalna UL

Consensus

Consensus je spletno orodje, ki omogoča hitro razumevanje, ali ugotovitve znanstvenih prispevkov podpirajo določeno trditev, ki jo preverja uporabnik. Ključne funkcionalnosti orodja vključujejo:

  • Priprava predloga soglasja: s pomočjo umetne inteligence povzame znanstvene prispevke ter pripravi povzetek in strinjanje z dano trditvijo (izraženo tudi v odstotkih).
  • Hiter vpogled v ključne rezultate: omogoča enostavno vizualizacijo odstotkov soglasja in povzetkov znanstvene literature, ki si jih lahko izvozimo na računalnik.
  • Pregled argumentov za in proti: ponuja strukturiran pregled mnenj za in proti na podlagi pregledanih znanstvenih prispevkov.
  • Uporabniku prijazen vmesnik: omogoča dostop in vpogled v rezultate brez potrebe po predhodnem tehničnem znanju o uporabi podatkovnih baz.

Orodje je primerno za študente, raziskovalce in odločevalce, ki želijo hitro razumeti strokovni konsenz na določenem področju.

Center Digitalna UL

Praktični primer uporabe orodij v raziskovalne namene

Zdaj si poglejmo orodji na praktičnem primeru, da si bomo lažje predstavljali uporabo.

Za začetek si izberimo temo, ki jo bomo raziskovali s pomočjo obeh orodij.

Vprašanje: Ali uporaba interaktivnih IKT orodij, kot sta Kahoot in Mentimeter, dokazano povečuje učno motivacijo pri študentih?

Na spodnjih povezavah si lahko ogledate postopek pridobivanja rezultatov v obeh orodjih (opomba: orodje Elicit zaenkrat odgovarja samo v angleščini, Consensus pa nam povzetek pripravi v slovenščini, pregled literature pa v angleščini):

Primerjava med rezultati iz orodja Elicit in Consensus

Elicit Consensus
Filtriranje rezultatov Uporabljen filter za odprti dostop, leto izida prispevka, samo prispevki, kjer je na voljo tudi PDF, prispevki revij, ki spadajo v 1. ali 2. kvartal glede kakovosti. Na voljo še drugi filtri, ki jih nismo aplicirali. Uporabljen filter za odprti dostop, leto izida prispevka, prispevki revij, ki spadajo v 1. ali 2. kvartal glede kakovosti. Na voljo še drugi filtri, ki jih nismo aplicirali.
Število pregledanih prispevkov v povzetku rezultatov 8 člankov 10 člankov
Pregled posameznih prispevkov Tabelarični pregled posameznih prispevkov, možno dodajanje stolpcev za analizo specifičnih podatkov (npr. metodologije). Vsak prispevek vključuje kratko analizo, povzetek, izbrane stolpce, povezavo do prispevka, PDF dokument (če obstaja), število citatov, informacijo o reviji. Seznam citatov je možno izvoziti v različnih oblikah (RIS, CSV, BIB). Pregled v obliki seznama. Vsak prispevek ima ključne ugotovitve, povzetek, pri določenih prispevkih možnost pogovarjanja s prispevkom, dostop do polnega besedila in PDF dokumenta (če obstaja), povezavo do prispevka v bazi prispevkov, število citatov ter število citatov, ki imajo pomemben vpliv na področju. Vsak prispevek lahko shranimo, pridobimo citat in delimo z drugimi. Dobimo tudi informacijo o reviji ter njeni kakovosti (po Scimago Journal Rank). Seznam virov je možno izvoziti v različnih oblikah (RIS, CSV).
Kakovost povzetka Bolj akademski ton s citiranimi raziskavami in širšim pregledom vplivov na motivacijo ter učne rezultate. Navaja raziskave in avtorje, kar zagotavlja večjo znanstveno kredibilnost. Bolj podroben in strukturiran povzetek s poudarkom na primerjavi orodij in različnih kontekstih uporabe. Uporablja konkretne primere in raziskave, vendar manj izrecno navaja vire.

Kaj smo ugotovili?

Obe orodji sta v nekaj trenutkih pripravili odgovor na oblikovani poziv. V obeh primerih smo med pregledanimi prispevki dobili takšne, ki jih sami s »tradicionalnim« načinom iskanja nismo izbrali. Smo pa za pregled literature z orodji UI prihranili precej časa, saj smo na »tradicionalni« način najprej izbrali baze iz katerih smo črpali prispevke, ustvarili iskalni profil, ga glede na rezultate nekajkrat prilagodili, filtrirali rezultate (glede na leto izida ter zahtevali odprti dostop), pregledali povzetke vsaj 20 ključnih prispevkov, nato pa z branjem polnih prispevkov zoožali naš nabor na ključnih 8. Zdi se nam, da je »tradicionalni« način iskanja prinesel bolj kakovostne rezultate, hkrati pa samo zanje porabili veliko več časa, kot če smo za analizo uporabili orodja UI. Zaključki oz. odgovori na zastavljeno vprašanje, pa so bili ne glede na izbrano metodo iskanja podobni oz. podobno usmerjeni (v potrditev izhodiščnega vprašanja).

Verjamemo, da se bodo tudi orodja, kot so Elicit in Consensus izboljšala v iskanju relevantne literature, saj bodo s časom verjetno vključevala še večjo množico prispevkov iz različnih obstoječih baz. Takrat bomo lahko z večjo gotovostjo uporabljali rezultate izhajajoč iz orodij UI. Trenutno, lahko v podporo rezultatom, ki nam jih ponujajo orodja UI, uporabimo tudi npr. možnost nalaganja lastnih prispevkov v orodje Elicit, kjer nam bo UI pomagala pri analizi, zato da si skrajšamo čas, potreben za natančno branje rezultatov.   

Izziv

Izberite si vprašanje iz svojega strokovnega področja. Zastavite vprašanje orodju Elicit in Consensus (uredite filtrirni seznam prispevkov v obeh orodjih). Nato še po tradicionalni poti pridobite odgovor na svoje vprašanje (uporabite npr. 4 ključne prispevke iz svojega strokovnega področja). Kaj ste ugotovili? Kakšna je bila kakovost rezultatov?

UL_Center_mini_logo.png

Center Digitalna UL

Kontakt

Univerza v Ljubljani
Kongresni trg 12
1000 Ljubljana

E-naslov: digitalna@uni-lj.si